недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МСП Црне Горе: Оцене Русије у вези са Ђукановићем су непримерене и произвољне
Хроника

МСП Црне Горе: Оцене Русије у вези са Ђукановићем су непримерене и произвољне

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. април 2014.

Подгорица -- Црногорско министарство спољних послова одбацило је као "непримерене" и "произвољне" оцене Министарства спољних послова Русије у вези с Ђукановићем.

Москва је раније данас ставове црногорског премијера Мила Ђукановића саопштене током пошлонедељне посете САД-у доживела као "непријатељске" и "дубоко разочаравајуће".

"Све што је премијер изнео јавно и у разговорима са америчким званичницима у складу је са националним интересима Црне Горе и њеним спољнополитичким опредељењима за чланство у НАТО и ЕУ, и није антируски интонирано", саопштило је Министарство спољних послова.

Подгорица изражава уверење да ће односи и сарадња две државе наставити да се развијају "у духу вишевековне традиције, и сувереног права сваке државе да одлучује о свом унутрашњем развоју и спољнополитичким приоритетима."

Званична Москва је раније данас оштро реаговала на ставове које је током недавне посете Вашинтону саопштио црногорски премијер Мило Ђукановић, а који се односе на проширење НАТО савеза.

"Из уста црногорског премијера у престоници САД су се чули позиви за што бржи пријем Црне Горе у НАТО. У својим наступима, Мило Ђукановић је, такође, допустио и непријатељске изјаве на рачун Русије, које у комбинацији са придруживањем Црне Горе санкцијама ЕУ против Русије изазивају дубоко разочарење", саопштило је Министарство спољних послова Русије.

Црногорски премијер Мило Ђукановић боравио је током прошле недеље у званичној посети Вашинтону и лобирао за подршку САД у аспирацији Црне Горе да ове године, на самиту НАТО у Велсу, добије позив за чланство.

Ђукановић се током посете Вашинтону састао са потпредседником САД Џозефом Бајденом и са званичницима америчког стејт дипартмента, а одржао је и предавање у Атлантском савету.

Тада је оценио да постоји међузависност између кризе у Украјини и "напора на дестабилизацији Балкана" и указао да се у региону "као на резервном терену, такође оштро сукобљавају пронатовска и антинатовска политика".

"Уколико се успеси на неким другим, привидно удаљеним подручјима, попут Сирије, Ирана, Украјине, схвате као охрабрење за антинатовску политику у региону онда морамо додатно бити забринути за будућност и стабилност западног Балкана, али и кредибилност НАТО-а", оценио је Ђукановић током једног од предавања у главном граду САД.

По његовим речима сигнал из Украјине треба на прави начин протумачити и храбро ући у даље ширење евроатлантске зоне стабилности, пре свега на простору Балкана.

"Црна Гора се ту препоручује као неко ко може бити прва наредна чланица и послужити Алијанси, да и на такав начин формулише свој одговор на Украјину", закључио је Ђукановић.

Што се тиче санкција против Русије, којима се, по наводима руског МИП-а придружила Црна Гора, званична Подгорица је раније негирала такве медијске наводе. Објашњено је да се Црна Гора у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању (ССП) са ЕУ, придружила санкцијама против бившег председника Украјине и чланова његовог режима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер