уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан почело америчко бомбардовање Либије, Енглези основали Масачусетс, Велика Британија признала владу Југославије на челу са Титом
Хроника

На данашњи дан почело америчко бомбардовање Либије, Енглези основали Масачусетс, Велика Британија признала владу Југославије на челу са Титом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. март 2016.

2011 - Почела је војна акција америчких снага у Либији под називом "Одисејева зора" под командом америчког адмирала Семјуела Џеја Локлира. Циљ операције био је увођење „зоне забрањеног летења“ у складу са резолуцијом Уједињених нација, како би се спречили наводни ваздушни напади владиних снага на побуњеничка упоришта и наводно страдање цивила. Операција је почела 19. марта када је са америчких бродова у средоземном мору испаљено 112 крстарећих ракета на циљеве у Либији.

1563 - Миром у Амбоазу завршен је први верски рат у Француској након којег су хугеноти (протестанти) добили ограничену слободу вероисповести. Хугенотски ратови раздирали су Француску више од 30 година.

1628 - Енглези су у Америци основали колонију Масачусетс.

1796 - Република Француска донела је Декрет о слободи штампе, који је по доласку Наполеона на власт две године касније престао да важи, а штампа је подвргнута строгој цензури.

1812 - Шпански парламент је у Кадису усвојио либерални устав, који је постао идеал слободоумних тежњи грађанске класе у европским државама. После повратка на престо 1813. краљ Фердинанд ВИИ је укинуо устав и обновио феудално-апсолутистички поредак, али је после избијања устанка 1820. био присиљен да га врати на снагу.

1813 - Рођен је шкотски мисионар и истраживач Африке Дејвид Ливингстон, који је 1855. открио Викторијине

водопаде. Први је истраживао пустињу Калахари, басен реке Замбези и извориште реке Конго. Као највећи британски истраживач Африке, сахрањен је у Вестминстерској катедрали у Лондону.

1861 - Енглези су, након вишегодишњих борби, угушили побуну домородачког становништва Маора на Новом Зеланду и они су се повукли у унутрашњост острва.

1872 - Рођен је руски балетски кореограф Сергеј Павлович Ђагиљев, оснивач чувене групе "Руски балет", која је с изузетним успехом наступала од 1909. до 1929.

1920 - САД су одбиле да потпишу Версајски уговор после Првог светског рата и да се прикључе Друштву народа, због бојазни од увлачења у рат у случају напада на неку чланицу Друштва.

1930 - Умро је енглески државник Артур Џејмс Балфур, премијер Велике Британије од 1902. до 1906. Као шеф дипломатије објавио је 1917. план о стварању националне државе Јевреја у Палестини (Балфурова декларација).

1945 - Велика Британија је признала владу Демократске Федеративне Југославије на челу с Јосипом Брозом Титом. Након Велике Британије, ДФЈ су признале и САД (18. марта) и СССР (29. марта).

1950 - Умро је амерички писац Едгар Рајс Бароуз, познат по серији популарних пустоловних романа о Тарзану.

1970 - Шефови влада Источне и Западне Немачке Вили Брант и Вили Штоф сусрели су се у Ерфурту. То је био први сусрет високих званичника две земље од поделе Немачке 1949.

1977 - У председничкој резинденцији у Бразавилу убијен је председник Конга Маријен Нгуаби. За убиство је оптужен и потом погубљен бивши шеф државе Алфонс Масамба Деба. Власт је преузела војна хунта, а за председника је у априлу 1977. проглашен пуковник Јоаким Јомби Опанго.

1978 - Израелска војска је окупирала већи део југа Либана.

1991 - Народна скупштина Србије преузела је овлашћења распуштене Скупштине Косова и разрешила дужности Ризу Сапунџију, члана Председништва СФР Југославије са Косова.

1994 - Трупе владе у Пном Пену заузеле су град Паилин на истоку Камбоџе, главно упориште маоистичког герилског покрета "Црвених Кмера".

1994 - У експлозији бомбе подметнуте у подземну железницу углавном граду Азербејждана Бакуу погинуло је 12 и рањено више од 50 људи.

1996 - Полиција Федерације БиХ ушла је у Грбавицу, последњу сарајевску општину коју су у босанском рату држале српске снаге. Тиме је завршен трансфер власти у сарајевским општинама које су према Дејтонском споразуму припале Федерацији БиХ. Највећи део српског становништва је два дана раније напустио Грбавицу, а према подацима Ифора, током трансфера власти из Сарајева се иселило око 60.000 Срба.

1996 - У главном граду Филипина Манили у пожару у једној дискотеци погинуло је најмање 150 људи.

1997 - Умро је амерички сликар холандског порекла Вилем де Кунинг, утемељивач апстрактног експресионизма, који је четрдесетих година 20. века преобразио сликарство у САД.

1999 - У експлозији бомбе коју су чеченски терористи активирали на пијаци у јужном руском граду Владикавказ, погинуло је више од 50 људи.

1999 - Након неуспелих преговора Срба и косовских Албанаца у Паризу, председник САД Бил Клинтон изјавио је да је "праг прекорачен" и да проблем Косова угрожава америчке националне интересе. Дипломате западних земаља почеле су да напуштају Београд, а међународни верификатори Косово.

2001 - Социјалиста Бертран Делано је, победивши на изборима, постао први градоначелник Париза из редова левице.

2002 - Зимбабве је на годину дана суспендован из Комонвелта.

2006 - Хиљаде демонстраната окупило се на великом тргу у главном граду Белорусије, Минску, одбијајући да признају резултате председничких избора на којима је по трећи пут победио Александер Лукашенко и тиме наставио своју 12 годишњу владавину.

2008 - Пакистански парламент изабрао је прву жену председницу скупштине у историји те државе, докторку Фехмиду Мирзу, припадницу Пакистанске народне партије.

 (Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер