уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Ако је БиХ оно што амбасада САД мисли да јесте, ја нисам за такву БиХ - све се може решити договором три стране; Бошњаци навикли да је истина само што они кажу
Хроника

Милорад Додик: Ако је БиХ оно што амбасада САД мисли да јесте, ја нисам за такву БиХ - све се може решити договором три стране; Бошњаци навикли да је истина само што они кажу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. октобар 2016.

Председник Републике Српске, Милорад Додик, изјавио је да се у БиХ може све решити договором три стране без мешања са стране, јер је очигледно да они праве проблем што доводи до неспособности и парализе функционисања БиХ.

- Странци су развалили политички потенцијал Хрвата тиме што су мењали Устав и законе у Федерацији БиХ. Када су то завршили онда су хтели моделирати Републику Српску у корист заједничких институција БиХ. Наравно, да се то није могло догодити овде. Ја сам човек који чита Устав и све односе жели тако регулисати - истакао је Додик.

Ако се желе нови односи, каже председник Српске, онда у Уставу пише да се о томе мора потписати споразум.

- То пише у Уставу. Ако се тако ради, ја сам партнер. Ако се не ради тако - нисам за договор - рекао је Додик за "Вечерњи лист", издање за БиХ.

На питање да ли је дошло до отопљавања односа са Амбасадом САД у БиХ с обзиром на недавну изјаву амбасадора, Морин Кормак, да је спремна с њим разговарати ако буде поштовао БиХ, Додик је рекао да Република Српска нема ниједан разлог да буде против највеће силе света, те да је реч о питањима која се тичу достојанства.

- Не можете доћи у позицију да се од вас тражи немогуће, а онда вас окриве, а то уопште нисте направили. Као ето Додик би требало да покаже своју бригу о БиХ и ми би одмах с њим разговарали... Ако је БиХ оно што они мисле да јесте, ја нисам за такву БиХ. Ако је то БиХ у којој ће се договорити три стране без мешања са стране, онда се све може решити - нагласио је Додик.

Нема потребе за изменом Дејтона

Говорећи о позицији Хрвата у БиХ, он је оценио да нема потребе за изменом Дејтона да би се она поправила, већ да Дејтонски споразум треба да се уважи како би се створио основ за договор три конститутивна народа у БиХ.

Он је нагласио да Хрвати треба да "формализују и територијализују своје амбиције у оквиру Федерације БиХ".

- Сматрам да је веома важно позиционирати Хрвате, афирмисати њихов политички интерес и имати троножац у БиХ - нагласио је Додик.

Бошњаци у БиХ навикли да је истина само оно што они кажу - неће бити понављања избора у Сребреници

Председник Републике Српске, Милорад Додик, поручио је да неће бити понављања избора у Сребреници јер, како каже, за то нема потребе, и додао да су Бошњаци у БиХ навикли да је истина само оно што они кажу, а да Хрвати у тој држави треба да имају своју територију.

Додик је у интервјуу за хрватски Вечерњи лист рекао да је овим локалним изборима срушен и један мит по којем "сваки пут када би Бошњаци заплакали одмах би сви требало да лију сузе и солидаришу се са њима".

- СДА је изгубила изборе и нема дефинитивно ништа нерегуларно што би водило томе да се избори понове. Али, није проблем само Сребреница. Погледајте Столац, десетине ствари од којих се стварају митови. Ми више нећемо реаговати на те њихове сузе и плач, јер се ради о политикама - казао је Додик.

На констатацију да пре свега код Мајки Сребренице постоји бојазан због обележавања 11. јула, Дана обележавања злочина који се догодио у тој општини током протеклог рата, Додик понавља да нико ништа неће учинити да се промени церемонија обележевања трагедије у Поточарима.

- Међутим, остало у Сребреници све ће бити друкчије. Човек када сретне те мајке не може да му не застане дах и да не осети саосећање. Али је проблематично када се и те жене почну бавити политиком. За те жене тада немам емоције, постоји само политички став - навео је Додик.

За чињеницу да су Бошњаци одговорни за прекида избора у Стоцу, Додик каже да много говори, а пре свега о томе да су Бошњаци навикли да је истина само оно што они кажу.

- Сада верујем да је ово насиље ојачало позицију Хрвата у Стоцу и да то треба да се формализује у смислу изборне победе. Али, желим при томе да истакнем да у Стоцу живи 300 Срба за које имамо интереса и ја очекујем да ће они подржати представника Хрвата у локалној власти. Ја их позивам да то ураде - каже Додик.

Он, наиме, сматра да су Хрвати у БиХ озбиљна колатерална штета најпре успоставе саме хрватске државе у садашњим границама али и њеног приступа ЕУ.

На питање да ли ће поново организовати референдум, овог пута о осамостаљењу РС, Додик каже да то није на дневном реду и да о томе углавном само одговара на новинарска питања. Додаје да се начелно у БиХ ствари морају решавати референдумима.

- Биће једног дана и референдум Хрвата који ће своја права на тај начин бранити - истакао је Додик.

Сматра и да не треба мењати Дејтонски споразум да би се поправио статус Хрвата, о чему је, подсетио је, недавно причала хрватска председница Колинда Грабар Китаровић.

- Зна се мој став. И онда када је то било мање политички прагматично, ја сам подржавао тај став. Сматрам да Хрвати треба да формализују и територијализују своје амбиције у оквиру Федерације БиХ. Морам рећи да општа политика Хрватске у том делу не помаже Хрватима из БиХ - рекао је Додик.

Додик наиме сматра да је врло важно позиционирати Хрвате, афирмисати њихов политички интерес и имати, како је рекао, троножац у БиХ.

- Могу да разумем људе којима се диже коса на глави на спомен Републике Српске. И то је реалност. Али и многи наши људи Срби врло тешко прихватају чињеницу након свега што су доживели да је Хрватска држава. Али то су реалности и то се не може мењати - закључио је Додик.

Бошњаци у БиХ праве исту грешку као Срби у СФРЈ

Бошњаци сада праве исту грешку као што су то наивно радили Срби у бившој Југославији и као резултат тога добили су све против себе.

То је за "Вечерњи лист" изјавио председник РС Милорад Додик додавши да су Срби сматрали да њима припада Југославија и то је била катастрофална грешка - изгубили су Југославију,

"Бошњаци сматрају да је њихова ‘Босна’ у којој нема Хрвата и Срба или да у њој буду Хрвати попу Лијановића или пак Срби које они хоће попут Босића. Наравно, та држава не може проћи и они ће изгубити. Сада Бошњаци пролазе исти пут ароганције као Срби када су били под Милошевићем", казао је Додик. 

Како каже, Хрвати и Срби су на Балкану, иако на најружнији могући начин, у знатној мери решили своје проблеме, док у БиХ долази до пресликавања тих односа. 

У вези са приближавањем БиХ Европској унији, Додик каже да РС нема никаквих проблема са тим, али да треба уважити механизам координације и усаглашавања политика на нивоу земље, без покушаја наметања решења. 

На питање да ли трпи притиске из Београда због европског пута Србије, Додик каже да притисака нема и да су односи са Србијом постављени искључиво на партнерским основама. 

Упитан да ли је посетом Москви постао руски играч, Додик одговара у шаљивом тону: „Ево, за недељу дана идем за Кину, вероватно ц́е неки рец́и како сам кинески човек.“ 

На питање да ли планира нови референдум, на којем би се грађани одлучивали за самосталну РС, Додик каже да то није да дневном реду и да се о томе не размишља. 

„Једног дана ако дођемо у ту позицију, то ц́е се догодити на референдуму. О томе говорим углавном само када одговарам на новинарска питања. Ако говоримо начелно, овде се ствари морају решавати референдумима. Биц́е једног дана и референдум Хрвата, који ц́е на тај начин бранити своја права“, истиче председник РС. 

Он је упитан и да ли је он највец́и проблем БиХ, како се могло чути из политичког Сарајева и дела међународне заједнице. 

„Ако се то суди по томе да нисам спреман да прихватим поништавање статуса Републике Српске и нас овде, онда јесам“, закључује Додик.

"РС ће одустати од ЕУ, ако Европски парламент осуди референдум и уведе санкције"

Додик је, пак, после састанка с хрватским чланом Председништва БиХ Драганом Човићем у Бањалуци изјавио да ће Република Српска "изаћи из европске агенде", ако Европски парламент осуди одржавање референдума у том ентитету о Дану РС и уведе санкције. 

“Уколико буде реакција Европе, ми ћемо изаћи из онога што се зове агенда за европски пут. Не може неко очекивати да се ми бавимо европским политикама, а да са те стране дође казна”, рекао је Додик. 

Додик је рекао да не очекује да би Европски парламент могао да усвоји такву резолуцију, нити да у извештају делегације Европске комисије у БиХ буде “било какве тешке оцене” о септембарском референдуму у РС. 

“Не може се Европа правити на казнама. Одбацујем било какву могућност”, истакао је Додик. 

Али, ако у Европском парламенту ипак буде усвојена резолуција којом ће се осудити одржавање референдума о Дану РС, и ако се затражи увођење санкције против РС и њених званичника, РС ће "редефинисати свој однос према европској агенди". 

Додик је потврдио да ће у Скупштини РС ускоро бити нов Закон о празницима, према којем ће се 9. јануар и даље обележавати као Дан Републике. 

Он је објаснио да ће такав закон бити утврђен на основу воље народа исказане на референдуму, додавши да ће се 9. јануар обележавати као секуларни празник, а да ће Влада РС уредбом одредити “обавезност” прославе тог дана, односно да ли ће то бити радни или нерадни дан. 

Хрватски члан Председништва БиХ Драган Човић казао је да „санкције никада нису донеле добро било коме у БиХ, тако да је то јасна порука и сада”. 

Без обзира на оно што други мисле о референдуму у РС, додао је Човић, грађани РС су на референдуму рекли шта желе, а на локалним изборима шта мисли о вођењу политике власти у РС. 

Он је истакао да се морају поштовати Устав и закони, као и институције, а једна од тих институција је и глас РС, без обзира да ли је то законодавна или извршна власт у РС, или став грађана РС. 

Човић је оценио да БиХ треба да ради на свом европском путу и на јачању економске и социјалне стабилности, истовремено решавајући питања која су препрека да БиХ добије статус кандидата за пријем у ЕУ.

(Бета, Спутник, Вечерњи.ба)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер