уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обрад Кесић: Велико неслагање САД и ЕУ у Бутмиру
Хроника

Обрад Кесић: Велико неслагање САД и ЕУ у Бутмиру

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. октобар 2009.

Политички аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић изјавио је данас да је десетодневна пауза у разговорима о БиХ одређена на протеклом скупу у Бутмиру да би се САД и ЕУ договорили како да наступају у преговорима, оценивши да је због њиховог великог неслагања блокирана међународна заједница.

Група сарадника шведског министра иностраних послова Карла Билта и заменика државног секретара САД Џејмса Стајнберга сада ће разговарати са локалним политичким лидерима целе регије, како би на бази тих разговора саставили неки документ, рекао је Кесић, оценивши да се ни у том десетодневном року "неће ништа изменити".

У Бутмиру код Сарајева 9. октобра завршен је састанак званичника ЕУ и САД с лидерима седам политичких странака у БиХ, којима су изнети предлози мера које треба да предузму да би БиХ била функционална држава, док су нови разговори најављени за 20. октобар.

Кесић је за Б92 рекао да су "ватрогасци истовремено и пиромани" и да је један од кључних узрока садашње ситуације у БиХ међународна заједница, а поготово Канцеларија високог представника, која нема ауторитета и чије одлуке Република Српска не жели да прихвата.

Он је оценио да се међународна заједница превише ангажовала, директно одузимајући ауторитет државним и локалним институцијама и не поштујући демократски процес, а да се највеће кршење људских права на Балкану у последњих 15 година догађа управо од високог представника.

Кесић је указао на велики сукоб између САД и ЕУ о скоро сваком питању везаном за БиХ, од тога да САД процењује да је ситуација алармантна и можда на ивици новог рата, док ЕУ сматра да је стање лоше, али да има пуно тога што говори о напретку и да није могућ нови рат.

Велики проблем је у сагласности о томе шта је потребно учинити и ЕУ сада жели да реши практична питања која би довела до затварања канцеларије високог представника до краја године, док САД то не желе, рекао је Кесић.

Политички аналитичар из Вашингтона је указао и на то да ЕУ жели да реши проблем либерализације визног режима према БиХ, док САД, са друге стране, "гура" питање уставних реформи.

Кесић сматра да, када је реч о државној имовини, има наде да би могло нешто брзо да се решава, јер нема великих подела између позиција локалних политичара и зато што постоји споразум о државној имовини три премијера.

Говорећи о протеклом скупу у Бутмиру, Кесић је оценио да су циљеви били да се сачува јединство ЕУ и Америке, да се поправи ситуација у односима и ојача сарадња и да се преко БиХ поправља однос Европе и Америке, односно да се сачува кредибилитет ЕУ и Америке.

Решавање практичних и тешких проблема БиХ је тек на трећем месту, додао је Кесић, истичући да све што се понудило у Бутмиру "није ништа ново" и да политика Америке према БиХ није везана за неки важнији, ни за неки витални интерес САД.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер