недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: У мање од четири месеца тројица радника погинула на градилиштима у Нишу - "Постоји само математика и то инвеститорска"
Хроника

Н1: У мање од четири месеца тројица радника погинула на градилиштима у Нишу - "Постоји само математика и то инвеститорска"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. март 2024.

 У мање од четири месеца тројица радника погинула су на градилиштима у Нишу. Прошлог петка, 55-годишњи радник пао је са висине на бетон и настрадао. На другом градилишту, повреде опасне по живот задобио је радник који је пао са степеништа. Он је и даље на интензивном лечењу у нишком Клиничком центру. Грађевински инжењер Данијел Дашић пита надлежне зашто игноришу прописе о безбедности на градилиштима, док је жртава све више.

На градилишту на коме је у петак страдао радник данас нема радова. Није их било ни на другом градилишту, након што је крајем новембра такође са висине пао и погинуо радник. Сада има радова и радника и то на висини.

„Горе се припрема шаловање за израду серклажа. То су груби грађевински радови“, каже Данијел Дашић, грађевински инжењер.

Н1: Да ли би требало да имају шлемове?

„Апсолутно. То је најопаснији и најпроблематичнији део“, одговара Дашић.

Поглед на то градилиште, са радницима на висини без заштитне опреме, који уместо шлемова носе качкете. Одмах преко пута није градилиште, али док снимамо изјаву, на кров вишеспратнице излазе тројица радника.

Н1: Јел можете да погледате иза?

„Ух“, негодује Дашић.

Н1: Јел видите људе на крову?

„Да, да“

Н1: Јел то тако треба?

„Наравно да не треба. Стварно, жалосно је што овако раде“, каже грађевински инжењер.

А како у грађевини треба радити?

„Грађевина је морал, логика и пуно математике. Ако баталимо математику, која ће довести до тога да имамо лепе зграде, све што обичан човек може да процени да је логично и морално на градилишту је неопходно. Најпре, да буде ограђено, да има таблу на којој пише шта се ради, ко је надзорни орган, пројектант, инвеститор“, објашњава Дашић.

И све прате, уз Закон и пратеће ниже акте, бројни планови и пројекти за свако појединачно градилиште.

А предмет на факултету који се бави уређењем градилишта траје више од једног семестра. Дашић каже да су многи у пракси тај испит пали. Све је уређено толико – у теорији, да се и боје шлемова разликују. Бели је за оне који су на градилиштима задужени за надзор.

Међутим, тај бели, на градилиштима које смо обишли, нисмо често видели. Дашић указује да је, у теорији и прописима, све прецизно утврђено – и како се праве скеле, и сваки део опреме, па и обућа са ојачањем да не може да је пробије ексер, рукавице, одело. А на градилиштима?

„Укратко, нема ничега“, закључује Данијел Дашић, грађевински инжењер.

И зато несреће и страдања на градилиштима, каже Дашић, на жалост не изненађују. Надлежне позива на одговорност и контролу примене онога што постоји на папиру. Позива се на логику, морал и математику.

„Нажалост, овде постоји само математика и то инвеститорска, да два плус два буде што више“, истиче он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер