Početna strana > Hronika > Na opštim izborima u BiH do 11.00 časova glasalo je 14,22 odsto birača, a u Republici Srpskoj 16, 26 odsto
Hronika

Na opštim izborima u BiH do 11.00 časova glasalo je 14,22 odsto birača, a u Republici Srpskoj 16, 26 odsto

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. oktobar 2014.

Sarajevo - U Bosni i Hercegovini se održavaju opšti izbori, na kojima pravo glasa ima oko 3 300 000 građana. Birališta su otvorena jutros u 7 sati. Na području cele Republike Srpske danas, dok se u Bosni i Hercegovini održavaju opšti izbori, na sat vremena je pala internet mreža. Na internet se nije moglo pristupiti ni preko mobilnih telefona, a veze su ponovo uspostavljene nešto pre 15 časova.

17.45 - U Republici Srpskoj je do 15 sati glasalo 488.952 birača ili 40,43 odsto.

- Do 13 časova odziv birača je za četiri odsto veći nego na prošlim 2010. godine. Izbori protiču u izuzetno fer i korektnoj atmosferi, rekao je član Centralne izborne komisije BiH Branko Petrić.

Bezbjednosna situacija na području Republike Srpske je dobra i do sada nema registrovanih krivičnih djela, prekršaja i ostalih događaja koji bi ometali izborni proces, rekla je Srni portparol Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske Mirna Šoja.

Prema podacima MUP-a, oko 9.00 časova na biračkom mjestu Kiseljak – Banja Vrućica u opštini Teslić zabilježeno je da je glasački odbor greškom dao dva glasačka listića građaninu, koji je nakon glasanja iznio jedan neupotrijebljen listić iz prostorija izbornog mjesta i pocijepao ga.

Ovo biračko mjesto je bilo zatvoreno od 9.15 do 9.52 časova, a o navedenom događaju obaviješteno je nadležno tužilaštvo, kao i Centralna izborna komisija BiH.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske izdao je naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju do ponedjeljka, 13. oktobra, u 6.00 časova.

Danas od 20.00 časova odobrava se prevoz pirotehničkih sredstava za izvođenje vatrometa u drumskom saobraćaju na području Republike Srpske, a centri javne bezbjednosti, stanice javne bezbjednosti i policijske stanice mogu izdavati odobrenja za njihov prevoz.

Zbog održavanja opštih izbora u BiH, sve lokacije za izdavanje ličnih dokumenata MUP-a rade i danas od 7.00 do 19.00 časova.

Prema obavještenju CIK BiH, dokumenti kojima se dokazuje identitet birača na biračkom mjestu su lična karta, putna isprava i vozačka dozvola.

Stanje na terenu i aktivnosti policije prati štab MUP-a "Izbori 2014".

Očekivanja političara od izbora

Političari u BiH, gde se danas održavaju opšti izbori, smatraju da će ovaj dan doneti promene toj zemlji.

Mnogi od njih uglavnom sebe vide kao deo tih promena, ukoliko pobede u trci za člana najvišeg tela BiH - Predsedništva.

Tako je Fahrudin Radončić, kandidat za bošnjačkog člana Predsedništva BiH i predsednik stranke Savez za bolju budućnost, posle glasanja izrazio uverenje da će građani izabrati promene, nakon toliko patnje, stagnacije, lošeg ekonomskog rezultata i siromaštva.

"Od izbora očekujem spektakularne i velike promene, prozapadnu orjentaciju glasačkog tela i šansu novim političkim i sposobnijim snagama", rekao je Radončić, koji je glavni rival aktuelnom predsedavajućem Predsedništva BiH Bakiru Izetbegoviću iz Stranke demokratske akcije.

Izetbegović je, takođe, glasao tokom prepodneva.

Jedan od kandidata za bošnjačkog člana Predsedništva BiH, Mustafa Cerić, inače poznat do sada kao verski vođa, očekuje da posle izbora ništa neće biti kao što je bilo, kao i da će on biti deo radikalnih promena koje slede.

S druge strane, u Republici Srpskoj, kandidati za člana Predsedništva BiH suzdržaniji su bili u izjavama posle glasanja.

Tako Željka Cvijanović, aktuelna premijerka i kandidat vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata, ističe da je ovo veliki dan za građane RS jer mogu da iskoriste svoje pravo i u duhu demokratije i mira izaberu predstavnike na političkoj sceni za budući period.

Njen protivkandidat iz RS, koga na to mesto predlaže opozicioni Savez za promene, nada se velikoj izlaznosti jer je lepo vreme i podseća građane da jednom u četiri godine imaju pravo da izaberu ko će upravljati ključnim političkim procesima i poziva ih da iskoriste tu priliku.

Obojica glavnih kandidata za hrvatskog člana Predsedništva BiH, Dragan Čović i Martin Raguž, koji su i čelnici dva HDZ u BiH, očekuju pobedu, ističući kao prioritet sprovođenje reformi koje bi zemlju približile evropskim integracijama.

Čović, predsednik HDZ BiH, izjavio je da Hrvatima mnogobrojniji narodi (Bošnjaci u FBiH) neće birati predstavnike u vlasti, a da reforme ustava i izbornog zakona treba da spreče preglasavanje Hrvata.

Predsednik HDZ 1990. Raguž veruje da će on biti deo pozitivnog pristupa koji će vratiti BiH legitimno pravo na evropsku budućnost, jer je sve drugo destrukcija.

Odziv bolji nego na prošlim izborima

Na opštim izborima u BiH do 11.00 časova glasalo je 14,22 odsto birača, a u Rerublici Srpskoj na izbore je izašlo 16, 26 odsto, saopštio je predsjednik Centralne izborne komisije BiH, Stjepan Mikić na konferenciji za medije u Sarajevu.

U Republici Srpskoj ove godine se bilježi porast izlaznosti u odnosu na izbore održane 2010. godine kada je do 11 časova glasalo 12, 13 odsto birača.

"CIK je obaviješten o dva incidenta u FBiH – na biračkom mjestu u Osnovnoj školi `Muhsin Rizvić` u Fojnici jedno lice narušilo je javni red i mir, te u Kijevu u Sanskom Mostu dva lica su narušila javni red i mir, zbog čega je ovo biračko mjesto bilo zatvoreno od 8.10 do 8.50 časova", precizirao je Mihić.

On je naveo da su sva biračka mjesta u BiH otvorena do 10.30 časova.

Tamo gdje je bilo kašnjenja, razlozi su bili tehničke prirode, poput dodatnog prebrojavanja glasačkih listića, kašnjenja članova biračkog odbora ili nestanak električne energije.

Na novinarsko pitanje da je na nekim biračkim mjestima u Republici Srpskoj zabilježen višak glasačkih listića, Mikić je rekao da je na jednom biračkom mjestu u Derventi prijavljen manjak od 300 glasačkih listića i da ga to više brine nego višak.

Poručujući da listića ima dovoljno, Mikić je rekao da će svi problemi ove vrste biti riješeni, a nedostaci nakon izbora analizirani.

U 7 sati u BiH, Federaciji i Republici Srpskoj, otvoreno je 5.397 redovnih biračkih mesta, među kojima i pet u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u inostranstvu - u ambasadama u Beču i Berlinu, i konzulatima u Minhenu, Štutgartu i Frankfurtu.

Na glasačkim listićima je 98 političkih subjekata: 50 političkih stranaka, 24 koalicije i 24 nezavisna kandidata.

11:57 - Angažovan je dovoljan broj policijskih službenika u uniformi i civilu i oni će u skladu s Izbornim zakonom obezbeđivati biračka mesta, rekao je portparol MUPKS-a Irfan Nefić, prenela je agencija Fena. On je rekao da je jutros obišao nekoliko biračkih mesta, te da policijski službenici su na terenu, nema nikakvih problema i do sada nisu zabeleženi incidenti.

9:21 - Bezbednosna situacija u RS je stabilna, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Srpske Radislav Jovičić. Jovičić je za RT RS izjavio da je održan sastanak Štaba za praćenje izbora koji je formiran u MUP-u, a predvodi ga direktor policije Gojko Vasić. On je napomenuo da MUP nema nikakva operativna saznanja da bi se mogli dogoditi incidenti bilo koje razmere, ali je istakao da se svi podaci do kojih dolazi policija analiziraju.

7:00 - Otvorena birališta u BiH.

Pravo glasa ima 3.278.908 glasača, dok je za glasanje izvan BiH registrovano 42.139 glasača.

Biračka mesta biće zatvorena u 19 časova.

Građani BiH, Federacije i Republike Srpske, biraju članove Predsedništva i poslanike u Parlamentarnoj skupštini BiH, predsednika i potpredsednike Republike Srpske, kao i poslanike u Narodnoj skupštini Srpske, Parlamentu Federacije BiH i skupštinama kantona u Federaciji.

Za sprovođenje ovogodišnjih izbora iz budžeta BiH namenjeno je 8,854 miliona konvertibilnih maraka.

Krajnji rok za potvrđivanje rezultata izbora je 11. novembar.

Kada je reč o biračima iz Brčkog distrikta, kojih ukupno ima 45.317, oni se opredeljuju za jednu od entietskih opcija - Republiku Srpsku 20.528 i 24.789 za FBiH.

Za praćenje ovogodišnjih izbora akreditovan je rekordan broj posmatrača do sada.

Na snazi je izborna tišina koja će trajati do zatvaranja biračkih mesta u 19 časova.

Milorad Dodik pretenduje na još jedan mandat

Bira se tročlano Predsedništvo u kojem svaki konstitutivni narod ima predstavnika, predsednik i potpredsednik Republike Srpske. Samo u Republici Srpskoj, u trci je 56 političkih subjekata.

Pred biračima Republike Srpske su četiri glasačka listića. Na prvom - kandidati za srpskog člana Predsedništva BiH. Favoriti su Željka Cvijanović iz vladajućeg SNSD-a i Mladen Ivanić ispred opozicionog Saveza za promene.

U Republici Srpskoj koplja ukrštaju koalicija oko vladajućeg SNSD-a i Savez za promene, u koji su se prvi put ujedinile naizgled nespojive opozicione stranke.

Aktuelni predsednik Milorad Dodik pretenduje na još jedan mandat, poručujući da Republika Srpska treba da bude sve više država, a sve manje entitet.

Predsedničkom kandidatu Saveza za promjene Ognjenu Tadiću prioritet je obračun sa, kako kaže, partijskom državom.

Posebni su listići za poslanike državnog i entitetskog parlamenta, i četvrti, najzanimljiviji, na kojem je duga lista predsedničkih kandidata.

Do kraja glasanja, zabranjena je svaka vrsta predizborne propagande. Na izbornim listićima je oko 7.700 kandidata i rekordnih 98 političkih subjekata. U brojkama - 50 političkih stranaka, 24 koalicije, 24 nezavisna kandidata, a ceo izborni proces nadgledaće 60.000 posmatrača.

U Sarajevu, glavnu bitku za mesto bošnjačkog člana Predsedništva vode Bakir Izetbegović, lider SDA, i Fahrudin Radončić, dosadašnji ministar bezbednosti. S velikom pažnjom prati se i kako će proći Socijaldemokratska partija Zlatka Lagumdžije.

Opšti izbori Bosnu i Hercegovinu koštaju oko 4,5 miliona evra. Prvi preliminarni rezultati očekuju se večeras u ponoć, a konačni najkasnije do 11. novembra.

Tuča dva posmatrača u Sanskom Mostu

Dva stranačka posmatrača potukla su se danas na biralištu u Sanskom Mostu, javljaju mediji u BiH. Dnevni avaz navodi da je oko osam sati i deset minuta intervenisala policija zbog tuče dva posmatrača.

Predsednik Opštnske izborne komisije u Sanskom Mostu Haris Karat rekao je dvojici posmatrača posle incidenta da im je zabranjeno da dalje nadgledaju izborni proces.

(Tanjug-RTRS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner