Početna strana > Hronika > Moskva: U prijateljskoj fudbalskoj utakmici Rusija ubedljivo savladala Srbiju sa 4:0. Sergej Lavrov i Ivica Dačić na tribinama

četvrtak, 21. mart 2024.

Fudbaleri Srbije poraženi su u prijateljskom meču od selekcije Rusije u Moskvi 4:0.

Kraj utakmice, Rusija - Srbija 4:0

Završen je prijateljski susret Rusije i Srbije u Moskvi. Pobeda je pripala domaćoj ekipi - 4:0.

90+1' GOL! Sergejev lako do gola - 4:0

Zaharijan je dodao loptu do Sergejeva s leve strane, a napadač je laganim udarcem postigao četvrti gol za Rusiju.

90' Još dva minuta igre

Fudbaleri Srbije su imali priliku da postignu počasni pogodak, ali je golman Rusije sjajno intervenisao. Centaršut Kostića završio je ispred Milinković Savića, a on je uputio udarac glavom koji je ruski golman odbranio.

89' Gol poništen, VAR soba reagovala

Sergejev je bio u ofsajd poziciji prilikom šuta Zaharijana, a iz VAR sobe je stigla informacija da je gol poništen.

Rezultat ostaje 3:0 u korist Rusije na minut do kraja regularnog dela utakmice.

88' GOL! Zaharijan majstorski iskoristio prazan prostor - 4:0

Praktičan primer loše igre u odbrani. Zaharijan je ostao sam, nije bilo dovoljno hrabrih igrača u Srbiji da napadnu ruskog veznog fudbalera, a on je iskoristio prazan prostor i postigao gol.

85' Srbija pokazuje nezainteresovanost

Prate fudbaleri Srbije protivnike, ali nema ideje da se iz defanzivne faze pređe u ofanzivu kojom bi se ugrozio gol Rusije.

80' Rusija napada i ne namerava da stane - 3:0

Bez obzira na veliku rezultatsku prednost, fudbaleri Rusije igraju uigrane akcije.

Napadaju preko krilnih igrača i pokušavaju da doture loptu do sredine šesnaesterca.

76' Aplauzi za kapitena Golovina

Kapiten Rusije Aleksandr Golovin je izašao iz igre, ispraćen je aplauzom s tribina, a umesto njega meč će nastaviti Anton Zinkovski.

74' Sergejev nadomak gola, ali stativa i Petrović nisu dozvolili - 3:0

Rusija ima stabilnu i veliku prednost nad Srbijom. Sergejev je pokušao da postigne gol, šutom u padu, ali je Đorđe Petrović dobro reagovao i uz pomoć stative sprečio pogodak Rusije.

73' Samardžić umesto Jovića

Srbija će igrati s jednim napadačem - Mitrovićem. Teren je napustio Luka Jović, a umesto njega igraće Lazar Samardžić.

Dačić i Lavrov na tribinama

Ministri spoljnih poslova Srbije i Rusije, Ivica Dačić i Sergej Lavrov posmatraju utakmicu u Moskvi u društvu predsednika Fudbalskog saveza Rusije Aleksandera Djukova.

66' Loša organizacija Srbije

Srbija igra veoma loše, bez pravih i pravovremenih reakcija na sredini terena. Vezni igrači gostiju ostavljaju veliki prostor protivnicima u kome mogu da kombinuju igru sa i bez lopte.

Tranziciona igra je spora, a završnih udaraca u drugom poluvremenu nije bilo. Defanzivna linija Srbije je isuviše povučena, duboko u golmanov prostor i to ostavlja Rusima šansu da budu direktni u igri s loptom.

64' Zaharijan i Sergejev u igri

Dva klasična napadača će igrati umesto Antona Mirančuka i Konstantina Tjukavina.

57' Kostić i Mašović u igri

Filip Kostić i Erhan Mašović će igrati umesto Saše Zdjelara i Filipa Mladenovića.

55' GOL! Aleksej Mirančuk strelac, stopama brata - 3:0

Rusija sigurnom igrom dolazi do trećeg gola na utakmici. Aleksej Mirančuk je ušao u igru u drugom poluvremenu umesto Oblijakova i u 55. je postigao pogodak.

Njegov brat Anton Mirančuk je bio strelac prvog gola.

53' Lopta iza mreže, a mogao je Mladenović da postigne evroautogol

Mladenović je nakon centrašuta glavom izbacio loptu u aut. Vrlo rizičan postupak, jer se u prvom trenutku učinilo da je lopta ušla u gol Srbije.

Na trenutak su i navijači na tribinama "VTB arene" utihnuli, jer nisu bili sigurni šta se dešava na terenu.

Karpin selektor Rusije od 2021. godine

Strateg ruskog tima je Valerij Georgijevič Karpin, nekadašnji vezni fudbaler Spartaka iz Moskve, Selte iz Viga, Real Sosijedada i drugih klubova.

Tokom igračkih dana Karpin je za reprezentaciju Rusije nastupao od 1992. do 2003. godine. Odigrao je 72 utakmice i postigao 17 golova. Sadašnji selektor je ušao u noviju istoriju reprezentacije, postigao je prvi gol za reprezentaciju Rusije posle raspada Sovjetskog Saveza, u pobedi 2:0 protiv Meksika 17. avgusta 1992. godine.

Počelo je drugo poluvreme

Mitrović, Mijailović i SMS u drugom poluvremenu

Aleksandar Mitrović je uzeo kapitensku traku i istrčao na teren, za njim su izašli i Srđan Mijailović i Sergej Milinković Savić.

Mitrović je zamenio Tadića. Sergej Milinković Savić je zamenio Gaćinovića, a Mijailović Živkovića.

U redovima Rusije napravljena je dvostruka promena, Goškov je ušao umesto Volkova, a umesto Oblijakova će igrati Aleksej Mirančuk.

Kraj prvog poluvremena, Rusija - Srbija 2:0

Rusija ima dva gola prednosti nad Srbijom u prijateljskom duelu u Moskvi.

Srbija je bolje otvorila meč, prvih 10 minuta igre delovalo je da su "orlovi" na dobrom putu da postignu gol. Međutim, ključni momenat u prvom poluvremenu bio crveni karton Milanu Gajiću u 19. minutu, koji je gotovo nesmotreno povukao Hluseviča u svom šesnaestercu.

Vođstvo Rusiji doneo je Anton Mirančuk, golom iz penala, a drugi pogodak je delo Maksima Osipenka koji je iskoristio lošu defanzivu Srbije nakon prekida, odnosno centaršuta posle prekršaja na dvadesetak metara od gola.

Fudbaleri Srbije su neorganizovano odigrali prvi deo meča protiv Rusije, pogotovo u defanzivi. Tranziciona igra je bila potpuno bleda, dok su napadači, tačnije Luka Jović u 40. i Mijat Gaćinović minut kasnije imali izgledne prilike da smanje rezultat. Ipak, kumovale su loše procene pri završnim udarcima.

45' Još dva minuta igre u prvom poluvremenu

Sudija Arda Karderšler je dodelio još dva minuta igre u prvom poluvremenu prijateljskog duela Rusije i Srbije.

41' Maločas Jović, sada Gaćinović, šteta Srbija nije smanjila rezultat

Odličnu akciju Srbije Mijat Gaćinović nije uspeo da realizuje, pokušao je makazicama, iako za to nije bilo potrebe.

Sam ispred golmana Rusije mogao je da bira stranu, ali je Gaćinović odlučio za nešto atraktivniji potez koji je završio loptom iznad gola protivnika.

40' Dobra prilika za Srbiju - 2:0

Imao je dobru priliku Luka Jović da smanji rezultat na utakmici, međutim loše je reagovao prilikom šuta.

Golman reprezentacije Rusije Safonov je odbranio udarac u svoju levu stranu i zaustavio Jovićev šut bez velike trzavice.

32' GOL! Osipenko povećao prednost - 2:0

Maksim Osipenko je savladao Đorđa Petrovića, nakon centrašuta Golovina koji je uputio loptu u središte šesnaesterca Srbije.

Strahinja Pavlović je loše reagovao, a lopta je pala na levu nogu Osipenka kome nije bilo teško da postigne gol, zbog loše postavke igrača Srbije u odbrani.

30' Rusija preuzela kontrolu igre

Fudbaleri Rusije deluju sigurnije. Nakon uvodnih 10 minuta koji su igrački pripali Srbiji, domaći igrači su preuzeli kontrolu i svaki deo terena odlično pokrivaju.

Srbija igra sporije u tranzicionoj fazi.

24' Zdjelar na štoperskoj poziciji, Eraković desni bek

Selektor Stojković je dao instrukcije da Strahinja Eraković pokrije desnu stranu u defanzivnoj liniji, a da Saša Zdjelar pređe na štopersku poziciju.

Izgleda da u ovoj fazi neće biti promena u timu Srbije.

21' GOL! Rusija vodi golom Mirančuka - 1:0

Anton Mirančuk je bio precizan s bele takčke. Đorđe Petrović je bio nadomak da odbrani penal, pogodio je stranu, ali ipak Rusija vodi 1:0.

19' Penal za Rusiju, crveni karton za Gajića

VAR provera sporne situacije u šesnaestercu Srbije.

Hlusevič je bio ispred Milana Gajića koji je bio poslednji igrač odbrane, srpski defanzivac je povukao protivničkog igrača. Sudija je dosudio penal, a VAR je potvrdio.

Tadić izjednačio Ivanovićev rekord

Kapiten fudbalske reprezentacije Srbije Dušan Tadić je na meču protiv Rusije 105. put zaigrao u dresu nacionalnog tima.

Na ovoj utakmici Tadić se izjednačio na vrhu večne liste sa rekorderom Branislavom Ivanovićem po broju nastupa u reprezentaciji.

Tadić će za četiri dana protiv Kipra u Larnaki imati priliku da postane apsolutni rekorder.

Iza njih ostali su Dejan Stanković sa 103 i Savo Milošević sa 102 utakmice.

8' Živković je imao vremena i prostora, ali je na kraju bio neprecizan

Dušan Tadić je povukao polukontru, imao je dve opcije - Andriju Živkoviža desno i Sašu Lukiža levo, odabrao je dodavanje Živkoviću koji je imao dosta prostora i vremena da uputi udarac ka golu Rusije što je i učinio, ali je bio neprecizan.

Srbija ofanzivnija u uvodnim minutima utakmica. Rusija očekuje jači pritisak, a samim tim i igru iz tranzicije u kojoj će tražiti pogodak.

6' Čvrst početak utakmice

Utakmica u Moskvi je počela povremenim napadima Srbije, dok je selekcija Rusije bila nešto defanzivnija.

Mora se napomenuti i formacija Srbije 4-4-2 koju je selektor između ostalog i najavio na konferenciji za medije, kada je rekao da će probati različite opcije na terenu.

Obično je Srbija do sada nastupala u formaciji s tri defanzivca u zadnjoj liniji.

Utakmica je počela

Prijateljski susret Rusije i Srbije u Moskvi je počeo.

Miloš Biković izvodi početni udarac

Srpski glumac Miloš Biković je izveo početni udarac sa centra igrališta.

Utakmica će uskoro početi

Fudbaleri Srbije pošli su u susret reprezentativcima Rusije. Uskoro će duel početi.

Pelageja izvodi rusku himnu

Popularna pevačica Polina Sergejevna Smirnova poznatija kao Pelageja će pevati rusku himnu.

Intoniranje srpske himne

Počelo je intoniranje srpske himne "Bože pravde".

Fudbaleri predvođeni kapitenima izlaze na teren

Reprezentativci Srbije i Rusije izlaze na teren. Dušan Tadić predvodi srpsku, a Aleksandr Golovin rusku selekciju.

Grigorij Leps izvodi pesmu "Otadžbina"

Upravo je Grigorij Leps počeo da izvodi pesmu "Otadžbina".

Grigorij Viktorovič Lepsveridze je rođen 1962. godine u Sočiju. Pevač je gruzijskog porekla, poznatiji je kao Grigorij Leps.

Rusija bolja u međusobnim duelima

Računajući utakmice od 1995. godine, Srbija i Rusija su odigrale 13 međusobnih duela. Rusija ima bolji skor, pet pobeda, naspram dva trijumfa Srbije. Šest mečeva bilo je nerešeno.

Tokom postojanja Jugoslavije i Sovjetskog Saveza, reprezentacije su 14 puta odmerile snagu. Jugoslaviji je pripao samo jedan duel 1985. godine u okviru "Nehru kupa", tri utakmice su završene remijem, a čak 10 puta je Sovjetski Savez bio bolji.

Poslednji meč Srbija i Rusija su odigrale 2020. godine, 18. novembra, "orlovi" su bili bolji rezultatom 5:0. Duel je odigran u okviru B Lige nacija. Strelci su bili Luka Jović dva puta, Dušan Vlahović, Filip Mladenović i Nemanja Radonjić.

Tim Srbije, Tadić kapiten

Sastav Rusije, Golovin kapiten

Arbitri prijateljskog duela

Na utakmici Rusije i Srbije pravdu će deliti sudijska ekipa iz Turske.

Za glavnog sudiju postavljen je Arda Karderšler. Abdulah Ezkara i Murat Jurbaj će mu pomagati.

Hakan Čejlan će biti glavni sudija u VAR sobi, a pomoćnik će mu biti Serkan Tokat.

Rezervni sudija je Sergej Čeban.

Dačić posetio fudbalsku reprezentaciju Srbije u Moskvi

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Republike Srbije Ivica Dačić posetio je u Moskvi fudbalsku reprezentaciju Srbije uoči prijateljskog meča sa Rusijom.

Dačić je tom prilikom razgovarao sa selektorom Draganom Stojkovićem i predsednikom Fudbalskog saveza Srbije Draganom DŽajićem.

"U prijatnom ambijentu i sportskoj atmosferi, Dačić je u društvu ministra sporta Zorana Gajića, predsednika FSS Dragana DŽajića, kao i ostalih sportskih zvaničnika i članova stručnog štaba, poručio selektoru da se večeras svim srcem bore za Srbiju, u duhu fer-pleja i sportskog nadmetanja", navodi se u saopštenju FSS.

Dačić je poželeo sreću stručnom štabu i reprezentaciji na utakmici protiv Rusije, kao i na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Spektakl pre prijateljskog susreta

"VTB Arena" je multifunkcionalni sportski kompleks u Moskvi, uključuje fudbalsku i hokejašku arenu. Kompleks je izgrađen na mestu nekadašnjeg stadiona Dinama.

Stadion objedinjuje dve arene pod jednim krovom: Centralni stadion nazvan po Lavu Jašinu (kapacitet tokom fudbalske utakmice - 25.716 ljudi, kapacitet za vreme koncerta - do 33.000 ljudi) i univerzalna "VTB Arena".

Navijači će pre utakmice prisustvovati muzičkom programu. Najavljeno je da će kompoziciju "Otadžbina" izvesti Grigorij Leps. Popularna pevačica Polina Sergejevna Smirnova poznatija kao Pelageja će pevati rusku himnu.

Srpski izvođač Marko Radinović otpevaće popularnu pesmu "Kaćuša".

"Kaćuša" je ruska pesma o devojci koja govori o ljubavi dvoje ljudi. Devojci koja žudi za svojim voljenim mladićem koji je u vojsci.

Muziku je 1938. godine komponovao Matvej Blanter dok je stihove napisao Mihail Isakovski. "Kaćušu" je prvi put izvela tada popularna pevačica Lidija Ruslanova.

Kaćuša je deminutiv nadimka imena Jekatarina. U ruskom jeziku pored nadimka mnoga imena imaju i verziju u deminutivu.

Primera radi, deminutiv od Natalija je Nataša, Sergej - Serjoža. U slučaju Jekaterine, Kaća nadimak dok je Kaćuša deminutiv.

Ruska reprezentacija broji 27 fudbalera za duel protiv Srbije

Selektor reprezentacije Rusije Valerij Georgijevič Karpin imaće 27 fudbalera na raspolaganju za duel protiv Srbije.

Golmani: Matvej Safonov (Krasnodar), Andrej Lunjev (Karabag), Aleksandar Maksimenko (Spartak Moskva), Jurij Lodigin (Panatinaikos);

Defanzivci: Sergej Volkov (Krasnodar), Arsen Adamov (Orenburg), Danil Hlusevič (Spartak Moskva), Maksim Osipenko (Rostov), Aleksandar Siljanov, Jevgenij Morozov (Lokomotiva, Moskva), Jevgenij Harin (Ahmat), Jurij Gorškov (Krila Sovjeta);

Vezni igrači: Daler Kuzjajev (Avr), Dmitrij Barinov, Anton Mirančuk, Sergej Pinjajev (Lokomotiva, Moskva), Danil Glebov (Rostov), Aleksandar Černikov (Krasnodar), Danil Prucev, Anton Zinkovski (Spartak Moskva), Ivan Obljakov (CSKA Moskva), Aleksandar Golovin (Monako), Aleksej Mirančuk (Atalanta), Arsen Zaharjan (Real Sosijedad);

Napadači: Fedor Čalov (CSKA Moskva), Ivan Sergejev (Zenit), Konstantin Tjukavin (Dinamo Moskva).

Da li je Biković odlučio za koga će navijati?

Glumac Miloš Biković je u glavnoj ulozi video-spota koji najavljuje fudbalsku utakmicu između Rusije i Srbije.

U spotu se pojavljuju i fudbaleri CSKA iz Moskve Milan Gajić i Fjodor Čalov, dok se Biković dvoumi za koga će navijati.

"Danas ćemo igrati sa braćom"

Nekoliko dana unazad na društvenim mrežama Fudbalskog saveza Rusije često se ističe prijateljski karakter prijateljskog duela protiv Srbije.

Od fudbalera koji nastupaju u ruskoj Premijer ligi u srpskom taboru su: Saša Zjelar i Milan Gajić iz moskovskog CSKA, Srđan Babić u Spartaku, ali i Srahinja Eraković u Zenitu.

Rusija bez zvaničnog meča više od dve godine

Reprezentacija Rusije nije odigrala nijednu takmičarsku utakmicu više od dve godine. Ujedno, Srbija će biti prva evropska selekcija protivnik Rusiji od početka rata u Ukrajini.

Poslednji zvanični meč Rusija je odigrala protiv Hrvatske u Splitu u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru, 14. novembra 2021. godine.

Podsetimo, ruska seniorska reprezentacija, fudbalski klubovi u muškoj i ženskoj konkurenciji su nakon početka rata na prostoru Ukrajine suspendovani iz takmičenja Svetske fudbalske federacije i Evropske fudbalske unije.

Rusija je u prethodne dve godine igrala prijateljske duele uglavnom protiv reprezentacija sa područja Azije i Afrike. Poslednju utakmicu odigrali su 20. novembra 2023. godine protiv Kube i pobedili su 8:0.

Fudbaleri Srbije za prijateljski meč protiv Rusije

Golmani: Vanja Milinković Savić (Torino), Predrag Rajković (Majorka), Đorđe Petrović (Čelsi);

Defanzivci: Milan Gajić (CSKA), Srđan Babić (Spartak Moskva), Erhan Mašović (Bohum), Strahinja Eraković (Zenit), Strahinja Pavlović (Salcburg), Aleksa Terzić (Salcburg), Filip Mladenović (Panatinaikos);

Vezni fudbaleri: Saša Lukić (Fulam), Sergej Milinković Savić (Al Hilal), Saša Zdjelar (CSKA), Srđan Mijailović (Crvena zvezda);

Krilni igrači: Andrija Živković (PAOK), Mijat Gaćinović (AEK), Filip Kostić (Juventus);

Vezni igrači i napadači: Dušan Tadić (Fenerbahče), Samed Baždar (Partizan), Lazar Samardžić (Udineze), Luka Jović (Milan), Aleksandar Mitrović (Al Hilal).

Srbija igra prvi pripremni meč za Evropsko prvenstvo, rezultat nije u drugom planu

Srbija protiv Rusije započinje pripremni period za predstojeće Evropsko prvenstvo u Nemačkoj. Selektor Dragan Stojković će imati priliku da proveri igrače, a bez obzira što je prefiks u duelu protiv Rusije prijateljski, igra i posledično rezultat neće biti u drugom planu.

Stojković će na raspolaganju imati igrače na svim pozicijama, a selektor je najavio da će probati različite opcije, te je formacija 4-4-2 izvesno moguća u jednom delu ili tokom cele utakmice protiv Rusije.

Podsećanja radi, strateg "orlova" je do sada insistirao na igri s trojicom fudbalera u defanzivnoj liniji, zbog manjka igrača koji pokrivaju bekovske pozicije, naročito s desne strane.