Početna strana > Hronika > Oko 500 radnika pančevačke Azotare stupilo u štrajk jer se protive stečaju fabrike; Dušan Bajatović posle razgovora radnicima: Stečaj će biti uveden
Hronika

Oko 500 radnika pančevačke Azotare stupilo u štrajk jer se protive stečaju fabrike; Dušan Bajatović posle razgovora radnicima: Stečaj će biti uveden

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 16. jul 2018.

Stečaj će biti uveden, saopštio je nakon sastanka s predstavnicima menadžmenta Azotare i sa radnicima direktor JP Srbijagas Dušan Bajatović. Oko 500 radnika od jutros štrajkuje u krugu fabrike.

Jedna od najvećih fabrika azotnih đubriva i azotnih jedinjenja u regionu, pančevačka Azotara, odlazi u stečaj. To je tokom prošle nedelje, javnosti saopštio resorni ministar Aleksandar Antić, zbog - kako je naveo - prezaduženosti fabrike. On je najavio da će po završetku stečajnog postupka, fabrika biti ponuđena na prodaju. Kome i kako - nije poznato.

Dugovi HIP Azotare su se iz godine u godinu samo gomilali. Oni u ovom trenutku iznose oko 200 miliona evra, što je duplo više od vrednosti celokupne imovine, koja je procenjena na oko 100 miliona evra. Devedeset odsto dugovanja fabrike je prema JP Srbijagas.

"Trenutno koristimo situaciju pošto ste u procesu privatizacije, da u narednih mesec dana sprovedemo socijalni program, predlažem vam sledeću varijantu - 200 po godini radnog staža, 100 evra će nadoknaditi Azotara uz pomoć Srbija glasa - plus, dakle ako je 7.000 prosek Srbijagas će nadoknaditi još oko 3.000 evra. Ne možemo da razgovaramo sa strateskim partnerima, zbog dugovanja - 110 miliona evra, a dug je 220 miliona evra, a ukupno je potrošeno za poslednjih 10 godina - 450 miliona evra sa računa Srbijagasa”, kaže Bajatović.

Vlada po pritiscima MMF neće to da dozvoli i da plaća, navodi Bajatović i dodaje da stečajni postupak neće biti pre 15. avgusta.

Ostavićemo dovoljno sredstava za konzervaciju fabriku. Ako se ponovo pokrene proizvodnja - Bajatović kaže neće biti vraćeni svi radnici.

"Šta je moj savet u pogledu socijalnog programa? Prethodnih devet godina, Srbijagas je bio uz vas, ja bih uzeo socijalni program! Ako dođe do dogovora sa strateškom partnerom, pomoći će Srbijagas", kaže Bajatović.

Ranije je rekao da su dugovanja tolika zato što ne mogu da imaju bolje rezultate jer su bili i bombardovani i loše privatizovani.

Radnici Azotare od jutros štrajkuju u krugu fabrike, a na sastanak sa njihovim predstavnicima i rukovodstvom te fabrike došao je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. On pre sastanka nije želeo da daje izjave, rekavši samo da je Srbijagas većinski vlasnik Azotare. Očekuje se dolazak drugih članova vladine radne grupe koja se bavi ovim pitanjem, saznaje N1.

Jedna od najvećih fabrika azotnih đubriva i azotnih jedinjenja u regionu, pančevačka Azotara, odlazi u stečaj. To je tokom prošle nedelje, javnosti saopštio resorni ministar Aleksandar Antić, zbog - kako je naveo - prezaduženosti te fabrike. On je najavio da će po završetku stečajnog postupka, fabrika biti ponuđena na prodaju. Kome i kako - nije poznato.

Dugovi HIP Azotare su se iz godine u godinu samo gomilali. Oni u ovom trenutku iznose oko 200 miliona evra, što je duplo više od vrednosti celokupne imovine, koja je procenjena na oko 100 miliona evra. Devedeset odsto dugovanja fabrike je prema JP Srbijagas.

Ipak, Azotara zapošljava oko hiljadu radnika, koji se oštro protive stečaju.

Bajatović uoči sastanka nije želeo da daje izjave medijima, ali je rekao da je Srbijagas većinski vlasnik Azotare, i da je do ogromnih dugovanja došlo i zbog neuspešne privatizacije, ali i iz drugih razloga. Najavio je da će se nakon sastanka obratiti i medijima i radnicima.

Oni od 7h štrajkuju u krugu fabrike, a okupilo se oko 500 njih, javlja reporterka N1. Deo okupljenih izviždao je Bajatovića po dolasku.

Kažu da ih je vest posebno iznenadila, jer je Azotara poslovala dobro od početka godine, i da su smatrali da je to dobar znak. Dodaju da je stečaj iznuđeno rešenje.

"Svima je jasno, naš vlasnik većinski Srbijagas, od 85 do 90 odsto, a naša najveća dugovanja su za prirodni gas koji dobijamo od Srbijagasa, i malo je neobično da vlasnik sam tera svoju firmu u stečaj i tu mora da reaguje Vlada", kaže za N1 radnik Azotare Lazar Bogosavljev.

Kaže da Vlada može da uloži sredstva ili da otpiše deo tih dugovanja. Radnici za stanje okrivljuju isključivo rukovodstvo. Navodi da traže svu dokumentaciju od menadžmenta i sastanak sa direktorom.

Dodao je da i da je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio dolazak u 11 sati u fabriku. Kaže da se radnici neće tako lako odreći svojih radnih mesta.

"Sramota je da se ovakva firma zaustavi, mi smo poljoprivredna zemlja, ova fabrika je jedini proizvođač amonijaka na Balkanu, i od vojnog je značaja, jer može i neke vrste eksploziva da pravi, i sramota je da se ona zatvori", kaže Bogosavljev.

Predstavnici sindikata Azotare su prethodnih dana poslali otvoreno pismo predsednici Vlade, Ani Brnabić i predsedniku države, Aleksandru Vučiću. Učestvovali su i na radnoj grupi sa predstavnicima Vlade, izneli svoje zahteve i od vlasti očekuju odgovore.

Jaz među sindikatima

Oko 300 radnika koji nisu zadovoljni načinom kako ih sindikati predstavljaju formiralo je Savet radnika Azotare i planira da se za opstanak fabrike bori bez učešća sindikata za čije rukovodstvo kažu da štiti interese rukovodstva fabrike, a ne zaposlenih.

U Ministarstvu energetike tvrde da pokretanje stečajnog postupka predstavlja ispunjavanje obaveza prema Međunarodnom monetarnom fondu. Nakon završetka tog postupka Azotara će biti ponuđena za privatizaciju. Podaci govore da je vrednost imovine fabrike oko 108 miliona evra, dok su dugovanja, od kojih je 90 odsto prema Srbijagasu, dostigla cifru od 200 miliona evra. Zaposlenima će biti ponuđena tri modela socijalnog programa. Oni će naime moći da biraju da li će se opredeliti da uzmu 200 evra po godini staža, trećinu zarade zaposlenog za godinu staža, a oni koji imaju više od 15 godina staža, šest prosečnih plata u Srbiji.

Stručna javnost je podeljena po pitanju da li je stečaj pravo rešenje za Azotaru ili ne. Privatizacioni savetnik Branko Pavlović kaže za Danas da je obrazloženje Ministarstva energetike da se u stečaj Azotare ide jer je to obaveza preuzeta prema Međunarodnom monetarnom fondu potpuno besmisleno i i nepravilno.

– Kada imamo ovakvu situaciju u kojoj država tvrdi da stečaja mora biti, a radnici se tome žestoko protive, jedino pravo i pravedno rešenje je prepustiti vođenje fabrike radnicima. Naime, akcionarska prava bi trebalo prebaciti na njih. Neka formiraju njeno rukovodstvo i nastave sa proizvodnim programom, a vreme će pokazati da li su bili u pravu da fabrika može da opstane. Kada je pak reč o dugovanjima fabrike po istom onom principu kako je preuzela dugove na sebe u slučaju RTB Bor, država treba da postupi i sada u slučaju Azotare. Po kom to osnovu država ima pravo više da voli radnike RTB Bor od onih koji rade u Azotari – ističe on.

Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, pak smatra da je situacija takva da se stečaj jednostavno ne može izbeći.

– Činjenica je da je Azotara dosta štete pretrpela tokom svoje prve privatizacije koja ju je u finansijskom smislu unazadila. Nakon poništavanja privatizacije dolazi do raznih mahinacija i nepravilnosti kao i do lošeg rukovođenja fabrikom, što takođe stvara poslovne gubitke, za šta veliku odgovornost ima i država koja je preko svog menadžmenta i upravljala fabrikom. Ja sam uvek za prava radnika. Jasno je kao dan da oni ovde ništa nisu krivi. Razumem u potpunosti njihovu želju da zaštite svoju egzistenciju. Međutim činjenica je da je Azotara toliko prezadužena da je jedini izlaz iz ove pat pozicije sprovođenje stečaja. Deo radnika će moći da računa da će zadržati posao, ali će to uveliko zavisiti od toga da li će se bilo ko odlučiti da kupi Azotaru iz stečaja – zaključuje Savić.

(N1 - Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner