петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић: Адвокатска комора Србије да хитно стави ван снаге Упутство по ком адвокати морају да штајкују
Хроника

Никола Селаковић: Адвокатска комора Србије да хитно стави ван снаге Упутство по ком адвокати морају да штајкују

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. септембар 2014.

БЕОГРАД - Министар правде Никола Селаковић позвао је данас Адвокатску коморе Србије (АКС) да стави ван снаге Упутство по ком адвокати морају да штајкују под претњом дисциплинских санкција и исклучења из адвокатуре, јер се њиме крши Устав Србије и низ закона.

"Министарство правде предлаже АКС да у року од 48 часова, од пријема овог акта, стави ван снаге Упутство за поступање адвоката током протеста упозорења са обуставом рада..., стога што је противно Уставу и закону", наводи се у допису Селаковића упућем председнику АКС Драгољубу Ђорђевићу, а који је објављен на сајту Министарства.

Ако АКС не поступи по предлогу у остављеном року, Министарство правде је дужно да поступи у складу са одредбама Закона о државној управи и да предложи Влади доношење решења којим се упутство обуставља од извршења и да покрене поступак за оцену његове уставности и законитости, додаје се у допису.

Спорним упутством АКС од 13. септембра, адвокатима је за време обуставе рада која је у целој Србији почела 17. септембра, забрањено да долазе на суђења, у тужилаштво ради истражних поступака и поступака преговора око примене опортунитета или споразума о кривици, нити ће одлазити у полицију у преткиривичним поступцима.

Адвокати су дужни једино да подносе тужбе, жалбе и друга писмена код којих би пропуштање рока резултирало губитком права.

Такође могу да приступе на седницу већа апелационих судова поводом жалбе у кривичном поступку, на расправу пред другостепеним судовима поводом жалбе у парничном поступку и на расправу поводом тужбе у Управном спору.

Непоштовање наведених упутстава сматра се "тежом повредом дужности адвоката", за коју може да се изрекне новчана казна или брисање адвоката из именика.

Министар је оценио да су Упутством грубо и вишеструко повређени Устав и закони Републике Србије јер је, како је навео, АКС дала себи за право да адвокатима који не учествују у штрајку запрети забраном права на бављење адвокатуром, чиме им је наметнута обавеза да учествују у штрајку.

Он је подсетио да Устав гарантује право на штрајк што, поред осталог, значи и да је свако слободан да одлучи да ли ће штрајковати или неће и да ником не може бити наметнута обавеза да штрајкује.

Закон о штрајку такође прописује да запослени слободно одлучују о свом учешћу у штрајку, као и да "штрајкачки одбор и запослени који учествују у штрајку не смеју спречавати запослене који не учествују у штрајку да раде“, наводи се у у допису министра правде.

Селаковић је подсетио да се истим законом прописује да физичко лице које другог спречава да ради за време штрајка, кажњава губитком посла.

Према Закону о адвокатури, АКС је надлежна да врши јавна овлашћења и послове од општег интереса, односно адвокатура не делује само у свом интересу, већ и у интересу грађана и интересу целе државе и остваривања правног поретка, напомиње се у том акту.

"Покушај АКС да неко време укине адвокатуру у Србији, директно је супротан разлозима због којих адвокатска комора постоји и представља негирање јавних овлашћења и остварења општих интереса због којих је комора основана", навео је министар правде.

Селаковић подсећа и да Устав Републике Србије прописује низ права окривљених на браниоца у кривичном поступку, те да АКС покушајем да укине адвокатуру на неко време ускраћује грађанима право на одбрану, а у уставни и правни поредак уноси неравнотежу на штету грађана.

Београдски адвокати штрајкују од 10. септембра, а недељу дана касније придружили су им се адвокати из целе Србије. Они захтевају решавање питања паушалног опорезивања, али и стављање ван снаге појединх одредби Закона о јавном бележништву и Закон о промету непокретности.

Претходних дана било је примера искључења адвоката из Комора који нису поштовали дато Упутство и пружали правну помоћ грађанима у поступцима пред државним органима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер