Početna strana > Hronika > NSPM: Najpopularniji SNS, Dačić i Ljajić, podrška ulasku EU opala na 46,5%
Hronika

NSPM: Najpopularniji SNS, Dačić i Ljajić, podrška ulasku EU opala na 46,5%

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. februar 2012.

Najpopularnija partija u Srbiji je Srpska napredna stranka (SNS) sa podrškom od 28,9 odsto birača, podrška ulasku Srbije u EU opala je na 46,5 odsto, a najveći rast popularnosti zabeležili su Ivica Dačić i njegov SPS, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje Nove srpske političke misli.

Demokratsku stranku podržava 25 odsto ispitanih, Socijalističku partiju Srbije 11,20 odsto, što je skok od gotovo tri odsto u poređenju sa oktobrom 2011. godine.

Cenzus od pet odsto prešle bi i Demokratska stranka Srbije sa 7,5 odsto, Srpska radikalna stranka sa 6,5 odsto i Liberalno demokratska prtija sa 6,3 odsto, rekao je na konferenciji za novinare urednik NSPM Đorđe Vukadinović.

On je naveo da od stranaka ispod crte "znake života" pokazuju Ujedinjeni regioni Srbije sa četiri odsto podrške, dok su iza njih Socijaldemokratska partija Srbije (2,6 odsto), Jedinstvena Srbija (1,8), Liga socijaldemokrata Vojvodine (1,6), Partija ujedinjenih penzionera Srbije (1,4), Srpski pokret obnove (0,9) i Dveri (0,7).

Istraživanje je obavljeno od 25. decembra 2011. godine do 5. januara na uzorku od 1.200 ispitanika za sopstvene potrebe Nove sprske političke misli.

Vukadinović je naveo da je razlika između SNS i DS u odnosu na istraživanje u oktobru povećana zbog pada popuparnosti DS, koji je sa 27 odsto pao na 25 odsto, a politički analitičar Slobodan Antonić je taj pad obrazložio kritikama kojima je DS izložen kao vladajuća stranka, od kandidature za EU do snega.

Vukadinović je rast popuparnosti SPS-a Dačića, koga je je 30,7 odsto ispitanika ocenilo i kao najuspešnijeg ministra, objasnio njegovim veoma čestim pojavljivanjem u javnosti, i dodao da bi koalicija SPS-PUPS-JS, prema tim rezultatima, osvojila gotovo 15 odsto glasova.

Najviše poverenja ispitanika uživa predsednik SNS Tomislav Nikolić, za koga se izjasnilo 18,8 odsto ispitanih, i on je "za prsa" ispred predsednika DS i Srbije Borisa Tadića, u koga najviše poverenja ima 18,2 odsto glasova, rekao je Vukadinović.

Tadić bi, međutim, pobedio Nikolića u drugom krugu predsedničkih izbora, jer je na pitanje koga bi podržali ako bi kandidati bili Tadić i Nikolić, 40,9 odsto se izjasnilo za Tadića, a za Nikolića 33,4 odsto, pokazalo je istraživanje NSPM.

Vukadinović je naveo da je od svih ispitanih njih 70 odsto odgovorilo da bi izašlo na parlamentarne izbore ako bi bili održani sledeće nedelje, a 54 od 100 odsto odgovorilo je i da zna za koga bi glasalo, pa bi rezultat izbora odlučilo 16 odsto neodlučnih.

Posle Dačića, najpopularniji ministri su Rasim Ljajić (22,9), Vuk Jeremić (17,9) i Milutin Mrkonjić (10).

Ispitanici su ocenjivali političare ocenama od jedan do pet, rekao je Vukadinović i dodao da je Ljajić najbolje ocenjen sa 3,05, dok Marković ima ocenu 3,02. Dačić je dobio srednju ocenu 2,84, Jeremić 2,8, Đilas 2,79, a Tadić i Nikolić su ocenjeni sa 2,61.

Na pitanje da između 25 javnosti najpoznatijih političara izaberu kandidata za premijera, 18,8 odsto je izabralo zamenika predsednika DS Dragana Đilasa, 12,7 odsto zamenika predsednika SNS Aleksandra Vučića, Vuka Jeremića 9,2 odsto, Dačića devet odsto, a predsednika JS Dragana Markovića osam odsto.

Antonić je naveo da ulazak u EU podržava 46,5 odsto, 37,2 je protiv, a 15,6 odsto nema stav.

"Postoji stalan trend opadanja podrške ulasku u EU i u poslednjem istraživanju je rekordno niska. Očigledno je došlo do raščaravanja u EU i na delu je evrorealizam", rekao je Antonić.

Ispitanici su kao najodgovornije za izostanak dobijanja statusa kandidata za EU u decembru označili Nemačku i EU sa po 25 odsto, a 29 odsto smatra da je najodgovornija Vlada Srbije.

Protiv ulaska u NATO je i dalje velika većina od tri četvrtine ispitanika, 74,8 odsto, i u Srbiji postoji konsezus protiv ulaska u taj vojni savez, rekao je Antonić.

Odgovarajući na pitanje novinarke "Svet plus info" o razlici u rezultatima u istraživanjima koja su objavljena prethodnih dana, Vukadinović je rekao da su najveće razlike u tome što po istraživanju "Stratedžik marketinga" LDP ima 10% a po jučerašnjim rezultatima "Partnera" DSS ne prolazi cenzus. A što se odnosa SNS-DS tiče, ta razlika je po istraživanju NSPM takođe duplirana u odnosu na oktobar a što je posledica izvesnog pada DS-a, a ne novog rasta naprednjaka.

(Pres, Beta, FoNet, NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner