понедељак, 16. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаљ Кертес осуђен на осам година затвора
Хроника

Михаљ Кертес осуђен на осам година затвора

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. децембар 2010.

Михаљ Кертес, бивши директор Савезне управе царина осуђен је јуче пред Специјалним судом на осам година затвора због изношења на Кипар најмање 38 милиона некадашњих немачких марака и за финансирање Социјалистичке партије Србије и Државне безбедности новцем царине у укупном износу већем од шест милиона немачких марака и неколико десетина милиона динара.

Суд је утврдио да је Кертес крив јер је од 1994. године до 5. октобра 2000. године такозваном продуженом злоупотребом службеног положаја и коришћењем лажне документације оштетио буџет СРЈ за 115 милиона марака, 826 милиона динара и око три милиона америчких долара. Због изношења новца из земље и оштећења савезног буџета Кертес је осуђен на шест година и осам месеци затвора, али му је суд јуче изречену казну спојио са казном од годину и по затвора, која му је изречена због злочина на Ибарској магистрали и изрекао јединствену пресуду од осам година затвора. У ту казну урачунава му се годину дана затвора које је провео у притвору, као и девет месеци издржавања казне, пошто од марта у пожаревачком затвору „Забела” издржава казну за злочин на Ибарској магистрали.

„Као директор царине, Кертес је поступао по налогу Слободана Милошевића, председника СРЈ и нанео штету државном буџету, тако што новац наплаћен на царинарницама није пребацивао у буџет, него на рачуне Беобанке и предузећа која је основала та банка”, рекла је судија Нада Зец у образложењу пресуде.

Кертес, према речима председавајуће судије, није осуђен за злочиначко удруживање јер је суд утврдио да нема ниједног доказа да је Слободан Милошевић организовао криминалну групу чији су чланови били Јован Зебић, Никола Шаиновић и Михаљ Кертес. „Нема ниједног доказа да је Милошевић организовао криминалну групу да би себи, Кертесу, Шаиновићу и Зебићу прибавио имовинску корист. Суд је то закључио на основу извештаја бивше главне тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте где је наведено да ни они, као ни чланови њихових породица, немају банковне рачуне у 184 банке у свету”, рекла је судија.

Судија Нада Зец навела је примере у којима је Кертес незаконито располагао новцем царине по налогу Милошевића.

Утврђено је да је у септембру 2000. године два милиона марака и 30 милиона динара, уместо да уплати у буџет, дао за финансирање изборних активности СПС-а, а 4. октобра 2000. године, дан пре петооктобарске промене власти у Србији, функционеру СПС-а Урошу Шуваковићу дао је два милиона марака. Од 1996. до 1998. године, Кертес је у више наврата функционерима СПС-а Николи Шаиновићу и Душану Матковићу за финансирање партије дао укупно милион марака, а 24. марта 1999. године, на дан почетка бомбардовања СРЈ, тадашњем шефу Државне безбедности Радомиру Марковићу дао је 500.000 марака и два милиона динара.

Судија Нада Зец рекла је и да је Кертес по Милошевићевом налогу на Кипар изнео најмање 38 милиона марака и да му је за изношење новца обезбеђена пратња службеника ДБ-а.

Новац са царине добијали су и функционери за опремање станова, а финансиран је и велики број предузећа.

Суд је одбацио као неприхватљиву Кертесову одбрану да је све радио по налогу Савезне владе и такозваног координационог тела које су чинили највиши државни функционери, јер у Закону о финансирању СРЈ из 1992. године пише да приходи царине припадају буџету. „То значи да сви приходи царине припадају буџету, а не делови прихода и сав новац царине требало је да буде уплаћиван у буџет. Нико нема право да суспендује одредбе закона својим одлукама, па ни председник државе, владе или министри. Ако су имали проблема са финансирањем, могли су да промене закон”, рекла је судија Нада Зец.

Суђење Кертесу почело је у септембру 2007. године. Поступак против Милошевића и Зебића је обустављен, јер су преминули, а против Шаиновића је раздвојен, јер му се суди у Хашком трибуналу.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер