Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Ako je BiH ono što ambasada SAD misli da jeste, ja nisam za takvu BiH - sve se može rešiti dogovorom tri strane; Bošnjaci navikli da je istina samo što oni kažu
Hronika

Milorad Dodik: Ako je BiH ono što ambasada SAD misli da jeste, ja nisam za takvu BiH - sve se može rešiti dogovorom tri strane; Bošnjaci navikli da je istina samo što oni kažu

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. oktobar 2016.

Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je da se u BiH može sve rešiti dogovorom tri strane bez mešanja sa strane, jer je očigledno da oni prave problem što dovodi do nesposobnosti i paralize funkcionisanja BiH.

- Stranci su razvalili politički potencijal Hrvata time što su menjali Ustav i zakone u Federaciji BiH. Kada su to završili onda su hteli modelirati Republiku Srpsku u korist zajedničkih institucija BiH. Naravno, da se to nije moglo dogoditi ovde. Ja sam čovek koji čita Ustav i sve odnose želi tako regulisati - istakao je Dodik.

Ako se žele novi odnosi, kaže predsednik Srpske, onda u Ustavu piše da se o tome mora potpisati sporazum.

- To piše u Ustavu. Ako se tako radi, ja sam partner. Ako se ne radi tako - nisam za dogovor - rekao je Dodik za "Večernji list", izdanje za BiH.

Na pitanje da li je došlo do otopljavanja odnosa sa Ambasadom SAD u BiH s obzirom na nedavnu izjavu ambasadora, Morin Kormak, da je spremna s njim razgovarati ako bude poštovao BiH, Dodik je rekao da Republika Srpska nema nijedan razlog da bude protiv najveće sile sveta, te da je reč o pitanjima koja se tiču dostojanstva.

- Ne možete doći u poziciju da se od vas traži nemoguće, a onda vas okrive, a to uopšte niste napravili. Kao eto Dodik bi trebalo da pokaže svoju brigu o BiH i mi bi odmah s njim razgovarali... Ako je BiH ono što oni misle da jeste, ja nisam za takvu BiH. Ako je to BiH u kojoj će se dogovoriti tri strane bez mešanja sa strane, onda se sve može rešiti - naglasio je Dodik.

Nema potrebe za izmenom Dejtona

Govoreći o poziciji Hrvata u BiH, on je ocenio da nema potrebe za izmenom Dejtona da bi se ona popravila, već da Dejtonski sporazum treba da se uvaži kako bi se stvorio osnov za dogovor tri konstitutivna naroda u BiH.

On je naglasio da Hrvati treba da "formalizuju i teritorijalizuju svoje ambicije u okviru Federacije BiH".

- Smatram da je veoma važno pozicionirati Hrvate, afirmisati njihov politički interes i imati tronožac u BiH - naglasio je Dodik.

Bošnjaci u BiH navikli da je istina samo ono što oni kažu - neće biti ponavljanja izbora u Srebrenici

Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, poručio je da neće biti ponavljanja izbora u Srebrenici jer, kako kaže, za to nema potrebe, i dodao da su Bošnjaci u BiH navikli da je istina samo ono što oni kažu, a da Hrvati u toj državi treba da imaju svoju teritoriju.

Dodik je u intervjuu za hrvatski Večernji list rekao da je ovim lokalnim izborima srušen i jedan mit po kojem "svaki put kada bi Bošnjaci zaplakali odmah bi svi trebalo da liju suze i solidarišu se sa njima".

- SDA je izgubila izbore i nema definitivno ništa neregularno što bi vodilo tome da se izbori ponove. Ali, nije problem samo Srebrenica. Pogledajte Stolac, desetine stvari od kojih se stvaraju mitovi. Mi više nećemo reagovati na te njihove suze i plač, jer se radi o politikama - kazao je Dodik.

Na konstataciju da pre svega kod Majki Srebrenice postoji bojazan zbog obeležavanja 11. jula, Dana obeležavanja zločina koji se dogodio u toj opštini tokom proteklog rata, Dodik ponavlja da niko ništa neće učiniti da se promeni ceremonija obeleževanja tragedije u Potočarima.

- Međutim, ostalo u Srebrenici sve će biti drukčije. Čovek kada sretne te majke ne može da mu ne zastane dah i da ne oseti saosećanje. Ali je problematično kada se i te žene počnu baviti politikom. Za te žene tada nemam emocije, postoji samo politički stav - naveo je Dodik.

Za činjenicu da su Bošnjaci odgovorni za prekida izbora u Stocu, Dodik kaže da mnogo govori, a pre svega o tome da su Bošnjaci navikli da je istina samo ono što oni kažu.

- Sada verujem da je ovo nasilje ojačalo poziciju Hrvata u Stocu i da to treba da se formalizuje u smislu izborne pobede. Ali, želim pri tome da istaknem da u Stocu živi 300 Srba za koje imamo interesa i ja očekujem da će oni podržati predstavnika Hrvata u lokalnoj vlasti. Ja ih pozivam da to urade - kaže Dodik.

On, naime, smatra da su Hrvati u BiH ozbiljna kolateralna šteta najpre uspostave same hrvatske države u sadašnjim granicama ali i njenog pristupa EU.

Na pitanje da li će ponovo organizovati referendum, ovog puta o osamostaljenju RS, Dodik kaže da to nije na dnevnom redu i da o tome uglavnom samo odgovara na novinarska pitanja. Dodaje da se načelno u BiH stvari moraju rešavati referendumima.

- Biće jednog dana i referendum Hrvata koji će svoja prava na taj način braniti - istakao je Dodik.

Smatra i da ne treba menjati Dejtonski sporazum da bi se popravio status Hrvata, o čemu je, podsetio je, nedavno pričala hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

- Zna se moj stav. I onda kada je to bilo manje politički pragmatično, ja sam podržavao taj stav. Smatram da Hrvati treba da formalizuju i teritorijalizuju svoje ambicije u okviru Federacije BiH. Moram reći da opšta politika Hrvatske u tom delu ne pomaže Hrvatima iz BiH - rekao je Dodik.

Dodik naime smatra da je vrlo važno pozicionirati Hrvate, afirmisati njihov politički interes i imati, kako je rekao, tronožac u BiH.

- Mogu da razumem ljude kojima se diže kosa na glavi na spomen Republike Srpske. I to je realnost. Ali i mnogi naši ljudi Srbi vrlo teško prihvataju činjenicu nakon svega što su doživeli da je Hrvatska država. Ali to su realnosti i to se ne može menjati - zaključio je Dodik.

Bošnjaci u BiH prave istu grešku kao Srbi u SFRJ

Bošnjaci sada prave istu grešku kao što su to naivno radili Srbi u bivšoj Jugoslaviji i kao rezultat toga dobili su sve protiv sebe.

To je za "Večernji list" izjavio predsednik RS Milorad Dodik dodavši da su Srbi smatrali da njima pripada Jugoslavija i to je bila katastrofalna greška - izgubili su Jugoslaviju,

"Bošnjaci smatraju da je njihova ‘Bosna’ u kojoj nema Hrvata i Srba ili da u njoj budu Hrvati popu Lijanovića ili pak Srbi koje oni hoće poput Bosića. Naravno, ta država ne može proći i oni će izgubiti. Sada Bošnjaci prolaze isti put arogancije kao Srbi kada su bili pod Miloševićem", kazao je Dodik. 

Kako kaže, Hrvati i Srbi su na Balkanu, iako na najružniji mogući način, u znatnoj meri rešili svoje probleme, dok u BiH dolazi do preslikavanja tih odnosa. 

U vezi sa približavanjem BiH Evropskoj uniji, Dodik kaže da RS nema nikakvih problema sa tim, ali da treba uvažiti mehanizam koordinacije i usaglašavanja politika na nivou zemlje, bez pokušaja nametanja rešenja. 

Na pitanje da li trpi pritiske iz Beograda zbog evropskog puta Srbije, Dodik kaže da pritisaka nema i da su odnosi sa Srbijom postavljeni isključivo na partnerskim osnovama. 

Upitan da li je posetom Moskvi postao ruski igrač, Dodik odgovara u šaljivom tonu: „Evo, za nedelju dana idem za Kinu, verovatno će neki reći kako sam kineski čovek.“ 

Na pitanje da li planira novi referendum, na kojem bi se građani odlučivali za samostalnu RS, Dodik kaže da to nije da dnevnom redu i da se o tome ne razmišlja. 

„Jednog dana ako dođemo u tu poziciju, to će se dogoditi na referendumu. O tome govorim uglavnom samo kada odgovaram na novinarska pitanja. Ako govorimo načelno, ovde se stvari moraju rešavati referendumima. Biće jednog dana i referendum Hrvata, koji će na taj način braniti svoja prava“, ističe predsednik RS. 

On je upitan i da li je on najveći problem BiH, kako se moglo čuti iz političkog Sarajeva i dela međunarodne zajednice. 

„Ako se to sudi po tome da nisam spreman da prihvatim poništavanje statusa Republike Srpske i nas ovde, onda jesam“, zaključuje Dodik.

"RS će odustati od EU, ako Evropski parlament osudi referendum i uvede sankcije"

Dodik je, pak, posle sastanka s hrvatskim članom Predsedništva BiH Draganom Čovićem u Banjaluci izjavio da će Republika Srpska "izaći iz evropske agende", ako Evropski parlament osudi održavanje referenduma u tom entitetu o Danu RS i uvede sankcije. 

“Ukoliko bude reakcija Evrope, mi ćemo izaći iz onoga što se zove agenda za evropski put. Ne može neko očekivati da se mi bavimo evropskim politikama, a da sa te strane dođe kazna”, rekao je Dodik. 

Dodik je rekao da ne očekuje da bi Evropski parlament mogao da usvoji takvu rezoluciju, niti da u izveštaju delegacije Evropske komisije u BiH bude “bilo kakve teške ocene” o septembarskom referendumu u RS. 

“Ne može se Evropa praviti na kaznama. Odbacujem bilo kakvu mogućnost”, istakao je Dodik. 

Ali, ako u Evropskom parlamentu ipak bude usvojena rezolucija kojom će se osuditi održavanje referenduma o Danu RS, i ako se zatraži uvođenje sankcije protiv RS i njenih zvaničnika, RS će "redefinisati svoj odnos prema evropskoj agendi". 

Dodik je potvrdio da će u Skupštini RS uskoro biti nov Zakon o praznicima, prema kojem će se 9. januar i dalje obeležavati kao Dan Republike. 

On je objasnio da će takav zakon biti utvrđen na osnovu volje naroda iskazane na referendumu, dodavši da će se 9. januar obeležavati kao sekularni praznik, a da će Vlada RS uredbom odrediti “obaveznost” proslave tog dana, odnosno da li će to biti radni ili neradni dan. 

Hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović kazao je da „sankcije nikada nisu donele dobro bilo kome u BiH, tako da je to jasna poruka i sada”. 

Bez obzira na ono što drugi misle o referendumu u RS, dodao je Čović, građani RS su na referendumu rekli šta žele, a na lokalnim izborima šta misli o vođenju politike vlasti u RS. 

On je istakao da se moraju poštovati Ustav i zakoni, kao i institucije, a jedna od tih institucija je i glas RS, bez obzira da li je to zakonodavna ili izvršna vlast u RS, ili stav građana RS. 

Čović je ocenio da BiH treba da radi na svom evropskom putu i na jačanju ekonomske i socijalne stabilnosti, istovremeno rešavajući pitanja koja su prepreka da BiH dobije status kandidata za prijem u EU.

(Beta, Sputnik, Večernji.ba)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner