Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: У пријатељској фудбалској утакмици Русија убедљиво савладала Србију са 4:0. Сергеј Лавров и Ивица Дачић на трибинама
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. март 2024.

Фудбалери Србије поражени су у пријатељском мечу од селекције Русије у Москви 4:0.

Крај утакмице, Русија - Србија 4:0

Завршен је пријатељски сусрет Русије и Србије у Москви. Победа је припала домаћој екипи - 4:0.

90+1' ГОЛ! Сергејев лако до гола - 4:0

Захаријан је додао лопту до Сергејева с леве стране, а нападач је лаганим ударцем постигао четврти гол за Русију.

90' Још два минута игре

Фудбалери Србије су имали прилику да постигну почасни погодак, али је голман Русије сјајно интервенисао. Центаршут Костића завршио је испред Милинковић Савића, а он је упутио ударац главом који је руски голман одбранио.

89' Гол поништен, ВАР соба реаговала

Сергејев је био у офсајд позицији приликом шута Захаријана, а из ВАР собе је стигла информација да је гол поништен.

Резултат остаје 3:0 у корист Русије на минут до краја регуларног дела утакмице.

88' ГОЛ! Захаријан мајсторски искористио празан простор - 4:0

Практичан пример лоше игре у одбрани. Захаријан је остао сам, није било довољно храбрих играча у Србији да нападну руског везног фудбалера, а он је искористио празан простор и постигао гол.

85' Србија показује незаинтересованост

Прате фудбалери Србије противнике, али нема идеје да се из дефанзивне фазе пређе у офанзиву којом би се угрозио гол Русије.

80' Русија напада и не намерава да стане - 3:0

Без обзира на велику резултатску предност, фудбалери Русије играју уигране акције.

Нападају преко крилних играча и покушавају да дотуре лопту до средине шеснаестерца.

76' Аплаузи за капитена Головина

Капитен Русије Александр Головин је изашао из игре, испраћен је аплаузом с трибина, а уместо њега меч ће наставити Антон Зинковски.

74' Сергејев надомак гола, али статива и Петровић нису дозволили - 3:0

Русија има стабилну и велику предност над Србијом. Сергејев је покушао да постигне гол, шутом у паду, али је Ђорђе Петровић добро реаговао и уз помоћ стативе спречио погодак Русије.

73' Самарџић уместо Јовића

Србија ће играти с једним нападачем - Митровићем. Терен је напустио Лука Јовић, а уместо њега играће Лазар Самарџић.

Дачић и Лавров на трибинама

Министри спољних послова Србије и Русије, Ивица Дачић и Сергеј Лавров посматрају утакмицу у Москви у друштву председника Фудбалског савеза Русије Александера Дјукова.

66' Лоша организација Србије

Србија игра веома лоше, без правих и правовремених реакција на средини терена. Везни играчи гостију остављају велики простор противницима у коме могу да комбинују игру са и без лопте.

Транзициона игра је спора, а завршних удараца у другом полувремену није било. Дефанзивна линија Србије је исувише повучена, дубоко у голманов простор и то оставља Русима шансу да буду директни у игри с лоптом.

64' Захаријан и Сергејев у игри

Два класична нападача ће играти уместо Антона Миранчука и Константина Тјукавина.

57' Костић и Машовић у игри

Филип Костић и Ерхан Машовић ће играти уместо Саше Здјелара и Филипа Младеновића.

55' ГОЛ! Алексеј Миранчук стрелац, стопама брата - 3:0

Русија сигурном игром долази до трећег гола на утакмици. Алексеј Миранчук је ушао у игру у другом полувремену уместо Облијакова и у 55. је постигао погодак.

Његов брат Антон Миранчук је био стрелац првог гола.

53' Лопта иза мреже, а могао је Младеновић да постигне евроаутогол

Младеновић је након центрашута главом избацио лопту у аут. Врло ризичан поступак, јер се у првом тренутку учинило да је лопта ушла у гол Србије.

На тренутак су и навијачи на трибинама "ВТБ арене" утихнули, јер нису били сигурни шта се дешава на терену.

Карпин селектор Русије од 2021. године

Стратег руског тима је Валериј Георгијевич Карпин, некадашњи везни фудбалер Спартака из Москве, Селте из Вига, Реал Сосиједада и других клубова.

Током играчких дана Карпин је за репрезентацију Русије наступао од 1992. до 2003. године. Одиграо је 72 утакмице и постигао 17 голова. Садашњи селектор је ушао у новију историју репрезентације, постигао је први гол за репрезентацију Русије после распада Совјетског Савеза, у победи 2:0 против Мексика 17. августа 1992. године.

Почело је друго полувреме

Митровић, Мијаиловић и СМС у другом полувремену

Александар Митровић је узео капитенску траку и истрчао на терен, за њим су изашли и Срђан Мијаиловић и Сергеј Милинковић Савић.

Митровић је заменио Тадића. Сергеј Милинковић Савић је заменио Гаћиновића, а Мијаиловић Живковића.

У редовима Русије направљена је двострука промена, Гошков је ушао уместо Волкова, а уместо Облијакова ће играти Алексеј Миранчук.

Крај првог полувремена, Русија - Србија 2:0

Русија има два гола предности над Србијом у пријатељском дуелу у Москви.

Србија је боље отворила меч, првих 10 минута игре деловало је да су "орлови" на добром путу да постигну гол. Међутим, кључни моменат у првом полувремену био црвени картон Милану Гајићу у 19. минуту, који је готово несмотрено повукао Хлусевича у свом шеснаестерцу.

Вођство Русији донео је Антон Миранчук, голом из пенала, а други погодак је дело Максима Осипенка који је искористио лошу дефанзиву Србије након прекида, односно центаршута после прекршаја на двадесетак метара од гола.

Фудбалери Србије су неорганизовано одиграли први део меча против Русије, поготово у дефанзиви. Транзициона игра је била потпуно бледа, док су нападачи, тачније Лука Јовић у 40. и Мијат Гаћиновић минут касније имали изгледне прилике да смање резултат. Ипак, кумовале су лоше процене при завршним ударцима.

45' Још два минута игре у првом полувремену

Судија Арда Кардершлер је доделио још два минута игре у првом полувремену пријатељског дуела Русије и Србије.

41' Малочас Јовић, сада Гаћиновић, штета Србија није смањила резултат

Одличну акцију Србије Мијат Гаћиновић није успео да реализује, покушао је маказицама, иако за то није било потребе.

Сам испред голмана Русије могао је да бира страну, али је Гаћиновић одлучио за нешто атрактивнији потез који је завршио лоптом изнад гола противника.

40' Добра прилика за Србију - 2:0

Имао је добру прилику Лука Јовић да смањи резултат на утакмици, међутим лоше је реаговао приликом шута.

Голман репрезентације Русије Сафонов је одбранио ударац у своју леву страну и зауставио Јовићев шут без велике трзавице.

32' ГОЛ! Осипенко повећао предност - 2:0

Максим Осипенко је савладао Ђорђа Петровића, након центрашута Головина који је упутио лопту у средиште шеснаестерца Србије.

Страхиња Павловић је лоше реаговао, а лопта је пала на леву ногу Осипенка коме није било тешко да постигне гол, због лоше поставке играча Србије у одбрани.

30' Русија преузела контролу игре

Фудбалери Русије делују сигурније. Након уводних 10 минута који су играчки припали Србији, домаћи играчи су преузели контролу и сваки део терена одлично покривају.

Србија игра спорије у транзиционој фази.

24' Здјелар на штоперској позицији, Ераковић десни бек

Селектор Стојковић је дао инструкције да Страхиња Ераковић покрије десну страну у дефанзивној линији, а да Саша Здјелар пређе на штоперску позицију.

Изгледа да у овој фази неће бити промена у тиму Србије.

21' ГОЛ! Русија води голом Миранчука - 1:0

Антон Миранчук је био прецизан с беле такчке. Ђорђе Петровић је био надомак да одбрани пенал, погодио је страну, али ипак Русија води 1:0.

19' Пенал за Русију, црвени картон за Гајића

ВАР провера спорне ситуације у шеснаестерцу Србије.

Хлусевич је био испред Милана Гајића који је био последњи играч одбране, српски дефанзивац је повукао противничког играча. Судија је досудио пенал, а ВАР је потврдио.

Тадић изједначио Ивановићев рекорд

Капитен фудбалске репрезентације Србије Душан Тадић је на мечу против Русије 105. пут заиграо у дресу националног тима.

На овој утакмици Тадић се изједначио на врху вечне листе са рекордером Браниславом Ивановићем по броју наступа у репрезентацији.

Тадић ће за четири дана против Кипра у Ларнаки имати прилику да постане апсолутни рекордер.

Иза њих остали су Дејан Станковић са 103 и Саво Милошевић са 102 утакмице.

8' Живковић је имао времена и простора, али је на крају био непрецизан

Душан Тадић је повукао полуконтру, имао је две опције - Андрију Живковижа десно и Сашу Лукижа лево, одабрао је додавање Живковићу који је имао доста простора и времена да упути ударац ка голу Русије што је и учинио, али је био непрецизан.

Србија офанзивнија у уводним минутима утакмица. Русија очекује јачи притисак, а самим тим и игру из транзиције у којој ће тражити погодак.

6' Чврст почетак утакмице

Утакмица у Москви је почела повременим нападима Србије, док је селекција Русије била нешто дефанзивнија.

Мора се напоменути и формација Србије 4-4-2 коју је селектор између осталог и најавио на конференцији за медије, када је рекао да ће пробати различите опције на терену.

Обично је Србија до сада наступала у формацији с три дефанзивца у задњој линији.

Утакмица је почела

Пријатељски сусрет Русије и Србије у Москви је почео.

Милош Биковић изводи почетни ударац

Српски глумац Милош Биковић је извео почетни ударац са центра игралишта.

Утакмица ће ускоро почети

Фудбалери Србије пошли су у сусрет репрезентативцима Русије. Ускоро ће дуел почети.

Пелагеја изводи руску химну

Популарна певачица Полина Сергејевна Смирнова познатија као Пелагеја ће певати руску химну.

Интонирање српске химне

Почело је интонирање српске химне "Боже правде".

Фудбалери предвођени капитенима излазе на терен

Репрезентативци Србије и Русије излазе на терен. Душан Тадић предводи српску, а Александр Головин руску селекцију.

Григориј Лепс изводи песму "Отаџбина"

Управо је Григориј Лепс почео да изводи песму "Отаџбина".

Григориј Викторович Лепсверидзе је рођен 1962. године у Сочију. Певач је грузијског порекла, познатији је као Григориј Лепс.

Русија боља у међусобним дуелима

Рачунајући утакмице од 1995. године, Србија и Русија су одиграле 13 међусобних дуела. Русија има бољи скор, пет победа, наспрам два тријумфа Србије. Шест мечева било је нерешено.

Током постојања Југославије и Совјетског Савеза, репрезентације су 14 пута одмериле снагу. Југославији је припао само један дуел 1985. године у оквиру "Нехру купа", три утакмице су завршене ремијем, а чак 10 пута је Совјетски Савез био бољи.

Последњи меч Србија и Русија су одиграле 2020. године, 18. новембра, "орлови" су били бољи резултатом 5:0. Дуел је одигран у оквиру Б Лиге нација. Стрелци су били Лука Јовић два пута, Душан Влаховић, Филип Младеновић и Немања Радоњић.

Тим Србије, Тадић капитен

Састав Русије, Головин капитен

Арбитри пријатељског дуела

На утакмици Русије и Србије правду ће делити судијска екипа из Турске.

За главног судију постављен је Арда Кардершлер. Абдулах Езкара и Мурат Јурбај ће му помагати.

Хакан Чејлан ће бити главни судија у ВАР соби, а помоћник ће му бити Серкан Токат.

Резервни судија је Сергеј Чебан.

Дачић посетио фудбалску репрезентацију Србије у Москви

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић посетио је у Москви фудбалску репрезентацију Србије уочи пријатељског меча са Русијом.

Дачић је том приликом разговарао са селектором Драганом Стојковићем и председником Фудбалског савеза Србије Драганом Џајићем.

"У пријатном амбијенту и спортској атмосфери, Дачић је у друштву министра спорта Зорана Гајића, председника ФСС Драгана Џајића, као и осталих спортских званичника и чланова стручног штаба, поручио селектору да се вечерас свим срцем боре за Србију, у духу фер-плеја и спортског надметања", наводи се у саопштењу ФСС.

Дачић је пожелео срећу стручном штабу и репрезентацији на утакмици против Русије, као и на Европском првенству у Немачкој.

Спектакл пре пријатељског сусрета

"ВТБ Арена" је мултифункционални спортски комплекс у Москви, укључује фудбалску и хокејашку арену. Комплекс је изграђен на месту некадашњег стадиона Динама.

Стадион обједињује две арене под једним кровом: Централни стадион назван по Лаву Јашину (капацитет током фудбалске утакмице - 25.716 људи, капацитет за време концерта - до 33.000 људи) и универзална "ВТБ Арена".

Навијачи ће пре утакмице присуствовати музичком програму. Најављено је да ће композицију "Отаџбина" извести Григориј Лепс. Популарна певачица Полина Сергејевна Смирнова познатија као Пелагеја ће певати руску химну.

Српски извођач Марко Радиновић отпеваће популарну песму "Каћуша".

"Каћуша" је руска песма о девојци која говори о љубави двоје људи. Девојци која жуди за својим вољеним младићем који је у војсци.

Музику је 1938. године компоновао Матвеј Блантер док је стихове написао Михаил Исаковски. "Каћушу" је први пут извела тада популарна певачица Лидија Русланова.

Каћуша је деминутив надимка имена Јекатарина. У руском језику поред надимка многа имена имају и верзију у деминутиву.

Примера ради, деминутив од Наталија је Наташа, Сергеј - Серјожа. У случају Јекатерине, Каћа надимак док је Каћуша деминутив.

Руска репрезентација броји 27 фудбалера за дуел против Србије

Селектор репрезентације Русије Валериј Георгијевич Карпин имаће 27 фудбалера на располагању за дуел против Србије.

Голмани: Матвеј Сафонов (Краснодар), Андреј Луњев (Карабаг), Александар Максименко (Спартак Москва), Јуриј Лодигин (Панатинаикос);

Дефанзивци: Сергеј Волков (Краснодар), Арсен Адамов (Оренбург), Данил Хлусевич (Спартак Москва), Максим Осипенко (Ростов), Александар Сиљанов, Јевгениј Морозов (Локомотива, Москва), Јевгениј Харин (Ахмат), Јуриј Горшков (Крила Совјета);

Везни играчи: Далер Кузјајев (Авр), Дмитриј Баринов, Антон Миранчук, Сергеј Пињајев (Локомотива, Москва), Данил Глебов (Ростов), Александар Черников (Краснодар), Данил Пруцев, Антон Зинковски (Спартак Москва), Иван Обљаков (ЦСКА Москва), Александар Головин (Монако), Алексеј Миранчук (Аталанта), Арсен Захарјан (Реал Сосиједад);

Нападачи: Федор Чалов (ЦСКА Москва), Иван Сергејев (Зенит), Константин Тјукавин (Динамо Москва).

Да ли је Биковић одлучио за кога ће навијати?

Глумац Милош Биковић је у главној улози видео-спота који најављује фудбалску утакмицу између Русије и Србије.

У споту се појављују и фудбалери ЦСКА из Москве Милан Гајић и Фјодор Чалов, док се Биковић двоуми за кога ће навијати.

"Данас ћемо играти са браћом"

Неколико дана уназад на друштвеним мрежама Фудбалског савеза Русије често се истиче пријатељски карактер пријатељског дуела против Србије.

Од фудбалера који наступају у руској Премијер лиги у српском табору су: Саша Зјелар и Милан Гајић из московског ЦСКА, Срђан Бабић у Спартаку, али и Срахиња Ераковић у Зениту.

Русија без званичног меча више од две године

Репрезентација Русије није одиграла ниједну такмичарску утакмицу више од две године. Уједно, Србија ће бити прва европска селекција противник Русији од почетка рата у Украјини.

Последњи званични меч Русија је одиграла против Хрватске у Сплиту у оквиру квалификација за Светско првенство у Катару, 14. новембра 2021. године.

Подсетимо, руска сениорска репрезентација, фудбалски клубови у мушкој и женској конкуренцији су након почетка рата на простору Украјине суспендовани из такмичења Светске фудбалске федерације и Европске фудбалске уније.

Русија је у претходне две године играла пријатељске дуеле углавном против репрезентација са подручја Азије и Африке. Последњу утакмицу одиграли су 20. новембра 2023. године против Кубе и победили су 8:0.

Фудбалери Србије за пријатељски меч против Русије

Голмани: Вања Милинковић Савић (Торино), Предраг Рајковић (Мајорка), Ђорђе Петровић (Челси);

Дефанзивци: Милан Гајић (ЦСКА), Срђан Бабић (Спартак Москва), Ерхан Машовић (Бохум), Страхиња Ераковић (Зенит), Страхиња Павловић (Салцбург), Алекса Терзић (Салцбург), Филип Младеновић (Панатинаикос);

Везни фудбалери: Саша Лукић (Фулам), Сергеј Милинковић Савић (Ал Хилал), Саша Здјелар (ЦСКА), Срђан Мијаиловић (Црвена звезда);

Крилни играчи: Андрија Живковић (ПАОК), Мијат Гаћиновић (АЕК), Филип Костић (Јувентус);

Везни играчи и нападачи: Душан Тадић (Фенербахче), Самед Баждар (Партизан), Лазар Самарџић (Удинезе), Лука Јовић (Милан), Александар Митровић (Ал Хилал).

Србија игра први припремни меч за Европско првенство, резултат није у другом плану

Србија против Русије започиње припремни период за предстојеће Европско првенство у Немачкој. Селектор Драган Стојковић ће имати прилику да провери играче, а без обзира што је префикс у дуелу против Русије пријатељски, игра и последично резултат неће бити у другом плану.

Стојковић ће на располагању имати играче на свим позицијама, а селектор је најавио да ће пробати различите опције, те је формација 4-4-2 извесно могућа у једном делу или током целе утакмице против Русије.

Подсећања ради, стратег "орлова" је до сада инсистирао на игри с тројицом фудбалера у дефанзивној линији, због мањка играча који покривају бековске позиције, нарочито с десне стране.