Početna strana > Hronika > Milan Bačević: Ako EU bude privilegovala Prištinu, pokušaćemo da se obratimo UN
Hronika

Milan Bačević: Ako EU bude privilegovala Prištinu, pokušaćemo da se obratimo UN

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. maj 2013.

Bolje je razgovarati neograničeno dugo, nego ratovati samo jedan dan i živeti u zabludi da se nasiljem mogu rešiti nesporazumi. Zato se razgovori s predstavnicima samoproglašenih albanskih institucija sa KiM moraju nastaviti, jer to Srbiju vodi pravim putem, da konačno, na pravi način, razreši mnogo zatečenih problema.

Ovo u intervjuu za „Novosti“ poručuje Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja. On kaže da će Srbija, ukoliko razgovori propadnu zbog opstrukcije Prištine, razmotriti druge izlazne strategije, pa i povratak pregovora pod okrilje UN.

* I Srbi sa Kosova se protive sporazumu i odbacuju ga kao neprihvatljiv...

- Pojedinci sa severa KiM i nedovoljno obavešteni ili nedobronamerni predstavnici nekih opozicionih stranaka dočekali su na nož sporazum, koji je samo osnova za dalje razgovore oko konkretnih rešenja. Nastavljamo razgovore sa albanskom stranom, s jednim ciljem - da pronađemo najbolje rešenje koje će svim građanima na KiM obezbediti bolji život nego što ga imaju danas.

* Strah severa je da se Srbija povlači sa Kosova i da će dozvoliti da se Srbi utope u prištinske institucije...

- Ova vlada je napravila zaokret u odnosu na prethodne vlasti i odlučila da kosovski problem konačno reši. To rešenje nikako ne podrazumeva povlačenje naše države iz pokrajine. Naprotiv, ono mora da omogući čvrste veze sa Beogradom, bolju bezbednost i standard. Istovremeno, želimo i dobre odnose sa Albancima bez obzira na to koju politiku zagovaraju.

* Kakve garancije Beograd dobija iz EU da se u planu implementacije neće pojaviti rešenja koja nisu dogovorena sporazumom?

- Priština je na različite načine dostizala i ostvarivala davno postizane ciljeve, i to uvek uz pomoć moćnih zaštitnika. Stvar se sada radikalno promenila, jer je srpski pregovarački tim te moćne zaštitnike albanske strane uspeo da ubedi da postoji i druga istina. Naš tim je sjajno uradio posao, posebno u dve poslednje runde, i tada nastaje pravi preokret i zbunjenost i tihe uzbune u Prištini, koja konačno počinje da biva svesna da maksimalistički zahtevi više nemaju prođu. Očekujem da EU i drugi zaštitnici, koji su stajali iza albanskih ciljeva tokom čitavog pregovaračkog procesa, sada izvrši pritisak na Prištinu da i oni konačno počnu da poštuju ono što su prihvatili. Očekujem da albanska strana ne bude više privilegovana kao što je to do sada bio slučaj.

* A hoće li se od nas tražiti nešto zauzvrat?

- Ne očekujemo postavljanje nikakvih novih uslova iz EU ili nekih drugih zemalja koje pokazuju interes za razgovore Beograda i Prištine. U ovom trenutku mandat za nastavak razgovora ima Brisel, ali ne bih imao ništa protiv da se UN uključe u rešavanje tog problema ako bi to bilo efikasnije i brže.

* Hoće li biti konkretnih koraka u tom pravcu?

- Greškom prethodne vlasti, u prvom redu bivšeg predsednika Borisa Tadića, kosovski problem je iz UN prenet na drugi teren. Ukoliko dobijemo garancije da se ovi razgovori mogu dovesti do kraja i pozitivnog rešenja za obe strane, onda je ova forma i ovaj posrednik dijaloga prihvatljiv. Ako razgovori ne budu išli dobrim tempom, a Evropa bude privilegovala samo jednu stranu, onda ćemo sigurno pokušati da pronađemo neki drugi način da efikasnije rešimo taj problem. Verujem da bi to mogle da budu UN, ali isto tako u ovom trenutku imam poverenje u EU.

* Očekujete li da u junu dobijemo datum za početak pregovora sa EU?

- Ne mislim da je dobijanje datuma sudbonosno pitanje za nas, ali rezultati razgovora sa Prištinom jesu.

* Ima li istine u kalkulacijama da će vanredni republički izbori biti raspisani nakon dobijanja datuma sa EU kako bi te pregovore vodila vlada s punim mandatom?

- Što se tiče SNS, koja se vrtoglavom brzinom približava nivou od 50 odsto podrške birača, izbori mogu da budu raspisani bilo kad. Ne mislim da je dobijanje datuma odlučujući faktor za to, iako bi izborni rezultati bili povoljni i pozitivni samo za SNS, koja se kvalifikovala kao stranka najsposobnijih, najhrabrijih i najodlučnijih ljudi za rešavanje mnogih drugih problema, ne samo KiM, već ekonomskog stanja, socijalnog stanja u zemlji, korupcije i kriminala. Imamo mnogo važnije teme kojima treba da se bavimo.

* Da li se odustalo od rekonstrukcije Vlade?

- O rekonstrukciji se u Vladi nikada nije razgovaralo. Ona je moguće pozitivno rešenje samo ako se time ostvaruje bolji i efikasniji rad.

* Srbija i Rusija uskoro će potpisati sporazum o strateškom partnerstvu. Šta on donosi našoj zemlji?

- Takav sporazum je neophodniji Srbiji nego Rusiji i ovo je veliki uspeh. Naši odnosi su na političkom planu mnogo kvalitetniji od ekonomskih, i na tome ćemo raditi. Ova vlada je već podigla nivo saradnje sa Rusijom, naše firme lakše se probijaju na rusko tržište, imamo već dosta potpisanih dokumenata koji se realizuju.

* Zamera li nam ruski partner kašnjenje početka radova na gasovodu „Južni tok“ od čak godinu dana?

- Nemaju šta da nam zamere kad ni oni nisu do kraja završili projekte, isto kao što i mi nismo taj posao odradili do kraja. Izrada projektne dokumentacije se privodi kraju, to mi je rekao direktor „Srbijagasa“. Na sastancima u Moskvi dogovorili smo se da „Gasprom“ finansira realizaciju celog projekta kroz našu zemlju, a Srbija će svoj ugovoreni udeo da vraća iz tranzitnih taksi. Tako tokom izgradnje gasovoda nećemo imati troškove, a zaposlićemo gotovo celu građevinsku operativu.

* Hoće li izrada izmena i dopuna prostornog plana za gasovod dodatno usporiti početak realizacije ovog projekta?

- To je uobičajeni postupak, nije posledica lošeg plana, već se tim izmenama i dopunama omogućavaju bolji prostorni uslovi da se trasa gasovoda brže isprojektuje.

* Traži li Srbija partnera za Železaru Smederevo?

- Da. „Uralvagon zavod“ nije zvanično definitivno odustao, ali je njihovo interesovanje splasnulo iz nekakvih razloga koji meni nisu do kraja jasni. Vlada Srbije je prihvatila da finansira zaposlene u „Železari“, ali to ne znači da smo prestali da tragamo za strateškim partnerom. Ima zainteresovanih i u narednih nekoliko dana imaću razgovore na tu temu u Rusiji.

* Ako ostane državna, hoće li se „Železara“ modernizovati i koliko bi taj projekat koštao?

- Želja nije dovoljna. U ovom trenutku za taj projekat nismo finansijski sposobni. Ali ako uspemo da obezbedimo povoljne kredite, onda bismo relaksiranije i dublje mogli da uđemo u tu priču, ukoliko Vlada proceni da je ta modernizacija neophodna i da će nam za kratko vreme doneti benefite.

* Dokle se stiglo sa izradom studije izvodljivosti za plovni put Morava, koju rade Kinezi?

- Danas dolazi delegacija iz Kine u Beograd. Dosta su toga uradili na osnovu dokumentacije koju smo im dostavili. Zajednički nastavljamo izradu te studije izvodljivosti i siguran sam da će pre godišnjih odmora taj dokument biti završen. Na osnovu te studije opredelićemo se da li ćemo i kada krenuti u projekat Dunav-Morava-Vardar.

T. Spalević, D. Milinković

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner