недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немања Шаровић: Влада Ане Брнабић уредбом од 19. октобра укинула српско судство на КиМ; Судије које су положиле заклетву се обавезале да ће поштовати искључиво „Устав Косова“
Хроника

Немања Шаровић: Влада Ане Брнабић уредбом од 19. октобра укинула српско судство на КиМ; Судије које су положиле заклетву се обавезале да ће поштовати искључиво „Устав Косова“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. новембар 2017.

Српске судије на Косову су искорење и укинуте уредбом Владе Србије од 19. октобра, која је у Службеном гласнику објављена 25. октобра”, истакао је Немања Шаровић, заменик шефа посланичке групе Српске радикалне странке, и додао да је овим Влада Србије погазила Устав и законе и добровољно угасила и суспендовала законе Србије на територији Косова и Метохије, као и да ће кад тад за то морати да одговара.

Шаровић је објаснио да владина Уредба о остваривању посебних права правосудних органа функционера и запослених у правосудним органима и Управи за извршење кривичних санкција са територије КиМ предвиђа да се све судије тужиоци и запослени у правосудним органима и они који су запослени у Заводу за кривичне санкције пензионишу, а да истовремено пређу и положе заклетву пред Хашимом Тачијем и почну да раде и доносе пресуде у оквиру Устава тзв Републике Косово.

Према Шаровићевим речима уредбом је предвиђено да пензија износи 65 одсто плате коју су примали у 2017. години, а да ће за сваку годину радног стажа бити увећана за један проценат.

"То значи да ће они који раде 25 година примати пензију 95 одсто плате коју остварују друге судије на територији Србије, а поред тога ће имати и примања из буџета тзв. Републике Косова за посао који обављају у оквиру косовског законског оквира", додао је Шаровић, додајући да су радикали дошли у посед заклетве коју су судије на Косову положиле.

"Они који се називају српским судијама, а заклетву положили пред Тачијем нису имали никакав статусно неутрални текст, већ су се изричито обавезали да ће постати искључиво законе Републике Косова и да ће радити у њиховом правном оквиру и да неће бити активни даље у правосудном систему Србије", рекао је посланик СРС.

Он је новинарима поделио и текст заклетве које су судије положиле и у коме стоји:

"Овим изјављујем да сам вољан и спреман да се интегришем у судство Косова, у складу са косовским законодавством, на основу договорених закључака везаних за процес интеграције. Потврђујем да разумем да ће се приликом обављања мојих дужности примењивати косовски законски оквир и да ћу бити везан за исти. Часно ћу обављати дужност судије, уз одговорност и непристрасност, поштујући правила професионалне етике. Потврђујем да сам прочитао Први споразум и члан 35 Закона о судовима Републике Косово у вези са забранама понашања судија и изјављујем да сам сагласан да радим искључиво за косовско судство. Изјављујем да нећу прихватити ни једну другу плату, или други вид надокнаде, осим оних предвиђених косовским законским оквиром и Првим споразумом", стоји у тексту заклетве у којој се додаје да ће судије радити искључиво за косовско судство и да ће радити искључиво и једино за плату предвиђену косовским законима.

Шаровић је напоменуо да текст заклетве до кога су дошли радикали није на меморандуму, али да је потпуно веродостојан.

Владимир Орлић: Није реч о заклетви, већ изјави

Владимир Орлић, заменик шефа посланичке групе Српске напредсне странке, негирао је данас тврдње посланика СРС Немање Шаровића да је влада Србије укинула српско судство на Косову и да су се судије и тужиоци ставили у службу лажне државе Косово. Он је прочитао текст изјаве о њиховом именовању за коју каже да је статусно неутрална и да у њој не постоји и да се не помиње ни “република Косово” ни “држава Косово”.

“Није реч о заклетви него о изјаву о именовању”, каже Орлић и објашњава да статусна неутралност текста изјаве произлази из првог споразума, који се помиње више пута у изјави и који предвиђа оснивање ЗСО. Орлић је подсетио и да институције на КиМ данас функционишу као привремене институције локалне самоуправе предвиђене Резолуцијом УН 1244 и да је то оквир у коме се Србија креће.

(КоССев, Данас)

Видети још: Марко Ђурић: Српске судије поднеле статусно неутралну изјаву када су преузеле дужност на северу Косова - није било натписа "такозвана Република Косово"

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер