субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Око 500 радника панчевачке Азотаре ступило у штрајк јер се противе стечају фабрике; Душан Бајатовић после разговора радницима: Стечај ће бити уведен
Хроника

Око 500 радника панчевачке Азотаре ступило у штрајк јер се противе стечају фабрике; Душан Бајатовић после разговора радницима: Стечај ће бити уведен

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јул 2018.

Стечај ће бити уведен, саопштио је након састанка с представницима менаџмента Азотаре и са радницима директор ЈП Србијагас Душан Бајатовић. Око 500 радника од јутрос штрајкује у кругу фабрике.

Једна од највећих фабрика азотних ђубрива и азотних једињења у региону, панчевачка Азотара, одлази у стечај. То је током прошле недеље, јавности саопштио ресорни министар Александар Антић, због - како је навео - презадужености фабрике. Он је најавио да ће по завршетку стечајног поступка, фабрика бити понуђена на продају. Коме и како - није познато.

Дугови ХИП Азотаре су се из године у годину само гомилали. Они у овом тренутку износе око 200 милиона евра, што је дупло више од вредности целокупне имовине, која је процењена на око 100 милиона евра. Деведесет одсто дуговања фабрике је према ЈП Србијагас.

"Тренутно користимо ситуацију пошто сте у процесу приватизације, да у наредних месец дана спроведемо социјални програм, предлажем вам следећу варијанту - 200 по години радног стажа, 100 евра ће надокнадити Азотара уз помоћ Србија гласа - плус, дакле ако је 7.000 просек Србијагас ће надокнадити још око 3.000 евра. Не можемо да разговарамо са стратеским партнерима, због дуговања - 110 милиона евра, а дуг је 220 милиона евра, а укупно је потрошено за последњих 10 година - 450 милиона евра са рачуна Србијагаса”, каже Бајатовић.

Влада по притисцима ММФ неће то да дозволи и да плаћа, наводи Бајатовић и додаје да стечајни поступак неће бити пре 15. августа.

Оставићемо довољно средстава за конзервацију фабрику. Ако се поново покрене производња - Бајатовић каже неће бити враћени сви радници.

"Шта је мој савет у погледу социјалног програма? Претходних девет година, Србијагас је био уз вас, ја бих узео социјални програм! Ако дође до договора са стратешком партнером, помоћи ће Србијагас", каже Бајатовић.

Раније је рекао да су дуговања толика зато што не могу да имају боље резултате јер су били и бомбардовани и лоше приватизовани.

Радници Азотаре од јутрос штрајкују у кругу фабрике, а на састанак са њиховим представницима и руководством те фабрике дошао је директор Србијагаса Душан Бајатовић. Он пре састанка није желео да даје изјаве, рекавши само да је Србијагас већински власник Азотаре. Очекује се долазак других чланова владине радне групе која се бави овим питањем, сазнаје Н1.

Једна од највећих фабрика азотних ђубрива и азотних једињења у региону, панчевачка Азотара, одлази у стечај. То је током прошле недеље, јавности саопштио ресорни министар Александар Антић, због - како је навео - презадужености те фабрике. Он је најавио да ће по завршетку стечајног поступка, фабрика бити понуђена на продају. Коме и како - није познато.

Дугови ХИП Азотаре су се из године у годину само гомилали. Они у овом тренутку износе око 200 милиона евра, што је дупло више од вредности целокупне имовине, која је процењена на око 100 милиона евра. Деведесет одсто дуговања фабрике је према ЈП Србијагас.

Ипак, Азотара запошљава око хиљаду радника, који се оштро противе стечају.

Бајатовић уочи састанка није желео да даје изјаве медијима, али је рекао да је Србијагас већински власник Азотаре, и да је до огромних дуговања дошло и због неуспешне приватизације, али и из других разлога. Најавио је да ће се након састанка обратити и медијима и радницима.

Они од 7h штрајкују у кругу фабрике, а окупило се око 500 њих, јавља репортерка Н1. Део окупљених извиждао је Бајатовића по доласку.

Кажу да их је вест посебно изненадила, јер је Азотара пословала добро од почетка године, и да су сматрали да је то добар знак. Додају да је стечај изнуђено решење.

"Свима је јасно, наш власник већински Србијагас, од 85 до 90 одсто, а наша највећа дуговања су за природни гас који добијамо од Србијагаса, и мало је необично да власник сам тера своју фирму у стечај и ту мора да реагује Влада", каже за Н1 радник Азотаре Лазар Богосављев.

Каже да Влада може да уложи средства или да отпише део тих дуговања. Радници за стање окривљују искључиво руководство. Наводи да траже сву документацију од менаџмента и састанак са директором.

Додао је да и да је директор Србијагаса Душан Бајатовић најавио долазак у 11 сати у фабрику. Каже да се радници неће тако лако одрећи својих радних места.

"Срамота је да се оваква фирма заустави, ми смо пољопривредна земља, ова фабрика је једини произвођач амонијака на Балкану, и од војног је значаја, јер може и неке врсте експлозива да прави, и срамота је да се она затвори", каже Богосављев.

Представници синдиката Азотаре су претходних дана послали отворено писмо председници Владе, Ани Брнабић и председнику државе, Александру Вучићу. Учествовали су и на радној групи са представницима Владе, изнели своје захтеве и од власти очекују одговоре.

Јаз међу синдикатима

Око 300 радника који нису задовољни начином како их синдикати представљају формирало је Савет радника Азотаре и планира да се за опстанак фабрике бори без учешћа синдиката за чије руководство кажу да штити интересе руководства фабрике, а не запослених.

У Министарству енергетике тврде да покретање стечајног поступка представља испуњавање обавеза према Међународном монетарном фонду. Након завршетка тог поступка Азотара ће бити понуђена за приватизацију. Подаци говоре да је вредност имовине фабрике око 108 милиона евра, док су дуговања, од којих је 90 одсто према Србијагасу, достигла цифру од 200 милиона евра. Запосленима ће бити понуђена три модела социјалног програма. Они ће наиме моћи да бирају да ли ће се определити да узму 200 евра по години стажа, трећину зараде запосленог за годину стажа, а они који имају више од 15 година стажа, шест просечних плата у Србији.

Стручна јавност је подељена по питању да ли је стечај право решење за Азотару или не. Приватизациони саветник Бранко Павловић каже за Данас да је образложење Министарства енергетике да се у стечај Азотаре иде јер је то обавеза преузета према Међународном монетарном фонду потпуно бесмислено и и неправилно.

– Када имамо овакву ситуацију у којој држава тврди да стечаја мора бити, а радници се томе жестоко противе, једино право и праведно решење је препустити вођење фабрике радницима. Наиме, акционарска права би требало пребацити на њих. Нека формирају њено руководство и наставе са производним програмом, а време ће показати да ли су били у праву да фабрика може да опстане. Када је пак реч о дуговањима фабрике по истом оном принципу како је преузела дугове на себе у случају РТБ Бор, држава треба да поступи и сада у случају Азотаре. По ком то основу држава има право више да воли раднике РТБ Бор од оних који раде у Азотари – истиче он.

Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду, пак сматра да је ситуација таква да се стечај једноставно не може избећи.

– Чињеница је да је Азотара доста штете претрпела током своје прве приватизације која ју је у финансијском смислу уназадила. Након поништавања приватизације долази до разних махинација и неправилности као и до лошег руковођења фабриком, што такође ствара пословне губитке, за шта велику одговорност има и држава која је преко свог менаџмента и управљала фабриком. Ја сам увек за права радника. Јасно је као дан да они овде ништа нису криви. Разумем у потпуности њихову жељу да заштите своју егзистенцију. Међутим чињеница је да је Азотара толико презадужена да је једини излаз из ове пат позиције спровођење стечаја. Део радника ће моћи да рачуна да ће задржати посао, али ће то увелико зависити од тога да ли ће се било ко одлучити да купи Азотару из стечаја – закључује Савић.

(Н1 - Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер