уторак, 13. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаел Шпинделегер предлаже реформу ЕУ
Хроника

Михаел Шпинделегер предлаже реформу ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. март 2012.

БЕЧ – Министар иностраних послова Аустрије Михаел Шпинделегер залаже се за нови споразум ЕУ, укључујући и референдум о овом документу у којем би четири слободе требало да буду замењене са четири „сигурности”.

Поводом састанка са колегама из осам држава, који је одржан у уторак увече у Берлину, Шпинделегер је, у изјави бечком дневнику „Пресе”, казао да се залаже за основну реформу ЕУ.

Уколико то не успе, најавио је да се неће противити референдуму о новом споразуму.

„Око тога сам отворен. То би била једна могућност за смањење фрустрације у ЕУ. То би ојачало демократски легитимитет”, објаснио је Шпинделегер.

Он је најавио да ће се у разговорима са својим колегама, који у оквиру неформалног круга најкасније до јесени желе да развију тезе за реформу ЕУ, залагати за демократизацију.

„Могли би на пример убудуће бирати председника Савета ЕУ директно”, предложио је Шпинделегер, додајући да је потребно истовремено поново ојачати националне парламенте.

„Потребна нам је већа контрола од стране националних парламената, на пример код средстава за мере спашавања евра”, указао је он додајући да према Лисабонском споразуму Европски парламент има јасно веће могућности учествовања, и да је сада време да се у укључе и националне скупштине.

Шпинделегер је нагласио да међу министрима Немачке, Холандије, Белгије, Италије, Луксембурга, Пољске, Португала, Шпаније и њега постоји основни консензус у правцу реформе ЕУ.

Према његовим речима, постоји јединство да је потребно да „после кризе постоји више Европе”.

Шпинделегер се поред тога залаже за садржајно проширење европске сарадње.

Он жели да се досадашње слободе тржишта - слобода протока робе, услуга, капитала и путовања - додају четири „сигурности”.

Према његовим речима треба узети у обзир интересе грађана, те је битно као прву сигурност унети „стабилност”, затим „сигурност привредног раста”, „одрживост” и нови облик свеобухватног мира.

Када је реч о миру Шпинделегер истиче да се та „сигурност” тиче не само војног мира, већ и социјалног мира, као и мира у смислу заштите шенгенске спољне границе, заштите од криминала.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер