Početna strana > Hronika > Ministarstvo finansija: Kroje se planovi o budućnosti još tri banke u kojima je država vlasnik ili ima udela u vlasništvu; Siniša Mali: Država sprema prodaju banaka
Hronika

Ministarstvo finansija: Kroje se planovi o budućnosti još tri banke u kojima je država vlasnik ili ima udela u vlasništvu; Siniša Mali: Država sprema prodaju banaka

PDF Štampa El. pošta
sreda, 17. oktobar 2018.

U Ministarstvu finansija očekuju da će biti postignuta dobra cena za prodaju državnog udela u Komercijalnoj banci.

A istovremeno se kroje i planovi o budućnosti još tri banke u kojima je država vlasnik ili ima udela u vlasništvu.

Država planira da do kraja godine proda JUMBES banku u kojoj ima manjinski vlasnički udeo od 20,2 odsto, a u toku je i formiranje radne grupe koja treba da opredeli strategiju i pravac budućeg razvoja Srpske banke, rekli su u Ministarstvu za Tanjug.

Plan je, kažu, da Banka Poštanska štedionica koja, kako navode, posluje kao profitabilna finansijska institucija i ostvaruje sve planove poslovanja, ostane u državnom vlasništvu.

Posle poziva za izbor finansijskog savetnika za prodaju udela države u Komercijalnoj banci, u Ministarstvu očekuju da se pronađe najbolji mogući partner, odnosno budući vlasnik koji će omogućiti dalji razvoj Komercijalne banke kao velikog učesnika na tržištu, a nadaju se i maksimalnoj koristi, odnosno ceni koja će Republici biti plaćena za njen udeo.

U Komercijalnoj banci država ima najveći udeo, odnosno 41,7 odsto kapitala, dok je 24,43 odsto akcija u vlasništvu Evropske banke za obnovu i razvoj, a Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Svetske banke, ima 10 odsto vlasničkog udela.

U međuvremenu se pojavila informacija da još jedna banka u Srbiji može uskoro da promeni vlasnika. Kako je B92. net objavio, Adiko banka se sprema ili za IPO, ili za prodaju.

Mali: Država sprema prodaju banaka

Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će država do kraja godine prodati udeo u Jubmes banci, da priprema strategiju prodaje Srpske banke i podsetio da je već objavljen oglas i za savetnika za prodaju udela u Komercijalnoj banci.

Mali je, na predstavjanju rezultata indeksa globalne konkurentnosti, na kojem je Srbija napredovala za pet mesta i sada je na 65 poziciji od 140 zemalja, rekao da je Poštanska štedionica stabilna i dobro posluje. On je najavio i da će Agencija za osiguranje depozita objaviti oglas za prodaju 200 miliona evra starih potraživanja iz stečaja.

"Dinar je čvrst, stabilan, inflacija na niskom nivou", rekao je Mali na konferenciji za novinare Srpske asocijacije menadžera i Fondacije za razvoj ekonomske nauke, na kojoj su predstavljeni zvanični rezultati Indeksa globalne konkurentnosti.

Mali je čestitao građanima na napretku Srbije na svetskoj listi konkurentnosti, navodeći da je zabeležila rast u odnosu i na druge države u regionu. On je podsetio da je Srbija od početka godine ostvarila rast od 4,8 odsto BDP, stopa nezaposlenosti je pala sa 25 odsto 2012. godine na 12 odsto za šest meseci ove godine, uz suficit treću godinu zaredom, ocenivši da će građani to osetiti kroz povećanje plata i penzija.

Do kraja godine, rekao je Mali, završava se Koridor 10, u toku su radovi na Koridoru 11, nedavno je potpisan ugovor za gradnju Moravskog koridora, radi se na brzoj pruzi Beograd-Budimpešta, saobraćajnicama Novi Sad-Ruma i Ruma-Šabac.

U budžetu za 2019. godinu, koji se privodi kraju, Mali je rekao da će više od 200 milijardi dinara biti izdvojeno za kapitalne investicije, što je 25 milijardi više nego u ovoj godini.

Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, Srbija je ostvarila poboljšanje i napredak u skoro svim stubovima konkurentnosti, a dobroj pozicji doprinele su obalsti Makroekonomska stabilnost, Obrazovanje i veštine, Tržište proizvoda i Finansijski sistem dok je jedni pogoršanje faktora konkurentnosti zabeležno u stubu koji prati razvojenost i kvalitet institucija.

Mali navodi da su ekonomija, privreda, društvo "kolektivni sport" i da je potrebno pratiti sve pokazatelje, koji su i dobar putokaz, kako bi se napredovalo i sledeće godine.

Predstavnica Srpske asocijacije menadžera Jelena Bulatović rekla je da su indikatori konkurentnosti važan pokazatelj za kreditore i potencijalne investitore. Srbija je ove godine zauzela 65. poziciju od 140 zemalja sa indeksom 60,9.

U ime Fondacije za razvoj ekonomske nauke, Jelena Žarković je ocenila da je Srbija ostvarila najveće povećanje indeksa u odnosu na sve zemlje iz okruženja, a jedina zemlja ispred Srbije je Slovenija. Prema tim rezultatima, jedino je stub koji prati kvalitet i razvjenost institucija zabeležio pad vrednosti indeksa od 1,44 poena, a indikatori koji su se pratili su indeks e-uprave, sloboda štampe i stopa ubistva na 100.000 stanovnika.

Srbija ponovo napredovala po indeksu globalne konkurentnosti

Srbija je napredovala na listi Globalnog indeksa konkurentnosti za 2018. godinu koji objavljuje Svetski ekonomski forum, i zauzuma 65. mesto među 140 zemalja.

Nije, međutim, sasvim jasno za koliko je pozicija Srbija napredovala, jer u ovogodišnjem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma stoji da je Srbija 2017. godine bila na 70. mestu među 135 zemalja, iako je prošle godine bilo saopšteno da je zauzela 78. mesto među 138 zemalja, što je navedeno u prethodnom izveštaju na zvaničnom sajtu.

Srbija je u ovogodišnjem izveštaju bolje ocenjena u svim oblastima u odnosu na prolu godinu, osim na polju funkcionisanja institucija.

Najbolje ocene Srbija je zabeležila na polju zdravstva (81,5 od mogućih 100 bodova), makroekonoske stabilnosti (75 poena) i infrastrukture (73 poena), dok je najslabije ocenjena na polju inovacija (39,7 poena), veličine tržišta (50,7 poena) i funkcionisanja institucija (51,6 poena).

Od ostalih zemalja regiona, Hrvatska je pala za dva mesta u odnosu na prošlu godinu, sa 66. na 68. mesto, dok je Crna Gora napredovala za dva mesta i nalazi se na 71. poziciji.   Makedonija je na 84. mestu, a od država regiona najmanje konkurentna je BiH, koja se nalazi na 91. mestu, za jedno mesto gore nego lani.

Daleko najuspešnija država bivše Jugoslavije je Slovenija, koja se nalazi na visokom 35. mestu na svetu, istom kao i prošle godine. Od ostalih država članica EU s kojima se države regiona često upoređuju, Bugarska je na 51. a Rumunija na 52. mestu.

(Tanjug – B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner