петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Протести ДФ су антинато и антицрногорски и уживају подршку само ДСС-а из Србије
Хроника

Мило Ђукановић: Протести ДФ су антинато и антицрногорски и уживају подршку само ДСС-а из Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. октобар 2015.

То што се посљедњих десет дана у Подгорици одржавају протести дијела опозиције, показатељ је демократских капацитета Црне Горе, али и актуелне власти, сматра премијер Мило Ђукановић. Он је рекао да је ДФ политичка групација са шест одсто подршке, те не може да испуних њихове захтеве. Протесте је окарактерисао као недемократске, антинато и антицрногорске, уз напомену да их подржавају једино националистички и антицрногорски кругови у Србији, попут ДСС-а.

Коментаришући најаву организатора протеста, Демократског фронта (ДФ), да ће бити истрајни у протестима, све док Влада не поднесе оставку, премијер је рекао да ће "протести онда потрајати".

"Морамо сви заједно пристајати на правила демократских друштава. Дакле, организатор протеста је Демократски фронт, који је политичка групација с подршком од шест одсто. Одговорна власт не смије себи дозволити да се понаша у складу с ултиматумима које поставља шест или десет одсто, јер би тако показала своју неодговорност према оном што је демократски избор грађана", рекао је Ђукановић гостујући у емисији Одговоран одговор, на Радију Црне Горе

Ово су протести Нове, а не ДФ-а

Кад је у питању карактер протеста, Ђукановић је подсјетио да је уочи окупљања казао да је потенцијално ријеч о антидемократским, антицрногорским и антинато протестима.

"Посљедњи догађаји од недјеље вече указују да је веома упитно је ли ријеч о протестима ДФ-а или протестима само једне партије, дакле Нове српске демократије. Свакако није ријеч ни о грађанским протестима. Да ли је ријеч о антицрногорским протестима? Дозволите да примијетимо да су се организатори веома упрегли у намјери да обезбиједе што је могуће ширу подршку из међународне јавности, али она стиже само из Београда. Не од државне политике Србије, него Демократске странке Србије", рекао је Ђукановић, наводећи да се организатори ослањају на антицрногорске структуре у окружењу.

Премијер је казао да окупљања, иако су мирна, не значи да су демократска.

"Да би била демократска, морала би бити у складу с Уставом и законима. Да ли су у складу? Догодило се неколико кршења правног система. Организатори су најавили да ће се окупљања дешавати испред црногорског парламента. А онда су, супротно томе што су обавезе које су преузели, организовали шетњу и промијенили мјесто окупљања чиме су се стекли услови за забрану таквих протеста, што власт, потврђујући демократски капацитет, није урадила", рекао је премијер.

Ђукановић је рекао "да ћемо се потрудити да ускоро створимо услове за нормално функционисање живота у главном граду".

"Опозиција се нема чему надати ни на наредним изборима"

Премијер сматра да је опозиција у немоћи да дође на власт, те да опозиција, посебно ДФ, осјећа немоћним и у односу на предстојеће парламентарне изборе.

"Све то њих упућује на закључак да се немају чему добром надати ни на предстојећим парламентарним изборима на прољеће 2016. године. И сада покушавају да на други начин остваре свој циљ да дођу до власти, или тиме што ће смијенити актуелну власт, или тако што ће исходовати политички компромис да се дође до прелазне владе која би, ето макар и на такав начин, допринијела остварења њима неоствареног циља да буду дио власти у Црној Гори", казао је премијер.

Ђукановић је истакао и да су сви избори у Црној Гори били праћени од стране релевантних међународних посматрача, уз оцјену да су они били демократски.

"Правила по којима су се организовали избори су увијек прописивани од стране парламента, а не Владе. Тако смо у раним фазама демократског развоја избјегли опасност да Влада тако привилегује актуелну власт прописујући правила по којима ће се одвијати избори. Посљедњи пакет изборних закона је упркос противљењу владе усвојен 2014. По тим правилима имали смо и локалне изборе", подсјетио је Ђукановић.

Говорећи о могућем опстанку владајуће коалиције, премијер Ђукановић је подсјетио да СДП "претходно на изборима 1996. године није остварила цензус и није постала парламентарна партија".

"Од 1998. године СДП никад није наступио самостално. Од старта је ДПС његовао један пажљив однос према коалиционом партнеру", казао је Ђукановић.

Казао је да је СДП имао напоре да стално увећава свој значај у коалицији: "На почетку је било то 17% резултатског колача, а касније се то увећало на 20%".

"У политици се мора поштовати правило да вриједиш онолико колико обезбиједиш подршке грађана. Мислим да се у неком времену СДП изгубио у таквом свом настојању. И кад су наишли на отпор ДПС-а да им попушта у погледу њихових даљих захтјева, покупали су да нас опомену да могу да праве другачије политичке аранжмане", подсјетио је премијер Ђукановић.

Коментаришући предлог предсједника Скупштине Црне Горе, Ранка Кривокапића, да се опозиција врати у парламент, Ђукановић је рекао да је то "на линији оног што смо ми од стране Владе саопштили".

"Дјелује доста чудно да се неко ко је саставни дио система власти одриче  тог свог права и излази да протестује испред парламента, вјерујући да ће тако остварити неки убједљивији утисак, а суочивши се изостанком масовне подршке грађана. Идеја предсједника парламента да би се он у одређеним условима могао опредијелити за формирање неке прелазне владе, ако дође до политичке корупције, је веома веома веома дискутабилна", рекао је Ђукановић.

Он је истакао да је апсолутно неприхватљив начин на који предсједник парламента интерпретира опасност од политичке корупције у Црној Гори.

"Мислим да је ријеч о потреби СДП-а да грчевито брани свој монопол језичка на ваги на парламентарној сцени. Они желе да наставе са праксом политичких уцјена према ДПС-у. Ко год се из опозиције евентуално опредијели да се придружи владајућој коалицији, као што то ради Позитивна Црна Гора, подржавајући наш пут према НАТО-у, то одмах од стране монополисте СДП-а бива препознато као смртна опасност, јер се тако губи њихово право на монопол и корупцију", казао је Ђукановић.

Подршка тужилаштву

Премијер је коментарисао и посљедња хапшења високих функционера ДПС-а у Будви и Бару.

"Сви људи који су добили мандат у име наше партије да обављају јавне послове, добили мандат да дјелују у складу са државним интересима Црне Горе, у складу са Уставом и законом. Разумијемо да у Црној Гори постоје државни органи који имају уставну позицију да посумњају у законито поступање одређених људи који обављају јавне послове на државном нивоу, и да је њихова обавеза да провјере те своје сумње. Ми дајемо пуну подршку Државном тужилаштву да допринесе бољој владавини права, ефикасној борби против корупције и криминала", рекао је Ђукановић.

Он је рекао да се подразумијева да се сваки дио власти, након неког времена, мора суочити са резултатима свог рада.

Говорећи о НАТО интеграцијама, премијер је оцијенио како је данас могуће казати да је реално очекивати позив за чланство у НАТО крајем године. Премијер је рекао да се оптимизам темељи на ономе што је Црна Гора урадила претходних година.

Ђукановић је рекао да је ријеч о изузетном успјеху.

"Ми у политичком жаргону врло често кажемо да је ријеч о остваривању једног од спољноиполитичких циљева. Ја сматрам да је овај успјех много више од реализације овог спољнополитичког циља", казао је Ђукановић.

Он сматра да на овај начин грађани Црне Горе добијају могућност да раде у једној отвореној тржишној, развијеној економији.

"Оваквим избором грађани се опредјељују за болчју владавину права, за веће поштовање људских и мањинских права, бољу и квалитетнију здравствену заштиту", сматра премијер.

Подршка НАТО-у важна и за домаћу јавност

Коментаришући долазак генералног секретара НАТО-а, Јенса Столтенберга, он је рекао да је то показатељ озбиљности са којом се Алијанса посветила Црној Гори као аспиранту за НАТО.

Поновио је да се позивом у Алијансу неће завршити све обавезе према НАТО-у, али ни према нама самима, а које се односе на реформе у друштву. Кад је ријеч о подршци јавности за чланство, он је рекао да би одговорна власт требало да креира јавност.

"Није само за НАТО важно да имамо већинску подршку јавности, него је једнако важно и за нашу домаћу јавност и посебно за једну одговорну власт", казао је премијер.

Он је рекао да смо претходних година "интензивирали кампању унутар Црне Горе", што је, како сматра премијер, дало резултате. Премијер је поновио да нема потребе за референдумом око чланства Црне Горе у НАТО-у, јер се чланством не одричемо суверенитета, као што је случај с учлањењем неке земље у Европску унију.

Ђукановић је подсјетио да су, од 12 земаља, које су приступиле НАТО-у у посљедње двије деценије, само двије организовале референдум.

"Једна зато што је то био уставни императив, ријеч је о Мађарској, а друга јер је тог дана организовала референдум о НАТО-у и ЕУ, то је била Словенија", истакао је Ђукановић.

Он је рекао да није новост то што опозиција не прихвата резултате истраживања о подршци чланству у НАТО. Подсјетио је да опозиција није никада прихватила ни резултате демократског референдума из 2006. године.

"Они воле да живе у заблуду да су вреднији, него што су вреднији", оцијенио је премијер Ђукановић.

Премијер, подсјећајући на посљедња истраживања јавног мњења агенције ДАМАР, наводи да расте број оних који подржавају чланство у Алијанси, у односу на оне који су против.

(РТЦГ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер