четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Независна међународна комисија коју предводи Гидеон Грајф објавила извештај: Није било геноцида у Сребреници
Хроника

Независна међународна комисија коју предводи Гидеон Грајф објавила извештај: Није било геноцида у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јул 2021.

Извештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. објављен је у целини на сајту Комисије коју предводи израелски историчар Гидеон Грајф.

Извештај, на 1.036 страна, као и закључци, објављени су на српском и енглеском језику.

Закључује се да се у Сребреници није догодио нити појединачни злочин геноцида нити геноцид уопште.

„Након темељне истраге Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године, закључује се да се у Сребреници није догодио нити појединачни злочин геноцида нити геноцид уопште. Иако Комисија не сматра убиства која су се догодила око Сребренице геноцидом, она у уважава чињеницу да су хиљаде људи (углавном ратних заробљеника) убијене на најстрашнији начин и да одговорне за ове гнусне злочине треба казнити“, стоји, између осталог, у закључцима Комисије.

Чланови Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995, осим Грајфа, су професор Валтер Манушек из Аустрије, адвокат Маркус Колбах — један од водећих адвоката у Немачкој који је радио на суђењима немачким нацистичким злочинцима, Адарнеле Шинаба из Нигерије, која је стручњак за истраживање злочина, професор Марија Ђурић, која се сматра најбољом у свету на пољу форензичких истраживања — једини српски представник, заједно са професором Роџером Бајардом, такође светски познатим стручњаком за форензичка истраживања, професор Јуки Осаф из Јапана, који се бавио сукобом у Сребреници у последњој декади, професор Стивен Мејер, професор Лоренс Френч и покојни Ђузепе Захарија, који је стручњак за медије и светски познат новинар.

Цео извештај Комисије можете прочитати овде: https://incomfis-srebrenica.org/wp-content/uploads/2021/07/Сребреница%20-%20Извјештај%20комисије%20-%20српски%20језик.pdf

Влада РС: Изражавамо пијетет према свим жртвама; потребно целовито и истинито сагледавање догађаја у сребреничкој регији

Из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица подсећају да је Влада Републике Српске одлуку о оснивању Комисије донела на основу закључака републичког парламента, а са садржајем Извештаја упозната је на посебној седници 11. јуна ове године.

Једино цјеловито и истинито сагледавање догађаја у сребреничкој регији, али и у цијелој БиХ, допринијеће јачању повјерења и толеранције међу народима у БиХ

- Влада Српске је увјерена да ће једино цјеловито и истинито сагледавање догађаја у сребреничкој регији, али и у цијелој БиХ, допринијети јачању повјерења и толеранције међу народима у БиХ, коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација - истиче се у саопштењу Републичког центра.

Влада изражава пијетет према свим жртвама и њиховим породицама из трагичног сукоба у БиХ, осуђује ратне злочине почињене на свим странама и захтијева недскриминаторско процесуирање одговорних за ратне злочине на свим странама.

Грајф: Комисија је сачинила озбиљан, професионалан и уравнотежен извештај

Говорећи о Извештају, председник Комисије, израелски историчар Гидеон Грајф, рекао је, између осталог, да је Комисија сачинила озбиљан, професионалан и уравнотежен извештај, који је веран истини и историјским догађајима.

Намјера није да се умањи било чија патња или бол, али да је потребно да се догађаји из рата у БиХ сагледају непристрасно и аргументовано

Као што је био случај и када је представљен Извештај Независне међународне комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву од 1991. до 1995. године, званичници Српске су оценили да није реч о документу који је усмерен против било ког народа у БиХ.

- Намјера није да се умањи било чија патња или бол, али да је потребно да се догађаји из рата у БиХ сагледају непристрасно и аргументовано, због чега су и формиране ове комисије - саопштено је из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Извјештај са више од 1.000 страна можете прочитати и на: http://incomfis-srebrenica.org.

 

(ИН4С, РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер