Početna strana > Hronika > N1: U manje od četiri meseca trojica radnika poginula na gradilištima u Nišu - "Postoji samo matematika i to investitorska"
Hronika

N1: U manje od četiri meseca trojica radnika poginula na gradilištima u Nišu - "Postoji samo matematika i to investitorska"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. mart 2024.

 U manje od četiri meseca trojica radnika poginula su na gradilištima u Nišu. Prošlog petka, 55-godišnji radnik pao je sa visine na beton i nastradao. Na drugom gradilištu, povrede opasne po život zadobio je radnik koji je pao sa stepeništa. On je i dalje na intenzivnom lečenju u niškom Kliničkom centru. Građevinski inženjer Danijel Dašić pita nadležne zašto ignorišu propise o bezbednosti na gradilištima, dok je žrtava sve više.

Na gradilištu na kome je u petak stradao radnik danas nema radova. Nije ih bilo ni na drugom gradilištu, nakon što je krajem novembra takođe sa visine pao i poginuo radnik. Sada ima radova i radnika i to na visini.

„Gore se priprema šalovanje za izradu serklaža. To su grubi građevinski radovi“, kaže Danijel Dašić, građevinski inženjer.

N1: Da li bi trebalo da imaju šlemove?

„Apsolutno. To je najopasniji i najproblematičniji deo“, odgovara Dašić.

Pogled na to gradilište, sa radnicima na visini bez zaštitne opreme, koji umesto šlemova nose kačkete. Odmah preko puta nije gradilište, ali dok snimamo izjavu, na krov višespratnice izlaze trojica radnika.

N1: Jel možete da pogledate iza?

„Uh“, negoduje Dašić.

N1: Jel vidite ljude na krovu?

„Da, da“

N1: Jel to tako treba?

„Naravno da ne treba. Stvarno, žalosno je što ovako rade“, kaže građevinski inženjer.

A kako u građevini treba raditi?

„Građevina je moral, logika i puno matematike. Ako batalimo matematiku, koja će dovesti do toga da imamo lepe zgrade, sve što običan čovek može da proceni da je logično i moralno na gradilištu je neophodno. Najpre, da bude ograđeno, da ima tablu na kojoj piše šta se radi, ko je nadzorni organ, projektant, investitor“, objašnjava Dašić.

I sve prate, uz Zakon i prateće niže akte, brojni planovi i projekti za svako pojedinačno gradilište.

A predmet na fakultetu koji se bavi uređenjem gradilišta traje više od jednog semestra. Dašić kaže da su mnogi u praksi taj ispit pali. Sve je uređeno toliko – u teoriji, da se i boje šlemova razlikuju. Beli je za one koji su na gradilištima zaduženi za nadzor.

Međutim, taj beli, na gradilištima koje smo obišli, nismo često videli. Dašić ukazuje da je, u teoriji i propisima, sve precizno utvrđeno – i kako se prave skele, i svaki deo opreme, pa i obuća sa ojačanjem da ne može da je probije ekser, rukavice, odelo. A na gradilištima?

„Ukratko, nema ničega“, zaključuje Danijel Dašić, građevinski inženjer.

I zato nesreće i stradanja na gradilištima, kaže Dašić, na žalost ne iznenađuju. Nadležne poziva na odgovornost i kontrolu primene onoga što postoji na papiru. Poziva se na logiku, moral i matematiku.

„Nažalost, ovde postoji samo matematika i to investitorska, da dva plus dva bude što više“, ističe on.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner