субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На општим изборима у БиХ до 11.00 часова гласало је 14,22 одсто бирача, а у Републици Српској 16, 26 одсто
Хроника

На општим изборима у БиХ до 11.00 часова гласало је 14,22 одсто бирача, а у Републици Српској 16, 26 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. октобар 2014.

Сарајево - У Босни и Херцеговини се одржавају општи избори, на којима право гласа има око 3 300 000 грађана. Биралишта су отворена јутрос у 7 сати. На подручју целе Републике Српске данас, док се у Босни и Херцеговини одржавају општи избори, на сат времена је пала интернет мрежа. На интернет се није могло приступити ни преко мобилних телефона, а везе су поново успостављене нешто пре 15 часова.

17.45 - У Републици Српској је до 15 сати гласало 488.952 бирача или 40,43 одсто.

- До 13 часова одзив бирача је за четири одсто већи него на прошлим 2010. године. Избори протичу у изузетно фер и коректној атмосфери, рекао је члан Централне изборне комисије БиХ Бранко Петрић.

Безбједносна ситуација на подручју Републике Српске је добра и до сада нема регистрованих кривичних дјела, прекршаја и осталих догађаја који би ометали изборни процес, рекла је Срни портпарол Министарства унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске Мирна Шоја.

Према подацима МУП-а, око 9.00 часова на бирачком мјесту Кисељак – Бања Врућица у општини Теслић забиљежено је да је гласачки одбор грешком дао два гласачка листића грађанину, који је након гласања изнио један неупотријебљен листић из просторија изборног мјеста и поцијепао га.

Ово бирачко мјесто је било затворено од 9.15 до 9.52 часова, а о наведеном догађају обавијештено је надлежно тужилаштво, као и Централна изборна комисија БиХ.

Министар унутрашњих послова Републике Српске издао је наредбу о забрани превоза експлозивних материја у друмском саобраћају до понедјељка, 13. октобра, у 6.00 часова.

Данас од 20.00 часова одобрава се превоз пиротехничких средстава за извођење ватромета у друмском саобраћају на подручју Републике Српске, а центри јавне безбједности, станице јавне безбједности и полицијске станице могу издавати одобрења за њихов превоз.

Због одржавања општих избора у БиХ, све локације за издавање личних докумената МУП-а раде и данас од 7.00 до 19.00 часова.

Према обавјештењу ЦИК БиХ, документи којима се доказује идентитет бирача на бирачком мјесту су лична карта, путна исправа и возачка дозвола.

Стање на терену и активности полиције прати штаб МУП-а "Избори 2014".

Очекивања политичара од избора

Политичари у БиХ, где се данас одржавају општи избори, сматрају да ће овај дан донети промене тој земљи.

Многи од њих углавном себе виде као део тих промена, уколико победе у трци за члана највишег тела БиХ - Председништва.

Тако је Фахрудин Радончић, кандидат за бошњачког члана Председништва БиХ и председник странке Савез за бољу будућност, после гласања изразио уверење да ће грађани изабрати промене, након толико патње, стагнације, лошег економског резултата и сиромаштва.

"Од избора очекујем спектакуларне и велике промене, прозападну орјентацију гласачког тела и шансу новим политичким и способнијим снагама", рекао је Радончић, који је главни ривал актуелном председавајућем Председништва БиХ Бакиру Изетбеговићу из Странке демократске акције.

Изетбеговић је, такође, гласао током преподнева.

Један од кандидата за бошњачког члана Председништва БиХ, Мустафа Церић, иначе познат до сада као верски вођа, очекује да после избора ништа неће бити као што је било, као и да ће он бити део радикалних промена које следе.

С друге стране, у Републици Српској, кандидати за члана Председништва БиХ суздржанији су били у изјавама после гласања.

Тако Жељка Цвијановић, актуелна премијерка и кандидат владајућег Савеза независних социјалдемократа, истиче да је ово велики дан за грађане РС јер могу да искористе своје право и у духу демократије и мира изаберу представнике на политичкој сцени за будући период.

Њен противкандидат из РС, кога на то место предлаже опозициони Савез за промене, нада се великој излазности јер је лепо време и подсећа грађане да једном у четири године имају право да изаберу ко ће управљати кључним политичким процесима и позива их да искористе ту прилику.

Обојица главних кандидата за хрватског члана Председништва БиХ, Драган Човић и Мартин Рагуж, који су и челници два ХДЗ у БиХ, очекују победу, истичући као приоритет спровођење реформи које би земљу приближиле европским интеграцијама.

Човић, председник ХДЗ БиХ, изјавио је да Хрватима многобројнији народи (Бошњаци у ФБиХ) неће бирати представнике у власти, а да реформе устава и изборног закона треба да спрече прегласавање Хрвата.

Председник ХДЗ 1990. Рагуж верује да ће он бити део позитивног приступа који ће вратити БиХ легитимно право на европску будућност, јер је све друго деструкција.

Одзив бољи него на прошлим изборима

На општим изборима у БиХ до 11.00 часова гласало је 14,22 одсто бирача, а у Рерублици Српској на изборе је изашло 16, 26 одсто, саопштио је предсједник Централне изборне комисије БиХ, Стјепан Микић на конференцији за медије у Сарајеву.

У Републици Српској ове године се биљежи пораст излазности у односу на изборе одржане 2010. године када је до 11 часова гласало 12, 13 одсто бирача.

"ЦИК је обавијештен о два инцидента у ФБиХ – на бирачком мјесту у Основној школи `Мухсин Ризвић` у Фојници једно лице нарушило је јавни ред и мир, те у Кијеву у Санском Мосту два лица су нарушила јавни ред и мир, због чега је ово бирачко мјесто било затворено од 8.10 до 8.50 часова", прецизирао је Михић.

Он је навео да су сва бирачка мјеста у БиХ отворена до 10.30 часова.

Тамо гдје је било кашњења, разлози су били техничке природе, попут додатног пребројавања гласачких листића, кашњења чланова бирачког одбора или нестанак електричне енергије.

На новинарско питање да је на неким бирачким мјестима у Републици Српској забиљежен вишак гласачких листића, Микић је рекао да је на једном бирачком мјесту у Дервенти пријављен мањак од 300 гласачких листића и да га то више брине него вишак.

Поручујући да листића има довољно, Микић је рекао да ће сви проблеми ове врсте бити ријешени, а недостаци након избора анализирани.

У 7 сати у БиХ, Федерацији и Републици Српској, отворено је 5.397 редовних бирачких места, међу којима и пет у дипломатско-конзуларним представништвима БиХ у иностранству - у амбасадама у Бечу и Берлину, и конзулатима у Минхену, Штутгарту и Франкфурту.

На гласачким листићима је 98 политичких субјеката: 50 политичких странака, 24 коалиције и 24 независна кандидата.

11:57 - Ангажован је довољан број полицијских службеника у униформи и цивилу и они ће у складу с Изборним законом обезбеђивати бирачка места, рекао је портпарол МУПКС-а Ирфан Нефић, пренела је агенција Фена. Он је рекао да је јутрос обишао неколико бирачких места, те да полицијски службеници су на терену, нема никаквих проблема и до сада нису забележени инциденти.

9:21 - Безбедносна ситуација у РС је стабилна, изјавио је министар унутрашњих послова Српске Радислав Јовичић. Јовичић је за РТ РС изјавио да је одржан састанак Штаба за праћење избора који је формиран у МУП-у, а предводи га директор полиције Гојко Васић. Он је напоменуо да МУП нема никаква оперативна сазнања да би се могли догодити инциденти било које размере, али је истакао да се сви подаци до којих долази полиција анализирају.

7:00 - Отворена биралишта у БиХ.

Право гласа има 3.278.908 гласача, док је за гласање изван БиХ регистровано 42.139 гласача.

Бирачка места биће затворена у 19 часова.

Грађани БиХ, Федерације и Републике Српске, бирају чланове Председништва и посланике у Парламентарној скупштини БиХ, председника и потпредседнике Републике Српске, као и посланике у Народној скупштини Српске, Парламенту Федерације БиХ и скупштинама кантона у Федерацији.

За спровођење овогодишњих избора из буџета БиХ намењено је 8,854 милиона конвертибилних марака.

Крајњи рок за потврђивање резултата избора је 11. новембар.

Када је реч о бирачима из Брчког дистрикта, којих укупно има 45.317, они се опредељују за једну од ентиетских опција - Републику Српску 20.528 и 24.789 за ФБиХ.

За праћење овогодишњих избора акредитован је рекордан број посматрача до сада.

На снази је изборна тишина која ће трајати до затварања бирачких места у 19 часова.

Милорад Додик претендује на још један мандат

Бира се трочлано Председништво у којем сваки конститутивни народ има представника, председник и потпредседник Републике Српске. Само у Републици Српској, у трци је 56 политичких субјеката.

Пред бирачима Републике Српске су четири гласачка листића. На првом - кандидати за српског члана Председништва БиХ. Фаворити су Жељка Цвијановић из владајућег СНСД-а и Младен Иванић испред опозиционог Савеза за промене.

У Републици Српској копља укрштају коалиција око владајућег СНСД-а и Савез за промене, у који су се први пут ујединиле наизглед неспојиве опозиционе странке.

Актуелни председник Милорад Додик претендује на још један мандат, поручујући да Република Српска треба да буде све више држава, а све мање ентитет.

Председничком кандидату Савеза за промјене Огњену Тадићу приоритет је обрачун са, како каже, партијском државом.

Посебни су листићи за посланике државног и ентитетског парламента, и четврти, најзанимљивији, на којем је дуга листа председничких кандидата.

До краја гласања, забрањена је свака врста предизборне пропаганде. На изборним листићима је око 7.700 кандидата и рекордних 98 политичких субјеката. У бројкама - 50 политичких странака, 24 коалиције, 24 независна кандидата, а цео изборни процес надгледаће 60.000 посматрача.

У Сарајеву, главну битку за место бошњачког члана Председништва воде Бакир Изетбеговић, лидер СДА, и Фахрудин Радончић, досадашњи министар безбедности. С великом пажњом прати се и како ће проћи Социјалдемократска партија Златка Лагумџије.

Општи избори Босну и Херцеговину коштају око 4,5 милиона евра. Први прелиминарни резултати очекују се вечерас у поноћ, а коначни најкасније до 11. новембра.

Туча два посматрача у Санском Мосту

Два страначка посматрача потукла су се данас на биралишту у Санском Мосту, јављају медији у БиХ. Дневни аваз наводи да је око осам сати и десет минута интервенисала полиција због туче два посматрача.

Председник Општнске изборне комисије у Санском Мосту Харис Карат рекао је двојици посматрача после инцидента да им је забрањено да даље надгледају изборни процес.

(Танјуг-РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер