Početna strana > Hronika > Martin Šulc: Razmena oficira za vezu Beograda i Prištine je potez bez presedana
Hronika

Martin Šulc: Razmena oficira za vezu Beograda i Prištine je potez bez presedana

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. jun 2013.

Verujem da će lideri EU odrediti datum za početak pregovora o učlanjenju sa Srbijom, rekao je u ekskluzivnom intervjuu za „Dnevnik“ Martin Šulc, predsednik Evropskog parlamenta od prošle godine i ugledni nemački socijaldemokrata, lider Progresivnog saveza socijalista i demokrata u EP-u od 2004. do 2012. godine i član tog istog tela od 1994. godine. Iako iskusan političar, poznat je po tome da često bez zazora, po nekima i previše iskreno i bez taktiziranja, iznosi svoje mišljenje. I dok se ranije često u njegovim stavovima i izjavama osećala distanca prema politici Beograda, čini se da danas to više nije slučaj.

Jelko Kacin, specijalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju preporučio je Savetu EU da preduzme sledeći korak i Srbiji odredi datum za početak pregovora o članstvu sa Evropskom unijom. Da li je po vašem mišljenju taj scenario realističan i poželjan?

- Nadam se da će Srbija uskoro moći da napravi sledeći korak u procesu proširenja. Verujem da će lideri EU odrediti datum za početak pregovora o učlanjenju sa Srbijom. Ali početak pregovora neće značiti ništa manji pritisak na Srbiju da nastavi sa reformama. Srbija mora da nastavi da podupire vladavinu prava i oblikuje svoj sistem pravosuđa tako da bude potpuno nezavisan, nepartijski, efikasan i snažan. EU uzima borbu protiv korupcije veoma ozbiljno.

Vaše kolege, članovi Parlamenta iz Socijaldemokratske partije Nemačke Gernot Erler i Peter Fridrih ocenili su da će u slučaju izostanka datuma za Srbiju, kredibilnost procesa proširenja EU biti dovedena u pitanje. Čini se, međutim, da se iz tabora CDU-CSU čuju oprečna mišljenja ali i da su ona u EU prilično izolovana. Kakav je vaš komentar, koji stav će da prevagne?

- I ja verujem da bi Srbija trebalo da dobije već u junu datum za početak razgovora o pridruživanju. Ali pogledajmo to iz prave perspektive. Srbija već dugo čeka na taj događaj. Start pregovora o učlanjenju samo je kraj početka i biće potrebno mnogo napora dok se on ne zaključi. Iz istorijske prespektive, ni malo odlaganje neće naneti mnogo štete srpskoj agendi za Evropu. 

Pre izvesnog vremena ste rekli da će Srbija morati da prizna Kosovo ako želi da uđe u EU. Saveznoj Republici, međutim, nije smetalo da bude motor evropskih integracija i u vreme kada nije priznavala bivšu Istočnu Nemačku. Želja za integracijom Srbije u EU više nije sporna, što se vidi i po napretku u normalizaciji odnosa sa Prištinom. Kakvo je vaše viđenje poslednjeg razvoja?

- Razgovori između Beograda i Kosova su u ovom trenutku veoma obećavajući. Zapravo, možemo da govorimo o proboju. Premijeri Dačić i Tači sklopili su važan sporazum, koji pored ostalih odredbi uspostavlja i rokove u pogledu zajednice srpskih opština na severu Kosova. Premijeri Dačić i Tači su pokazali vođstvo i odlučnost i zaslužuju pohvale za to. Druga dobra vest je i to što su Beograd i Priština razmenili oficire za vezu, što je bio potez bez presedana. 

Relja Knežević

(Dnevnik)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner