петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Бачевић: Ако ЕУ буде привилеговала Приштину, покушаћемо да се обратимо УН
Хроника

Милан Бачевић: Ако ЕУ буде привилеговала Приштину, покушаћемо да се обратимо УН

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. мај 2013.

Боље је разговарати неограничено дуго, него ратовати само један дан и живети у заблуди да се насиљем могу решити неспоразуми. Зато се разговори с представницима самопроглашених албанских институција са КиМ морају наставити, јер то Србију води правим путем, да коначно, на прави начин, разреши много затечених проблема.

Ово у интервјуу за „Новости“ поручује Милан Бачевић, министар природних ресурса, рударства и просторног планирања. Он каже да ће Србија, уколико разговори пропадну због опструкције Приштине, размотрити друге излазне стратегије, па и повратак преговора под окриље УН.

* И Срби са Косова се противе споразуму и одбацују га као неприхватљив...

- Појединци са севера КиМ и недовољно обавештени или недобронамерни представници неких опозиционих странака дочекали су на нож споразум, који је само основа за даље разговоре око конкретних решења. Настављамо разговоре са албанском страном, с једним циљем - да пронађемо најбоље решење које ће свим грађанима на КиМ обезбедити бољи живот него што га имају данас.

* Страх севера је да се Србија повлачи са Косова и да ће дозволити да се Срби утопе у приштинске институције...

- Ова влада је направила заокрет у односу на претходне власти и одлучила да косовски проблем коначно реши. То решење никако не подразумева повлачење наше државе из покрајине. Напротив, оно мора да омогући чврсте везе са Београдом, бољу безбедност и стандард. Истовремено, желимо и добре односе са Албанцима без обзира на то коју политику заговарају.

* Какве гаранције Београд добија из ЕУ да се у плану имплементације неће појавити решења која нису договорена споразумом?

- Приштина је на различите начине достизала и остваривала давно постизане циљеве, и то увек уз помоћ моћних заштитника. Ствар се сада радикално променила, јер је српски преговарачки тим те моћне заштитнике албанске стране успео да убеди да постоји и друга истина. Наш тим је сјајно урадио посао, посебно у две последње рунде, и тада настаје прави преокрет и збуњеност и тихе узбуне у Приштини, која коначно почиње да бива свесна да максималистички захтеви више немају прођу. Очекујем да ЕУ и други заштитници, који су стајали иза албанских циљева током читавог преговарачког процеса, сада изврши притисак на Приштину да и они коначно почну да поштују оно што су прихватили. Очекујем да албанска страна не буде више привилегована као што је то до сада био случај.

* А хоће ли се од нас тражити нешто заузврат?

- Не очекујемо постављање никаквих нових услова из ЕУ или неких других земаља које показују интерес за разговоре Београда и Приштине. У овом тренутку мандат за наставак разговора има Брисел, али не бих имао ништа против да се УН укључе у решавање тог проблема ако би то било ефикасније и брже.

* Хоће ли бити конкретних корака у том правцу?

- Грешком претходне власти, у првом реду бившег председника Бориса Тадића, косовски проблем је из УН пренет на други терен. Уколико добијемо гаранције да се ови разговори могу довести до краја и позитивног решења за обе стране, онда је ова форма и овај посредник дијалога прихватљив. Ако разговори не буду ишли добрим темпом, а Европа буде привилеговала само једну страну, онда ћемо сигурно покушати да пронађемо неки други начин да ефикасније решимо тај проблем. Верујем да би то могле да буду УН, али исто тако у овом тренутку имам поверење у ЕУ.

* Очекујете ли да у јуну добијемо датум за почетак преговора са ЕУ?

- Не мислим да је добијање датума судбоносно питање за нас, али резултати разговора са Приштином јесу.

* Има ли истине у калкулацијама да ће ванредни републички избори бити расписани након добијања датума са ЕУ како би те преговоре водила влада с пуним мандатом?

- Што се тиче СНС, која се вртоглавом брзином приближава нивоу од 50 одсто подршке бирача, избори могу да буду расписани било кад. Не мислим да је добијање датума одлучујући фактор за то, иако би изборни резултати били повољни и позитивни само за СНС, која се квалификовала као странка најспособнијих, најхрабријих и најодлучнијих људи за решавање многих других проблема, не само КиМ, већ економског стања, социјалног стања у земљи, корупције и криминала. Имамо много важније теме којима треба да се бавимо.

* Да ли се одустало од реконструкције Владе?

- О реконструкцији се у Влади никада није разговарало. Она је могуће позитивно решење само ако се тиме остварује бољи и ефикаснији рад.

* Србија и Русија ускоро ће потписати споразум о стратешком партнерству. Шта он доноси нашој земљи?

- Такав споразум је неопходнији Србији него Русији и ово је велики успех. Наши односи су на политичком плану много квалитетнији од економских, и на томе ћемо радити. Ова влада је већ подигла ниво сарадње са Русијом, наше фирме лакше се пробијају на руско тржиште, имамо већ доста потписаних докумената који се реализују.

* Замера ли нам руски партнер кашњење почетка радова на гасоводу „Јужни ток“ од чак годину дана?

- Немају шта да нам замере кад ни они нису до краја завршили пројекте, исто као што и ми нисмо тај посао одрадили до краја. Израда пројектне документације се приводи крају, то ми је рекао директор „Србијагаса“. На састанцима у Москви договорили смо се да „Гаспром“ финансира реализацију целог пројекта кроз нашу земљу, а Србија ће свој уговорени удео да враћа из транзитних такси. Тако током изградње гасовода нећемо имати трошкове, а запослићемо готово целу грађевинску оперативу.

* Хоће ли израда измена и допуна просторног плана за гасовод додатно успорити почетак реализације овог пројекта?

- То је уобичајени поступак, није последица лошег плана, већ се тим изменама и допунама омогућавају бољи просторни услови да се траса гасовода брже испројектује.

* Тражи ли Србија партнера за Железару Смедерево?

- Да. „Уралвагон завод“ није званично дефинитивно одустао, али је њихово интересовање спласнуло из некаквих разлога који мени нису до краја јасни. Влада Србије је прихватила да финансира запослене у „Железари“, али то не значи да смо престали да трагамо за стратешким партнером. Има заинтересованих и у наредних неколико дана имаћу разговоре на ту тему у Русији.

* Ако остане државна, хоће ли се „Железара“ модернизовати и колико би тај пројекат коштао?

- Жеља није довољна. У овом тренутку за тај пројекат нисмо финансијски способни. Али ако успемо да обезбедимо повољне кредите, онда бисмо релаксираније и дубље могли да уђемо у ту причу, уколико Влада процени да је та модернизација неопходна и да ће нам за кратко време донети бенефите.

* Докле се стигло са израдом студије изводљивости за пловни пут Морава, коју раде Кинези?

- Данас долази делегација из Кине у Београд. Доста су тога урадили на основу документације коју смо им доставили. Заједнички настављамо израду те студије изводљивости и сигуран сам да ће пре годишњих одмора тај документ бити завршен. На основу те студије определићемо се да ли ћемо и када кренути у пројекат Дунав-Морава-Вардар.

Т. Спалевић, Д. Милинковић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер