четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Српске судије поднеле статусно неутралну изјаву када су преузеле дужност на северу Косова - није било натписа "такозвана Република Косово"
Хроника

Марко Ђурић: Српске судије поднеле статусно неутралну изјаву када су преузеле дужност на северу Косова - није било натписа "такозвана Република Косово"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. новембар 2017.

Београд -- Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић изјавио је да су српске судије поднеле статусно неутралну изјаву када су преузеле дужност на северу Косова.

Како је рекао, они ће тиме допринети имовинској и правној сигурности Срба.

"Није било натписа такозвана Република Косово иако су поједини портали лажно информисали јавност", рекао је Ђурић гостујући на РТВ Војводина.

"Изјављујем да сам вољан и спреман да се интегришем у складу са косовским законодавством, на основу договорених закључака везаних за процес интеграције. Потврђујем да разумем да ће се приликом дужности које обављам примењивати косовски законски оквир", прочитала је водитељка текст изјаве, која је и показана ТВ гледаоцима.

Ђурић је честитао грађанима Србије на Косову и Метохији што су добили прилику да им "наместо Ваљдете Даке (председница Централне изборне комисије Косова, судија Врховног суда) и Шабана Хисенија, Милан Биговић и Никола Кабашић буду судије".

"За разлику од албанских судија који полажу заклетву на којој имате нацртан грб, који ми зовемо лого, и заклињу се на Устав, ово је статусно неутрална изјава где наше судије, уместо Ваљдете Даке и Шабана Хисенија - Милан Биговић и Никола Кабашић - преузимају дужност, што ће допринети имовинској и правној сигурности Срба", рекао је Ђурић.

Ђурић је навео да данас, за почетак, у судовима имамо 63 српске судије и тужиоца и неколико радника у правосуђу.

Никола Кабашић је именован за председника Основног суда у северној Косовској Митровици.

„Други и трећи округли сто у унутрашњем дијалогу већ током новембра“

Председник Радне група за пружање подршке водјењу унутрашњег дијалога о Косову и Метохији Марко Дјурић најавио је да се у новембру може очекивати други и трећи округли сто попут првог на коме су у уторак мишљења о косовском питању изнели универзитетски професори права.

"Овог месеца можете да очекујете други и трећи округли сто и интензивирање унутрашњег дијалога. Почели смо у понедељак састанком Радне групе, а одмах у уторак одржан је први округли сто и наредних дана можете очекивати наставак разговора", рекао је данас Дјурић Радио-телевизији Војводине.

Дјурић је навео да су се у том циљу обратили представници научних института у области друштвених наука и додао да се очекује да се и они организују по моделу по коме су се организовали представници правних факултета.

Према његовим речима, сви који су спремни да се укључе у унутрашњи дијалог могу да очекују сваки вид логистичке подршке од Радне групе.

"Пружили смо логистичку, техничку и организациону подршку свима јуче... и то ћемо радити са свим друштвеним групама које нам се обрате", рекао је Ђурић и додао да је председник Србије Александар Вучић упутио позив. "Послата су писма на адресе многих, али позив је отворен за све", поновио је Ђурић.

Он је навео да ће сви скупови бити транспарентни и да ће бити на посебном вебсајту који је за ту прилику направљен.

"Трудићемо се да систематизујемо све оно што они исказују", рекао је Дјурић и додао да не жели да изнесе став о томе који му је предлог био најприхватљивији.

Јако је важно да ангажујемо интелектуалне капацитете које имамо, јер с друге стране имамо читав албански народ, рекао је Ђурић.

Према његовим речима, непоштено је што су опозиционе странке деценијама ћутале и криле се иза различитих парола, а када су били на власти нису организовали ни јавне дебате нити било шта друго, што како је оценио, апосторфира разлику измедју њих и садашње власти.

Председник Радне групе критиковао је опозиционе странке које, како је рекао, беже од дијалога, јер је потребно сви у њему да учествују како бисмо имали нови квалитет дискусије.

(Бета)

Видети још: Немања Шаровић: Влада Ане Брнабић уредбом од 19. октобра укинула српско судство на Косову

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер