четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Орбан Вучићу: Мађарска од 15. септембра шаље јаке полицијске и војне јединице на границу са Србијом; Мађарски званичник - Транзитне зоне за мигранте биће отворене у правцу Србије, а у правцу Мађарске "херметички затворене"
Хроника

Орбан Вучићу: Мађарска од 15. септембра шаље јаке полицијске и војне јединице на границу са Србијом; Мађарски званичник - Транзитне зоне за мигранте биће отворене у правцу Србије, а у правцу Мађарске "херметички затворене"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2015.

Виктор Орбан најавио нови пакет мера за изнегличку кризу: Пооштрићемо закон, разместићемо војску и направити још жичаних ограда

Мађарски премијер Виктор Орбан најавио је данас у Бриселу нови пакет мера за решење избегличке кризе који ће ступити на снагу 15. септембра и изразио уверење да ће Мађарска корак по корак успети да успостави контролу над спољном границом Шенгена, што је њена обавеза као чланице ЕУ.

Орбан је данас такође потврдио планове владе да пошаље 3.500 војника на границу Мађарске са Србијом како би зауставила прилив имиграната у његову земљу, пренео је Асошиејтид прес.

На заједничкој конференцији за новинаре са председником Европског парламента Мартином Шулцом, Орбан је подсетио да је дуж јужне границе, према Србији, подигнута ограда као физичка баријера која би требало да спречи прилив избеглица и миграната и додао да је мађарски парламент сачинио нови пакет мера за контролу граница који ће се примењивати од 15. септембра.

"Имамо недељу дана за припреме. Обавестићемо све, и тражиоце азила, и кријумчаре и суседне земље шта су нова правила и како ће изгледати нова пракса и како ће се улазити у Мађарску и онда ћемо после недељу дана почети примену.

"Верујем да ће то бити успешно, можда не одмах али корак по корак Мађарска ће успети да контролише своју границу и да испуни своје европске обавезе", рекао је.

Осим 175 км дуге ограде дуж границе према Србији, те мере предвиђају и пооштрење кривичног закона, чиме би за илегални прелазак границе или оштећење ограде била предвиђена казна до четири године затвора и размештање додатних снага за одбрану мађарско српске границе од прилива избеглица.

Орбан је рекао да и у Мађарској и у Европи влада страх јер европски лидери нису у стању да контролишу избегличку кризу и нагласио да су правила јасна и да је за контролу граница одговорна земља која има спољну шенгенску границу као што је Мађарска.

"Дошао сам овде да кажем председнику Шулцу да Мађарска чини све што је могуће да обезбеди да се ствари регулишу", рекао је Орбан подсетивши да је на самиту ЕУ у јуну одлучено да свака гранична земља Шенгена ојача граничну контролу и примени европска правила.

Орбан је додао да је Мађарска учинила све да то испуни и затражио од Шулца да пренесе европским посланицима да престану да критикују Мађарску због тога што испуњава своје обавезе.

Председник Европског парламента Мартин Шулц рекао је да за избегличку кризу неопходно заједничко европско решење и апеловао на Мађарску да се приклони трагању за тим заједничким решењем уместо да заузима национални приступ.

Орбан је за избегличку кризу оптужио Немачку, наводећи да "проблем (миграната) није европски проблем, тај проблем је немачки проблем, нико не жели да остане у Мађарској".

"Сви они желе да оду у Немачку", рекао је Орбан.

"Мигрантска криза није проблем Европе већ Немачке, европски лидери су неспособни да је реше"

Мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је данас у Бриселу да су Европљани, укључујући Мађаре, "пуни страха" због тога што су европски лидери, како је навео, неспособни да руководе мигрантском кризом, јер из Берлина стижу збуњујуће поруке.

Орбан је оценио да мигрантска криза није проблем Европе већ Немачке, јер мигранти, преко свих других земаља, хрле ка Минхену и Берлину, док је председник Европског парламента Мартин Шулц позвао на проналажење заједничког решења уз систем квота за расподелу избеглица по државама.

Мађарски премијер је на заједничкој конференцији за новинаре са Шулцом бранио начин на који његова влада поступа пред таласом избеглица и упозорио да су Европљани пуни страха због недовољне акције европских лидера у циљу решавања мигрантске и избегличке кризе.

"Нико не жели да остане у Мађарској, нити у Словачкој, нити у Пољској, нити у Естонији. Сви желе у Немачку. Наш посао је само да их региструјемо", истакао је Орбан.

Он је подсетио да је канцеларка Ангела Меркел јуче изјавила да нико не би смео да напусти Мађарску, а да не буде регистрован.

"Ако немачка канцеларка инсистира да их региструјемо, ми то морамо учинити", рекао је Орбан.

Он је такође је истакао да би његова земља требало да до 15. септембра донесе пакет мера, укључујући физичку баријеру на граници, како би се супротставила навали миграната.

Орбан је указао и да прописи Шенген зоне, Фронтекса и Даблински споразум налажу да периферне земље, као што је Мађарска, сносе одговорност за заштиту граница ЕУ и да Мађарска чини све како би поштовала европску регулативу.

"Дошао сам овде да обавестим председника Европског парламента да Мађарска чини све како би се придржавала прописа. У парламенту управо радимо на новом пакету одредби, успостављамо физичку баријеру и све то заједно може да обезбеди нову ситуацију у Мађарској и Европи од 15. септембра. Сада имамо недељу дана да се припремимо", рекао је он.

Шулц је позвао на изналажење заједничког европског решења за ситуацију са мигрантима и избеглицама и на примену система квота за расподелу избеглица медју државама чланицама ЕУ. Он је изразио сумњу да државе чланице могу да постигну било какав успех применом самосталних мера.

"Уколико би ЕУ увела систем квота користећи "кључ за расподелу" међу државама чланицама сразмерно броју становника, економској ситуацији и броју примљених избеглица, Мађарска би највеверованије била у бољем положају него што је сада", истакао је Шулц.

Он је позвао Орбана да помогне у проналажењу заједничког европског решења за унапређење правне имиграције, обезбеђивање заштите људима који беже пред ратовима и пружање уточишта тражиоцима азила.

Мађарска одбија да прихвати план ЕУ за принудне бројчане квоте за тражиоце азила и подиже ограду од бодљикаве жице дуж границе са Србијом, али зид досад нема много ефекта у заустављању тог таласа те Мађарска остаје кључна дестинација за десетине хиљада миграната који улазе у ЕУ.

(Танјуг)

Орбан Вучићу: Мађарска од 15. септембра шаље јаке полицијске и војне јединице на границу са Србијом

Мађарски премијер Виктор Орбан данас је из Брисела телефоном разговарао са председником Владе Србије Александром Вучићем о кризној ситуацији изазваној масовном миграцијом на границама Србије и Македоније, рекао је шеф Прес службе Орбановог кабинета Берталан Хаваши, пренела је агенција МТИ.

Орбан је, како се наводи, обавестио Вучића о новом закону о пограничним контролама које ће мађарски парламент ускоро усвојити, што ће омогућити слање јаких полицијских и војних јединица на границу са Србијом од 15. септембра, навео је Хаваси.

Очекује се да ће имигранти и кријумчари људима потражити нове транзитне путеве заобилазећи Мађарску, рекао је Орбан Вучићу, додавши да се земље у региону морају припремити за ту ситуацију.

Према његовим речима, Вучић је рекао Орбану да Србија испуњава своју обавезу регистровања тражилаца азила који стижу из Македоније, иако Македонија не спроводи контроле на границама.

Иначе, мађарски премијер се налази у Бриселу где разговора са лидерима Европске уније о проблему миграције, наводи мађарска агенција.

Мађарски званичник: Транзитне зоне за мигранте биће отворене у правцу Србије, а у  правцу Мађарске "херметички затворене"

Транзитне зоне које ће Мађарска успоставити за мигранте на својој јужној граници биће отворене у правцу Србије, изјавио је данас председник Законодавног одбора мађарског парламента Гергељ Гуљаш.Он је додао да је могуће свести број прелаза илегалних миграната на "нулу" до средине месеца.

У интервјуу који је објавио мађарски дневни лист "Непсабадшаг", он је потврдио да ће те зоне бити "херметички" затворене у правцу Мађарске, пренела је агенција МТИ.

Мађарске власти ће одобрити азил мигрантима који стижу из Србије само ако се докаже да слична процедура за азиланте у Србији није испунила критеријуме међународног права или владавине права, рекао је Гуљаш, посланик владајуће стране Фидес.

Он је навео да је Србија сигурна трећа земља.

Гуљаш је, такође, данас рекао да би мађарски парламент могао да усвоји већину законских амандмана у циљу заустављања прилива миграната ове недеље, чиме би се "на нулу" могао смањити број илегалних прелазака границе до средине месеца, преноси Ројтерс.

Према његовим речима, законске измене дуж ограде на јужној граници са Србијом могле би да реше питање масовне миграције, наводе агенције.

Појачана контрола на аутопуту

Мађарска полиција појачала је контролу саобраћаја на ауто-путу М5 код границе са Србијом, а током претходног дана ухапшено је 26 људи који су у својим аутомобилима превозили 184 илегална мигранта.

Полицијска капетанија Жупаније Чонград саопштила је да је контролом возила, од 22 часа синоћ до седам сати јутрос, откривено 25 држављана Мађарске и један држављанин Србије који су својим возилима превозили 184 илегална мигранта, међу којима је било највише држављана Сирије.

Њихови аутомобили су заплењени, а полиција је наставила контролу на бензинским станицама ауто-пута М5 код границе са Србијом.

На територији ове пограничне Жупаније током јучерашњег дана регистровано је 1.747 илегалних миграната, међу којима и 389 деце, међу којима је било највише избеглица из Сирије, Авганистана и Пакистана.

На територији Мађарске јуче је приведена 2.061 особа због илегалних прелазака границе.

(Срна-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер