Početna strana > Hronika > Obrad Kesić: Veliko neslaganje SAD i EU u Butmiru
Hronika

Obrad Kesić: Veliko neslaganje SAD i EU u Butmiru

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 12. oktobar 2009.

Politički analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić izjavio je danas da je desetodnevna pauza u razgovorima o BiH određena na proteklom skupu u Butmiru da bi se SAD i EU dogovorili kako da nastupaju u pregovorima, ocenivši da je zbog njihovog velikog neslaganja blokirana međunarodna zajednica.

Grupa saradnika švedskog ministra inostranih poslova Karla Bilta i zamenika državnog sekretara SAD DŽejmsa Stajnberga sada će razgovarati sa lokalnim političkim liderima cele regije, kako bi na bazi tih razgovora sastavili neki dokument, rekao je Kesić, ocenivši da se ni u tom desetodnevnom roku "neće ništa izmeniti".

U Butmiru kod Sarajeva 9. oktobra završen je sastanak zvaničnika EU i SAD s liderima sedam političkih stranaka u BiH, kojima su izneti predlozi mera koje treba da preduzmu da bi BiH bila funkcionalna država, dok su novi razgovori najavljeni za 20. oktobar.

Kesić je za B92 rekao da su "vatrogasci istovremeno i piromani" i da je jedan od ključnih uzroka sadašnje situacije u BiH međunarodna zajednica, a pogotovo Kancelarija visokog predstavnika, koja nema autoriteta i čije odluke Republika Srpska ne želi da prihvata.

On je ocenio da se međunarodna zajednica previše angažovala, direktno oduzimajući autoritet državnim i lokalnim institucijama i ne poštujući demokratski proces, a da se najveće kršenje ljudskih prava na Balkanu u poslednjih 15 godina događa upravo od visokog predstavnika.

Kesić je ukazao na veliki sukob između SAD i EU o skoro svakom pitanju vezanom za BiH, od toga da SAD procenjuje da je situacija alarmantna i možda na ivici novog rata, dok EU smatra da je stanje loše, ali da ima puno toga što govori o napretku i da nije moguć novi rat.

Veliki problem je u saglasnosti o tome šta je potrebno učiniti i EU sada želi da reši praktična pitanja koja bi dovela do zatvaranja kancelarije visokog predstavnika do kraja godine, dok SAD to ne žele, rekao je Kesić.

Politički analitičar iz Vašingtona je ukazao i na to da EU želi da reši problem liberalizacije viznog režima prema BiH, dok SAD, sa druge strane, "gura" pitanje ustavnih reformi.

Kesić smatra da, kada je reč o državnoj imovini, ima nade da bi moglo nešto brzo da se rešava, jer nema velikih podela između pozicija lokalnih političara i zato što postoji sporazum o državnoj imovini tri premijera.

Govoreći o proteklom skupu u Butmiru, Kesić je ocenio da su ciljevi bili da se sačuva jedinstvo EU i Amerike, da se popravi situacija u odnosima i ojača saradnja i da se preko BiH popravlja odnos Evrope i Amerike, odnosno da se sačuva kredibilitet EU i Amerike.

Rešavanje praktičnih i teških problema BiH je tek na trećem mestu, dodao je Kesić, ističući da sve što se ponudilo u Butmiru "nije ništa novo" i da politika Amerike prema BiH nije vezana za neki važniji, ni za neki vitalni interes SAD.

(Tanjug)