субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НСПМ: Најпопуларнији СНС, Дачић и Љајић, подршка уласку ЕУ опала на 46,5%
Хроника

НСПМ: Најпопуларнији СНС, Дачић и Љајић, подршка уласку ЕУ опала на 46,5%

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. фебруар 2012.

Најпопуларнија партија у Србији је Српска напредна странка (СНС) са подршком од 28,9 одсто бирача, подршка уласку Србије у ЕУ опала је на 46,5 одсто, а највећи раст популарности забележили су Ивица Дачић и његов СПС, показало је данас представљено истраживање Нове српске политичке мисли.

Демократску странку подржава 25 одсто испитаних, Социјалистичку партију Србије 11,20 одсто, што је скок од готово три одсто у поређењу са октобром 2011. године.

Цензус од пет одсто прешле би и Демократска странка Србије са 7,5 одсто, Српска радикална странка са 6,5 одсто и Либерално демократска пртија са 6,3 одсто, рекао је на конференцији за новинаре уредник НСПМ Ђорђе Вукадиновић.

Он је навео да од странака испод црте "знаке живота" показују Уједињени региони Србије са четири одсто подршке, док су иза њих Социјалдемократска партија Србије (2,6 одсто), Јединствена Србија (1,8), Лига социјалдемократа Војводине (1,6), Партија уједињених пензионера Србије (1,4), Српски покрет обнове (0,9) и Двери (0,7).

Истраживање је обављено од 25. децембра 2011. године до 5. јануара на узорку од 1.200 испитаника за сопствене потребе Нове спрске политичке мисли.

Вукадиновић је навео да је разлика између СНС и ДС у односу на истраживање у октобру повећана због пада попупарности ДС, који је са 27 одсто пао на 25 одсто, а политички аналитичар Слободан Антонић је тај пад образложио критикама којима је ДС изложен као владајућа странка, од кандидатуре за ЕУ до снега.

Вукадиновић је раст попупарности СПС-а Дачића, кога је је 30,7 одсто испитаника оценило и као најуспешнијег министра, објаснио његовим веома честим појављивањем у јавности, и додао да би коалиција СПС-ПУПС-ЈС, према тим резултатима, освојила готово 15 одсто гласова.

Највише поверења испитаника ужива председник СНС Томислав Николић, за кога се изјаснило 18,8 одсто испитаних, и он је "за прса" испред председника ДС и Србије Бориса Тадића, у кога највише поверења има 18,2 одсто гласова, рекао је Вукадиновић.

Тадић би, међутим, победио Николића у другом кругу председничких избора, јер је на питање кога би подржали ако би кандидати били Тадић и Николић, 40,9 одсто се изјаснило за Тадића, а за Николића 33,4 одсто, показало је истраживање НСПМ.

Вукадиновић је навео да је од свих испитаних њих 70 одсто одговорило да би изашло на парламентарне изборе ако би били одржани следеће недеље, а 54 од 100 одсто одговорило је и да зна за кога би гласало, па би резултат избора одлучило 16 одсто неодлучних.

После Дачића, најпопуларнији министри су Расим Љајић (22,9), Вук Јеремић (17,9) и Милутин Мркоњић (10).

Испитаници су оцењивали политичаре оценама од један до пет, рекао је Вукадиновић и додао да је Љајић најбоље оцењен са 3,05, док Марковић има оцену 3,02. Дачић је добио средњу оцену 2,84, Јеремић 2,8, Ђилас 2,79, а Тадић и Николић су оцењени са 2,61.

На питање да између 25 јавности најпознатијих политичара изаберу кандидата за премијера, 18,8 одсто је изабрало заменика председника ДС Драгана Ђиласа, 12,7 одсто заменика председника СНС Александра Вучића, Вука Јеремића 9,2 одсто, Дачића девет одсто, а председника ЈС Драгана Марковића осам одсто.

Антонић је навео да улазак у ЕУ подржава 46,5 одсто, 37,2 је против, а 15,6 одсто нема став.

"Постоји сталан тренд опадања подршке уласку у ЕУ и у последњем истраживању је рекордно ниска. Очигледно је дошло до рашчаравања у ЕУ и на делу је еврореализам", рекао је Антонић.

Испитаници су као најодговорније за изостанак добијања статуса кандидата за ЕУ у децембру означили Немачку и ЕУ са по 25 одсто, а 29 одсто сматра да је најодговорнија Влада Србије.

Против уласка у НАТО је и даље велика већина од три четвртине испитаника, 74,8 одсто, и у Србији постоји консезус против уласка у тај војни савез, рекао је Антонић.

Одговарајући на питање новинарке "Свет плус инфо" о разлици у резултатима у истраживањима која су објављена претходних дана, Вукадиновић је рекао да су највеће разлике у томе што по истраживању "Стратеџик маркетинга" ЛДП има 10% а по јучерашњим резултатима "Партнера" ДСС не пролази цензус. А што се односа СНС-ДС тиче, та разлика је по истраживању НСПМ такође дуплирана у односу на октобар а што је последица извесног пада ДС-а, а не новог раста напредњака.

(Прес, Бета, ФоНет, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер