Početna strana > Hronika > Marko Prelec: Presuda Šešelju najvećim delom već napisana
Hronika

Marko Prelec: Presuda Šešelju najvećim delom već napisana

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 05. septembar 2013.

Povodom sporenja u međunarodnim pravnim krugovima oko toga kako da se proces protiv Vojislava Šešelja okonča u dogledno vreme i u skladu sa pravilima tribunala, šef Međunarodne krizne grupe za Balkan Marko Prelec u razgovoru za „Politiku” kaže da je presuda najvećim delom „već napisana”. Naime, nema saglasnosti ni haških sudija ni međunarodnih pravnih eksperata koje haško sudsko pravilo treba primeniti sada kada je kontroverzni danski sudija Frederik Harhof „diskvalifikovan” i udaljen iz tročlanog sudijskog veća koje već osam godina vodi postupak za ratne zločine protiv predsednika Srpske radikalne stranke.

Kao što je poznato, Harhof, koji je nedavno oštro kritikovao predsednika tribunala Teodora Merona, izuzet je 29. avgusta na Šešeljev zahtev i to zbog „pristrasnosti”, u trenutku kada je proces praktično već bio okončan i kada se još samo čekalo na izricanje presude, što je bilo predviđeno za 30. oktobar.

Potpredsednik tribunala Karmel Ađijus pre tri dana zatražio je od preostala dva člana sudskog veća, sudija Žan-Kloda Antonetija i Flavije Latanci, da ga posle konsultacija sa Šešeljem izveste da li smatraju da ceo predmet treba ponovo saslušati ili nastaviti postupak”, kao i da „odluče, u slučaju da optuženi ne pristane na nastavak procesa, da li treba nastaviti postupak sa novim sudijom”.

Antoneti i Latancijeva izrazili su neslaganje sa Ađijusom da je, po pravilima suda, potrebna konsultacija sa optuženim Šešeljem i zauzeli stav da pravila predviđaju da, u slučaju izuzeća, bude imenovan novi sudija i da tako formirano veće odlučuje o nastavku procesa.

U ovom slučaju moglo bi se primeniti pravilo 15 (A) da se sudija jednostavno zameni i da se proces nastavi ili da se krene iz početka. Pravni eksperti smatraju da je mogućnost da se ponovi ceo dokazni postupak malo verovatan u Šešeljevom slučaju, s obzirom na skoro zatvaranje suda i dužinu procesa.

Pravilo 15 bis podrazumeva komplikovaniju proceduru: da se u slučajevima kada sudija umre ili postane nesposoban za zamenu zahteva pristanak optuženog i dokazivanje da je novi sudija upućen u slučaj.

Međutim, sagovornik „Politike” Marko Prelec, koji važi za veoma dobrog poznavaoca tribunala (ovaj američki stručnjak bio je zaposlen u haškom Tužilaštvu od 1999. do 2005. godine kao naučni istraživač), smatra da je reč o „jako čudnom” pravilu tribunala.

Normalna procedura bi bila da se imenuje novi sudija, ali se tako nešto, veli on, nikada nije dogodilo u ovako kasnoj fazi procesa, praktično dva meseca uoči izricanja presude. Zato se, po Prelecu, postavlja pitanje da li bi u tom roku novi sudija uopšte mogao da se upozna sa predmetom.

„Kada sudija premine, kao što je u postupku protiv Slobodana Miloševića zbog bolesti umro britanski sudija Ričard Mej, zaštita optuženog je mnogo jača nego u slučaju kada je sudija opozvan”, kaže Prelec. U ovom drugom slučaju, po njemu, nema pravne odgovornosti suda niti prava na žalbu okrivljenog.

Bez obzira na nove momente vezane za izuzeće danskog sudije, Prelec smatra da će se izricanje presude, koje je još na snazi za 30. oktobar, odložiti za najmanje nekoliko meseci. Ovaj stručnjak veruje da će ipak doći do imenovanja novog sudije i da bi presudu trebalo očekivati tek iduće godine.

Šef Međunarodne krizne grupe za Balkan je svojevremeno pravilno primetio, u slučaju bivšeg političkog funkcionera Herceg Bosne Jadranka Prlića, da je mnogo teže dokazati krivicu generalima nego političarima. Sada dodaje da je u slučaju Šešelja to posebno teško, jer on, za razliku od drugih, ne samo da je bio političar, nego nije bio ni na vlasti. Dakle, Šešeljeva se krivica može dokazati, ali vrlo teško”, smatra Prelec.

Uzimajući u obzir praksu Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog krivičnog tribunala, Prelec smatra da je veći deo presude Šešelju već napisan, jer su tu hiljade stranica dokumenata i taj se posao ne može obaviti preko noći.

„Odgovor na pitanje kakva će biti presuda umnogome zavisi od toga kakvo je bilo raspoloženje unutar sudskog veća. Ako je presuda bila jednoglasna, onda je situacija jednostavnija i sada samo treba zadovoljiti formu da se imenuje drugi sudija koji će pregledati presudu i potvrditi je ili izdvojiti svoje mišljenje, koje neće uticati na presudu. Ukoliko je odnos u sudskom veću bio dva prema jedan, onda bi mišljenje novog sudije prevagnulo na jednu stranu, što ceo ovaj slučaj čini neobičnim”, smatra Prelec.

Slučaj komplikuje i činjenica da su, tokom osam godina suđenja, sudije u više navrata bile potpuno podeljene: Harhof i Latancijeva nadglasavali su francuskog sudiju Antonetija, koji u javnosti važi za naklonjenog Šešelju. 

Biljana Mitrinović

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner