Početna strana > Hronika > Milan Ivanović: Pregovori u korist Albanaca
Hronika

Milan Ivanović: Pregovori u korist Albanaca

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. jun 2011.

GRAČANICA - U Srpskom nacionalnom veću severnog Kosova protive se razgovorima Beograda i Prištine jer se, kako kaže Milan Ivanović, dijalog se vodi kako bi se poboljšali životni uslovi Albanaca, a ne Srba. On u izjavi Radiju KIM ističe da se tokom dosadašnjih pregovora pravilo suviše kompromisa u korist albanske strane.

„Razgovori su tehničnke prirode, ne vode se o statusu i pod stalnim su pritiskom Brisela i Vašingtona. Kada se govori o pitanju rešavanja slobode kretanja misli se na slobodu kretanja Albanaca. Takva rešenja omogućavaju  Albancima kretanje na severu Kosova,  po srpskim enklavama i centralnoj Srbiji. To se takođe odnosi i na lična dokumenta Albanaca koja bi se priznala, zatim katastri i matične knjige. To su rešenja koja ne olakšavaju težak položaj Srba već znače prizanje nezavisnosti Kosova i jačanje albanskih institucija“.

Ivanović smatra da pregovori dveju strana, kao i aktuelna politika Srbije prema Kosovu nisu u interesu opstanka Srba i državnih institucija koje ovde još uvek funkcionišu.

Na pitanje da li proces priznavanja nezavisnosti  zaustavljen zbog  pregovora Beograda i Prištine, Milan Ivanović kaže da je trend priznavanja prekinut neposredno pre početka dijaloga.

„Početak pregovora, po mom mišljenju, nije mnogo doprineo  zaustavljanju priznavanja nezavisnosti  jer poslednjih meseci, ali i pre početka pregovora, je samo par „malih zemalja“ priznao nezavnisno Kosovo“.

Govoreći o ideji podele Kosova koja se u javnosti provlači duže vreme, predsednik  SNV-a  severnog  Kosova, kaže da takve izjave sa visokih pozicija u Vladi Srbije ugrožavaju položaj Srba u Pokrajini.

„Poboljšanju naše situacije ne doprinosi heterogeno nastupanje Beograda, čujemo sa najviših mesta stavove o podeli Kosova. Mislim da je to dosta neozbiljno i mora se napraviti  jedinstvena politika i  vlasti, vlade, skupštine i opozicije oko Kosova da bi bilo uspeha,  jer ovako ide na štetu držanih i nacionalnih interesa, a pogotovo ugrožava naš položaj ovde na Kosovu i Metohiji.“

Ivanović  ukazuje i na to da Priština na čelu sa premijerom Hašimom Tačijem nastavlja politiku pretnji  da će Albanci u slučaju podele zahtevati nešto više od nezavisnosti Kosova ili da će se stvari oteti kontroli. Takođe podseća da kosovske institucije vrše stalni pritisak  kako bi uspostavile kontrolu na severu Kosova.

(Kurir)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner