петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство финансија: Кроје се планови о будућности још три банке у којима је држава власник или има удела у власништву; Синиша Мали: Држава спрема продају банака
Хроника

Министарство финансија: Кроје се планови о будућности још три банке у којима је држава власник или има удела у власништву; Синиша Мали: Држава спрема продају банака

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. октобар 2018.

У Министарству финансија очекују да ће бити постигнута добра цена за продају државног удела у Комерцијалној банци.

А истовремено се кроје и планови о будућности још три банке у којима је држава власник или има удела у власништву.

Држава планира да до краја године прода ЈУМБЕС банку у којој има мањински власнички удео од 20,2 одсто, а у току је и формирање радне групе која треба да определи стратегију и правац будућег развоја Српске банке, рекли су у Министарству за Танјуг.

План је, кажу, да Банка Поштанска штедионица која, како наводе, послује као профитабилна финансијска институција и остварује све планове пословања, остане у државном власништву.

После позива за избор финансијског саветника за продају удела државе у Комерцијалној банци, у Министарству очекују да се пронађе најбољи могући партнер, односно будући власник који ће омогућити даљи развој Комерцијалне банке као великог учесника на тржишту, а надају се и максималној користи, односно цени која ће Републици бити плаћена за њен удео.

У Комерцијалној банци држава има највећи удео, односно 41,7 одсто капитала, док је 24,43 одсто акција у власништву Европске банке за обнову и развој, а Међународна финансијска корпорација (ИФЦ), чланица Светске банке, има 10 одсто власничког удела.

У међувремену се појавила информација да још једна банка у Србији може ускоро да промени власника. Како је Б92. нет објавио, Адико банка се спрема или за ИПО, или за продају.

Мали: Држава спрема продају банака

Министар финансија Синиша Мали најавио је да ће држава до краја године продати удео у Јубмес банци, да припрема стратегију продаје Српске банке и подсетио да је већ објављен оглас и за саветника за продају удела у Комерцијалној банци.

Мали је, на представјању резултата индекса глобалне конкурентности, на којем је Србија напредовала за пет места и сада је на 65 позицији од 140 земаља, рекао да је Поштанска штедионица стабилна и добро послује. Он је најавио и да ће Агенција за осигурање депозита објавити оглас за продају 200 милиона евра старих потраживања из стечаја.

"Динар је чврст, стабилан, инфлација на ниском нивоу", рекао је Мали на конференцији за новинаре Српске асоцијације менаџера и Фондације за развој економске науке, на којој су представљени званични резултати Индекса глобалне конкурентности.

Мали је честитао грађанима на напретку Србије на светској листи конкурентности, наводећи да је забележила раст у односу и на друге државе у региону. Он је подсетио да је Србија од почетка године остварила раст од 4,8 одсто БДП, стопа незапослености је пала са 25 одсто 2012. године на 12 одсто за шест месеци ове године, уз суфицит трећу годину заредом, оценивши да ће грађани то осетити кроз повећање плата и пензија.

До краја године, рекао је Мали, завршава се Коридор 10, у току су радови на Коридору 11, недавно је потписан уговор за градњу Моравског коридора, ради се на брзој прузи Београд-Будимпешта, саобраћајницама Нови Сад-Рума и Рума-Шабац.

У буџету за 2019. годину, који се приводи крају, Мали је рекао да ће више од 200 милијарди динара бити издвојено за капиталне инвестиције, што је 25 милијарди више него у овој години.

Према извештају Светског економског форума, Србија је остварила побољшање и напредак у скоро свим стубовима конкурентности, а доброј позицји допринеле су обалсти Макроекономска стабилност, Образовање и вештине, Тржиште производа и Финансијски систем док је једни погоршање фактора конкурентности забележно у стубу који прати развојеност и квалитет институција.

Мали наводи да су економија, привреда, друштво "колективни спорт" и да је потребно пратити све показатеље, који су и добар путоказ, како би се напредовало и следеће године.

Представница Српске асоцијације менаџера Јелена Булатовић рекла је да су индикатори конкурентности важан показатељ за кредиторе и потенцијалне инвеститоре. Србија је ове године заузела 65. позицију од 140 земаља са индексом 60,9.

У име Фондације за развој економске науке, Јелена Жарковић је оценила да је Србија остварила највеће повећање индекса у односу на све земље из окружења, а једина земља испред Србије је Словенија. Према тим резултатима, једино је стуб који прати квалитет и развјеност институција забележио пад вредности индекса од 1,44 поена, а индикатори који су се пратили су индекс е-управе, слобода штампе и стопа убиства на 100.000 становника.

Србија поново напредовала по индексу глобалне конкурентности

Србија је напредовала на листи Глобалног индекса конкурентности за 2018. годину који објављује Светски економски форум, и заузума 65. место међу 140 земаља.

Није, међутим, сасвим јасно за колико је позиција Србија напредовала, јер у овогодишњем извештају Светског економског форума стоји да је Србија 2017. године била на 70. месту међу 135 земаља, иако је прошле године било саопштено да је заузела 78. место међу 138 земаља, што је наведено у претходном извештају на званичном сајту.

Србија је у овогодишњем извештају боље оцењена у свим областима у односу на пролу годину, осим на пољу функционисања институција.

Најбоље оцене Србија је забележила на пољу здравства (81,5 од могућих 100 бодова), макроеконоске стабилности (75 поена) и инфраструктуре (73 поена), док је најслабије оцењена на пољу иновација (39,7 поена), величине тржишта (50,7 поена) и функционисања институција (51,6 поена).

Од осталих земаља региона, Хрватска је пала за два места у односу на прошлу годину, са 66. на 68. место, док је Црна Гора напредовала за два места и налази се на 71. позицији.   Македонија је на 84. месту, а од држава региона најмање конкурентна је БиХ, која се налази на 91. месту, за једно место горе него лани.

Далеко најуспешнија држава бивше Југославије је Словенија, која се налази на високом 35. месту на свету, истом као и прошле године. Од осталих држава чланица ЕУ с којима се државе региона често упоређују, Бугарска је на 51. а Румунија на 52. месту.

(Танјуг – Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер