Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Sporazum sa Ketrin Ešton nije eliminisao referendum kao mogućnost
Hronika

Milorad Dodik: Sporazum sa Ketrin Ešton nije eliminisao referendum kao mogućnost

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. maj 2011.

BEOGRAD - Dogovorom sa visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, Republika Srpska se pokazala kao partner i sagovornik, isključen je radikalni deo međunarodne zajednice koji je tražio sankcije, a nije eliminisan ni referendum kao mogućnost, izjavio je predsednik RS Milorad Dodik.

On je u intervjuu za junski broj magazina Kord naveo da je postizanjem dogovora data dodatna potvrda institutu održavanja referenduma kroz samu usaglašenu izjavu da "referendum za sada nije neophodan", čime je legalizovan i kod EU.

"Mislim da je Republika Srpska napravila značajan pomak u pogledu svoje pozicije vezano za pregovore i u strukturisanom dijalogu o reformama u pravosuđu BiH, ali i u svim drugim reformama. To pitanje je godinama bilo zanemarivano i mi smo ga morali izdići na ovaj nivo", rekao je Dodik i dodao da početkom juna u Banja Luku dolazi evropski komesar za proširenje Štefan File sa kojim će početi razgovori.

"Nama niko nije oduzeo pravo na referendum, to je pravo koje nama garantuje Ustav. Ako smo cilj postigli bez referenduma, održavanje referenduma u ovim uslovima bilo bi bespotrebno inaćenje i devalviranje najstarijeg demokratskog prava", objasnio je Dodik.

Upitan da prokomentariše ocene koje su se mogle čuti u javnosti, poput onih da je odustajanje od referenduma njegova kapitulacija, Dodik je rekao da je istina da je napravljen kapitalan pomak, jer se sada zna dobro šta RS traži - a to je da se afirmiše pravo u skladu sa aneksom četiri Dejtonskog sporazuma.

Dodik je rekao da je RS strana u svim procesima koja se pita i donosi odluke, što znači da o svakoj odluci koja dolazi na nivo BiH, prvo mora da se izjasni Republika Srpska, odnosno Narodna skupština ili narod na referendumu.

On je ponovio da je Kancelariju visokog predstavnika u BiH (OHR) trebalo davno zatvoriti, a funkciju visokog predstavnika ugasiti, jer su "upravo oni deo problema, a ne deo rešenja u BiH".

(Kurir)