недеља, 26. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мартин Шулц: Размена официра за везу Београда и Приштине је потез без преседана
Хроника

Мартин Шулц: Размена официра за везу Београда и Приштине је потез без преседана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јун 2013.

Верујем да ће лидери ЕУ одредити датум за почетак преговора о учлањењу са Србијом, рекао је у ексклузивном интервјуу за „Дневник“ Мартин Шулц, председник Европског парламента од прошле године и угледни немачки социјалдемократа, лидер Прогресивног савеза социјалиста и демократа у ЕП-у од 2004. до 2012. године и члан тог истог тела од 1994. године. Иако искусан политичар, познат је по томе да често без зазора, по некима и превише искрено и без тактизирања, износи своје мишљење. И док се раније често у његовим ставовима и изјавама осећала дистанца према политици Београда, чини се да данас то више није случај.

Јелко Кацин, специјални известилац Европског парламента за Србију препоручио је Савету ЕУ да предузме следећи корак и Србији одреди датум за почетак преговора о чланству са Европском унијом. Да ли је по вашем мишљењу тај сценарио реалистичан и пожељан?

- Надам се да ће Србија ускоро моћи да направи следећи корак у процесу проширења. Верујем да ће лидери ЕУ одредити датум за почетак преговора о учлањењу са Србијом. Али почетак преговора неће значити ништа мањи притисак на Србију да настави са реформама. Србија мора да настави да подупире владавину права и обликује свој систем правосуђа тако да буде потпуно независан, непартијски, ефикасан и снажан. ЕУ узима борбу против корупције веома озбиљно.

Ваше колеге, чланови Парламента из Социјалдемократске партије Немачке Гернот Ерлер и Петер Фридрих оценили су да ће у случају изостанка датума за Србију, кредибилност процеса проширења ЕУ бити доведена у питање. Чини се, међутим, да се из табора ЦДУ-ЦСУ чују опречна мишљења али и да су она у ЕУ прилично изолована. Какав је ваш коментар, који став ће да превагне?

- И ја верујем да би Србија требало да добије већ у јуну датум за почетак разговора о придруживању. Али погледајмо то из праве перспективе. Србија већ дуго чека на тај догађај. Старт преговора о учлањењу само је крај почетка и биће потребно много напора док се он не закључи. Из историјске преспективе, ни мало одлагање неће нанети много штете српској агенди за Европу. 

Пре извесног времена сте рекли да ће Србија морати да призна Косово ако жели да уђе у ЕУ. Савезној Републици, међутим, није сметало да буде мотор европских интеграција и у време када није признавала бившу Источну Немачку. Жеља за интеграцијом Србије у ЕУ више није спорна, што се види и по напретку у нормализацији односа са Приштином. Какво је ваше виђење последњег развоја?

- Разговори између Београда и Косова су у овом тренутку веома обећавајући. Заправо, можемо да говоримо о пробоју. Премијери Дачић и Тачи склопили су важан споразум, који поред осталих одредби успоставља и рокове у погледу заједнице српских општина на северу Косова. Премијери Дачић и Тачи су показали вођство и одлучност и заслужују похвале за то. Друга добра вест је и то што су Београд и Приштина разменили официре за везу, што је био потез без преседана. 

Реља Кнежевић

(Дневник)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер