петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Споразум са Кетрин Ештон није елиминисао референдум као могућност
Хроника

Милорад Додик: Споразум са Кетрин Ештон није елиминисао референдум као могућност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2011.

БЕОГРАД - Договором са високом представницом Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, Република Српска се показала као партнер и саговорник, искључен је радикални део међународне заједнице који је тражио санкције, а није елиминисан ни референдум као могућност, изјавио је председник РС Милорад Додик.

Он је у интервјуу за јунски број магазина Корд навео да је постизањем договора дата додатна потврда институту одржавања референдума кроз саму усаглашену изјаву да "референдум за сада није неопходан", чиме је легализован и код ЕУ.

"Мислим да је Република Српска направила значајан помак у погледу своје позиције везано за преговоре и у структурисаном дијалогу о реформама у правосуђу БиХ, али и у свим другим реформама. То питање је годинама било занемаривано и ми смо га морали издићи на овај ниво", рекао је Додик и додао да почетком јуна у Бања Луку долази европски комесар за проширење Штефан Филе са којим ће почети разговори.

"Нама нико није одузео право на референдум, то је право које нама гарантује Устав. Ако смо циљ постигли без референдума, одржавање референдума у овим условима било би беспотребно инаћење и девалвирање најстаријег демократског права", објаснио је Додик.

Упитан да прокоментарише оцене које су се могле чути у јавности, попут оних да је одустајање од референдума његова капитулација, Додик је рекао да је истина да је направљен капиталан помак, јер се сада зна добро шта РС тражи - а то је да се афирмише право у складу са анексом четири Дејтонског споразума.

Додик је рекао да је РС страна у свим процесима која се пита и доноси одлуке, што значи да о свакој одлуци која долази на ниво БиХ, прво мора да се изјасни Република Српска, односно Народна скупштина или народ на референдуму.

Он је поновио да је Канцеларију високог представника у БиХ (ОХР) требало давно затворити, а функцију високог представника угасити, јер су "управо они део проблема, а не део решења у БиХ".

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер