субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ивановић: Преговори у корист Албанаца
Хроника

Милан Ивановић: Преговори у корист Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2011.

ГРАЧАНИЦА - У Српском националном већу северног Косова противе се разговорима Београда и Приштине јер се, како каже Милан Ивановић, дијалог се води како би се побољшали животни услови Албанаца, а не Срба. Он у изјави Радију КИМ истиче да се током досадашњих преговора правило сувише компромиса у корист албанске стране.

„Разговори су техничнке природе, не воде се о статусу и под сталним су притиском Брисела и Вашингтона. Када се говори о питању решавања слободе кретања мисли се на слободу кретања Албанаца. Таква решења омогућавају  Албанцима кретање на северу Косова,  по српским енклавама и централној Србији. То се такође односи и на лична документа Албанаца која би се признала, затим катастри и матичне књиге. То су решења која не олакшавају тежак положај Срба већ значе призање независности Косова и јачање албанских институција“.

Ивановић сматра да преговори двеју страна, као и актуелна политика Србије према Косову нису у интересу опстанка Срба и државних институција које овде још увек функционишу.

На питање да ли процес признавања независности  заустављен због  преговора Београда и Приштине, Милан Ивановић каже да је тренд признавања прекинут непосредно пре почетка дијалога.

„Почетак преговора, по мом мишљењу, није много допринео  заустављању признавања независности  јер последњих месеци, али и пре почетка преговора, је само пар „малих земаља“ признао незавнисно Косово“.

Говорећи о идеји поделе Косова која се у јавности провлачи дуже време, председник  СНВ-а  северног  Косова, каже да такве изјаве са високих позиција у Влади Србије угрожавају положај Срба у Покрајини.

„Побољшању наше ситуације не доприноси хетерогено наступање Београда, чујемо са највиших места ставове о подели Косова. Мислим да је то доста неозбиљно и мора се направити  јединствена политика и  власти, владе, скупштине и опозиције око Косова да би било успеха,  јер овако иде на штету држаних и националних интереса, а поготово угрожава наш положај овде на Косову и Метохији.“

Ивановић  указује и на то да Приштина на челу са премијером Хашимом Тачијем наставља политику претњи  да ће Албанци у случају поделе захтевати нешто више од независности Косова или да ће се ствари отети контроли. Такође подсећа да косовске институције врше стални притисак  како би успоставиле контролу на северу Косова.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер