четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Алигрудић: Србија и Томиславу Николићу мора бити на првом месту
Хроника

Милош Алигрудић: Србија и Томиславу Николићу мора бити на првом месту

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. септембар 2010.

Београд - Од свих странака које желе да сарађују са нама, па и од напредњака, ДСС тражи једино да им држава Србија буде на првом месту.

Ако је некоме на првом месту Европска унија, која води политику отимања Косова и Метохије, а Србија ни на трећем, онда с таквом политичком странком ДСС нема намеру да сарађује. Овде се уопште не ради о напредњацима, већ о постављању конкретних услова за сопствено деловање, а самим тим и за сарадњу с другим странкама, истиче у разговору за Данас Милош Алигрудић, потпредседник Демократске странке Србије, објашњавајући услове које је његова партија поставила пред Српску напредну странку уочи преговора о сарадњи, заказаних за понедељак, 20. септембар.

Чини се да сте напредњацима поставили услове који они не могу да испуне, јер је тешко веровати да ће се СНС одрећи тешко стеченог европејства?

- Не постоји лакши услов од овога. Потребно је само да неко воли своју земљу и, ако неко тај услов не може да испуни, онда не треба да се бави политиком у сопственој држави. Но, ми не желимо да тумачимо ставове СНС на основу изјава њихових представника које су се појављивале по медијима, већ желимо да до заједничког закључка дођемо након заказаних разговора.

ДСС је на првом месту Косово у саставу Србије, док Томислав Николић признаје да је Косово пре десет година изгубљено.

- Оцена да ли је сарадња наше две странке могућа, произаћи ће након разговора ДСС и СНС који су заказани за понедељак и који ће бити на највишем нивоу. Нашу странку предводиће Војислав Коштуница, Слободан Самарџић и Марко Јакшић.

Део новинских написа о којима причате је и ваша колумна, у којој сте више пута жестоко критиковали политику СНС?

- Колумне представљају мој лични став. Али, за мене је врло необично да неко тако олако пристане да буде саучесник у наопаком подухвату изгласавања резолуције у Скупштини Србије. Нарочито је бесмислено да то неко чини само због остављања утиска кооперативности, а унапред се знало да ће се све под спољним притиском променити. ДСС не жели да доприноси стварању утиска да је Србија било отворено, било прикривено, пристала на независност Косова.

Ваш коалициони партнер Велимир Илић је такође у парламенту гласао за резолуцију којом је дата подршка политици власти према КиМ. Да ли након тога ваша коалиција постоји?

- Ми са Илићем имамо и даље добру сарадњу и не мислимо да је једно гласање у Скупштини довољно да аутоматски поквари наше односе. Да је то тако, ми сада не бисмо ни разговарали са СНС, јер можда се ми и напредњаци до сада само нисмо добро разумели.

Осим жеље да дође до ванредних парламентарних избора, шта опозицију још спаја?

- Заједничка именитељ и заједничка намера опозиције је да ова власт више не влада. Они мисле да су најспособнији и да имају најбољу међународну комуникацију, а дешава се све супротно - економија је у расулу, а Србија подлеже притисцима и постаје бледа и бескичмена, што је услов за даљу државну пропаст. Таква неспособна власт мора што пре да оде. Сада је важно да грађани препознају алтернативу у државној и економској политици, а та алтернатива је ДСС.

Постоји ли могућност сарадње с Покретом снага Србије, будући да је лидер ПСС Богољуб Карић у време владе Војислава Коштунице доживео пропаст?

- Ми тренутно разговарамо са СНС, а не с непостојећим, минорним странкама. Не занима нас да ли с таквим странкама разговарају напредњаци, јер то је њихова ствар. У овом тренутку нас искључиво занима питање да ли постоје политичке тачке блискости са СНС или не постоје.

Ко је ближи ДСС-у, СРС или СНС?

- Ми наводимо своју политику и о блискости можемо говорити само кад је реч о програмима. Иако неких сличности у том смислу има, са СРС немамо комуникацију осим оне која се одвија у Скупштини Србије. Те односе сматрам коректним, и ништа више од тога. Како је нужно ову власт променити, било би добро да се све странке опозиције усагласе око битних државних и економских питања. Не мора бити исте изборне листе, али добро би било да делују као озбиљна алтернатива власти, тако да грађани схвате да би те странке могле сутра да направе успешну владу. То би било добро за грађане и државу.

Поједини аналитичари сврставају ДСС десно од десног центра, тврдећи да сте све ближи СРС?

- Таква врста сврставања је превазиђена, али ако баш инсистирате, ДСС спада у групу умерене демократске деснице проевропског типа, и по вредностима за које се залажемо и по начину на које се те вредности у парламентарном животу остварују. Такође, ми смо чланица Европске народне партије.

Себе видите као алтернативу власти, а с грађанима комуницирате саопштењима?

- Саопштења су један вид комуникације, али то је стога што је ДСС тренутно персона нон грата у српским медијима. Нас не вуку за рукав да гостујемо у емисијама, а не пунимо ни насловне стране новина. Уређивачке политике медијских кућа очигледно су такве да се према актуелној власти и политици која иде низ длаку догматском проевропском приступу одређују с дозом снисходљивости.

Да ли су вас забринула истраживања ИРИ и ЦеСИД, по којима имате 6 одсто подршке грађана?

- Некада смо и ми користили истраживања ИРИ, али она никада нису била релевантна. Самим објављивањем истраживања често се води политика против или за некога. Ако неко наводно лоше стоји, то сугерише читаоцима да за такве не треба гласати. То је вид кампање. Ми смо скоро имали прилике да се суочимо с једним озбиљним истраживањем које није за нас рађено и, по том истраживању, ми смо трећа политичка странка у Србији. На првом месту је СНС, а ДС на другом. Нисмо задовољни тим резултатима, али чини се да се нешто мења у нашу корист.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер