Početna strana > Hronika > Miloš Aligrudić: Srbija i Tomislavu Nikoliću mora biti na prvom mestu
Hronika

Miloš Aligrudić: Srbija i Tomislavu Nikoliću mora biti na prvom mestu

PDF Štampa El. pošta
subota, 18. septembar 2010.

Beograd - Od svih stranaka koje žele da sarađuju sa nama, pa i od naprednjaka, DSS traži jedino da im država Srbija bude na prvom mestu.

Ako je nekome na prvom mestu Evropska unija, koja vodi politiku otimanja Kosova i Metohije, a Srbija ni na trećem, onda s takvom političkom strankom DSS nema nameru da sarađuje. Ovde se uopšte ne radi o naprednjacima, već o postavljanju konkretnih uslova za sopstveno delovanje, a samim tim i za saradnju s drugim strankama, ističe u razgovoru za Danas Miloš Aligrudić, potpredsednik Demokratske stranke Srbije, objašnjavajući uslove koje je njegova partija postavila pred Srpsku naprednu stranku uoči pregovora o saradnji, zakazanih za ponedeljak, 20. septembar.

Čini se da ste naprednjacima postavili uslove koji oni ne mogu da ispune, jer je teško verovati da će se SNS odreći teško stečenog evropejstva?

- Ne postoji lakši uslov od ovoga. Potrebno je samo da neko voli svoju zemlju i, ako neko taj uslov ne može da ispuni, onda ne treba da se bavi politikom u sopstvenoj državi. No, mi ne želimo da tumačimo stavove SNS na osnovu izjava njihovih predstavnika koje su se pojavljivale po medijima, već želimo da do zajedničkog zaključka dođemo nakon zakazanih razgovora.

DSS je na prvom mestu Kosovo u sastavu Srbije, dok Tomislav Nikolić priznaje da je Kosovo pre deset godina izgubljeno.

- Ocena da li je saradnja naše dve stranke moguća, proizaći će nakon razgovora DSS i SNS koji su zakazani za ponedeljak i koji će biti na najvišem nivou. Našu stranku predvodiće Vojislav Koštunica, Slobodan Samardžić i Marko Jakšić.

Deo novinskih napisa o kojima pričate je i vaša kolumna, u kojoj ste više puta žestoko kritikovali politiku SNS?

- Kolumne predstavljaju moj lični stav. Ali, za mene je vrlo neobično da neko tako olako pristane da bude saučesnik u naopakom poduhvatu izglasavanja rezolucije u Skupštini Srbije. Naročito je besmisleno da to neko čini samo zbog ostavljanja utiska kooperativnosti, a unapred se znalo da će se sve pod spoljnim pritiskom promeniti. DSS ne želi da doprinosi stvaranju utiska da je Srbija bilo otvoreno, bilo prikriveno, pristala na nezavisnost Kosova.

Vaš koalicioni partner Velimir Ilić je takođe u parlamentu glasao za rezoluciju kojom je data podrška politici vlasti prema KiM. Da li nakon toga vaša koalicija postoji?

- Mi sa Ilićem imamo i dalje dobru saradnju i ne mislimo da je jedno glasanje u Skupštini dovoljno da automatski pokvari naše odnose. Da je to tako, mi sada ne bismo ni razgovarali sa SNS, jer možda se mi i naprednjaci do sada samo nismo dobro razumeli.

Osim želje da dođe do vanrednih parlamentarnih izbora, šta opoziciju još spaja?

- Zajednička imenitelj i zajednička namera opozicije je da ova vlast više ne vlada. Oni misle da su najsposobniji i da imaju najbolju međunarodnu komunikaciju, a dešava se sve suprotno - ekonomija je u rasulu, a Srbija podleže pritiscima i postaje bleda i beskičmena, što je uslov za dalju državnu propast. Takva nesposobna vlast mora što pre da ode. Sada je važno da građani prepoznaju alternativu u državnoj i ekonomskoj politici, a ta alternativa je DSS.

Postoji li mogućnost saradnje s Pokretom snaga Srbije, budući da je lider PSS Bogoljub Karić u vreme vlade Vojislava Koštunice doživeo propast?

- Mi trenutno razgovaramo sa SNS, a ne s nepostojećim, minornim strankama. Ne zanima nas da li s takvim strankama razgovaraju naprednjaci, jer to je njihova stvar. U ovom trenutku nas isključivo zanima pitanje da li postoje političke tačke bliskosti sa SNS ili ne postoje.

Ko je bliži DSS-u, SRS ili SNS?

- Mi navodimo svoju politiku i o bliskosti možemo govoriti samo kad je reč o programima. Iako nekih sličnosti u tom smislu ima, sa SRS nemamo komunikaciju osim one koja se odvija u Skupštini Srbije. Te odnose smatram korektnim, i ništa više od toga. Kako je nužno ovu vlast promeniti, bilo bi dobro da se sve stranke opozicije usaglase oko bitnih državnih i ekonomskih pitanja. Ne mora biti iste izborne liste, ali dobro bi bilo da deluju kao ozbiljna alternativa vlasti, tako da građani shvate da bi te stranke mogle sutra da naprave uspešnu vladu. To bi bilo dobro za građane i državu.

Pojedini analitičari svrstavaju DSS desno od desnog centra, tvrdeći da ste sve bliži SRS?

- Takva vrsta svrstavanja je prevaziđena, ali ako baš insistirate, DSS spada u grupu umerene demokratske desnice proevropskog tipa, i po vrednostima za koje se zalažemo i po načinu na koje se te vrednosti u parlamentarnom životu ostvaruju. Takođe, mi smo članica Evropske narodne partije.

Sebe vidite kao alternativu vlasti, a s građanima komunicirate saopštenjima?

- Saopštenja su jedan vid komunikacije, ali to je stoga što je DSS trenutno persona non grata u srpskim medijima. Nas ne vuku za rukav da gostujemo u emisijama, a ne punimo ni naslovne strane novina. Uređivačke politike medijskih kuća očigledno su takve da se prema aktuelnoj vlasti i politici koja ide niz dlaku dogmatskom proevropskom pristupu određuju s dozom snishodljivosti.

Da li su vas zabrinula istraživanja IRI i CeSID, po kojima imate 6 odsto podrške građana?

- Nekada smo i mi koristili istraživanja IRI, ali ona nikada nisu bila relevantna. Samim objavljivanjem istraživanja često se vodi politika protiv ili za nekoga. Ako neko navodno loše stoji, to sugeriše čitaocima da za takve ne treba glasati. To je vid kampanje. Mi smo skoro imali prilike da se suočimo s jednim ozbiljnim istraživanjem koje nije za nas rađeno i, po tom istraživanju, mi smo treća politička stranka u Srbiji. Na prvom mestu je SNS, a DS na drugom. Nismo zadovoljni tim rezultatima, ali čini se da se nešto menja u našu korist.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner