петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан формиран НАТО, убијен Мартин Лутер Кинг, рођен Ђурa Даничић
Хроника

На данашњи дан формиран НАТО, убијен Мартин Лутер Кинг, рођен Ђурa Даничић

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2016.

1949 - Министри спољних послова САД и 11 западно европских држава потписали су у Вашингтону Северно-атлантски пакт (НАТО), војни уговор којим је створена снажна војнополитичка формација западних савезника.

1284 - Умро је краљ Кастиље Алфонс Десети Мудри, утемељивач законодавства, покровитељ науке и занатства, поборник верске толеранције. Током владавине Кастиљом и Леоном од 1252. до смрти, двор у Толеду је претворио у центар учености и уточиште за многе Јевреје, Маваре и хришћанске сколастичаре. Издао је законик за целу земљу, покренуо писање шпанске историје и астрономских дела, као и превођење Библије на шпански језик.

1581 - Енглеска краљица Елизабета I прогласила је завитеза Френсиса Дрејка, гусара, потом адмирала, првог Енглеза који је опловио свет.

1617 - Умро је шкотски математичар Џон Непер, који је пронашао и саставио логаритамске таблице и дао упутство о њиховом састављању.

1765 - У Петрограду је умро Михаил Васиљевич Ломоносов, рускинаучник, песник и академик, енциклопедиста светског гласа. Бавио се и физиком, хемијом, географијом и астрономијом и знатно допринео развоју тих наука. Аутор је прве руске граматике и оснивач Московског универзитета (1755), који и данас носи његово име.

1825 - У Новом Саду је рођен српски научник и филолог Ђура Даничић. Подржавао је Вука Караџића у борби за реформу српског језика и правописа ("Рат за српски језик и правопис", 1847). Био је секретар Југословенске академије знаности и умјетности у Загребу где је 1880. покренуо израду "Речника хрватског или српског језика". С латинског је превео Стари завет.

1860 - У Београду је рођен Војислав Илић, песник који се сматра оснивачем модерне поезије у српској књижевности и творцем веристичког израза ("Зимска идила", "Јесен", "Ја ништа више не верујем", "Тамара", "Исток").

1905 - У земљотресу у провинцији Лахоре, тада делу британске Индије, погинуло је 19.000 људи.

1912 - У Тибету је проглашена Кинеска република.

1914 - У Милфорду, америчка држава Пенсилванија, умро је филозоф, математичар и научник Чарлс Сандерс Пирс, зачетник филозофије прагматизма ("Принципи филозофије", "Елементи логике", "Прагматизам и прагматицизам").

1939 - На ирачки престо ступио је Фејсал II након смрти његовог оца краља Газија I.

1960 - Француска и Федерација Мали (Сенегал и Судан) потписали суспоразум којим је Федерација Мали стекла независност.

1968 - У Мемфису, у америчкој савезној држави Тенеси, убијен је Мартин Лутер Кинг, борац за грађанска права и мир. У борби за равноправност црнаца у САД служио се Гандијевим методама ненасиља и грађанске непослушности. Добитник је Нобелове награде за мир 1964. године.

1969 - У Хјустону, америчка држава Тексас, извршена је прва операција уграђивања вештачког срца у људски организам. Први пацијент са уграђеним вештачким срцем живео је само четири дана.

1975 - Приликом пада америчког војног транспортног авиона после полетања из Сајгона, погинуло је 155 вијетнамске деце, ратне сирочади.

1983 - Умрла је америчка позоришна и филмска глумица Глорија Свансон (Глориа Сwансон), звезда немог и звучног филма ("Булевар сумрака", "Краљица Кели", "Госпођа Сан-Жен", "Заза", "Мушко и женско").

1998 - У експлозији метана у украјинском руднику угља Скачинско, у Доњецкој области, погинула су 63 рудара.

1999 - У ваздушним ударима НАТО-а на рафинерију нафте у Панчеву погинула су три радника рафинерије. У бомбардовању топлане на Новом Београду погинуо је чувар топлане.

2001 - Судански министар одбране и још 14 војних функционера погинули су у авионској несрећи у критичном тренутку грађанског рата у земљи.

2002 - Анголска војска и УНИТА потписали су примирје у Луанди, чиме је окончан један од најдужих и најкрвавијих афричких ратова. Око милион људи погинуло је у борбама владиних снага и УНИТА које су почеле 1975. након стицања независности од Португалије.

2002 - У Београду је преминуо археолог Милутин Гарашанин, члан Српске академије наука и почасни члан многих европских академија.

2003 - Агенција Тањуг пославила је 60 година постојања.

2003 - Америчке војне снаге заузеле су багдадски међународни аеродром "Садам" и преименовале га у "Багдад Интернешенел".

2006 - У Кувајту су, први пут у историји те државе, жене изашле на изборе, непуних годину дана од када су, изменама изборног закона, добиле право гласа и право учешћа на изборима.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер