Početna strana > Hronika > Orban Vučiću: Mađarska od 15. septembra šalje jake policijske i vojne jedinice na granicu sa Srbijom; Mađarski zvaničnik - Tranzitne zone za migrante biće otvorene u pravcu Srbije, a u pravcu Mađarske "hermetički zatvorene"
Hronika

Orban Vučiću: Mađarska od 15. septembra šalje jake policijske i vojne jedinice na granicu sa Srbijom; Mađarski zvaničnik - Tranzitne zone za migrante biće otvorene u pravcu Srbije, a u pravcu Mađarske "hermetički zatvorene"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. septembar 2015.

Viktor Orban najavio novi paket mera za iznegličku krizu: Pooštrićemo zakon, razmestićemo vojsku i napraviti još žičanih ograda

Mađarski premijer Viktor Orban najavio je danas u Briselu novi paket mera za rešenje izbegličke krize koji će stupiti na snagu 15. septembra i izrazio uverenje da će Mađarska korak po korak uspeti da uspostavi kontrolu nad spoljnom granicom Šengena, što je njena obaveza kao članice EU.

Orban je danas takođe potvrdio planove vlade da pošalje 3.500 vojnika na granicu Mađarske sa Srbijom kako bi zaustavila priliv imigranata u njegovu zemlju, preneo je Asošiejtid pres.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Evropskog parlamenta Martinom Šulcom, Orban je podsetio da je duž južne granice, prema Srbiji, podignuta ograda kao fizička barijera koja bi trebalo da spreči priliv izbeglica i migranata i dodao da je mađarski parlament sačinio novi paket mera za kontrolu granica koji će se primenjivati od 15. septembra.

"Imamo nedelju dana za pripreme. Obavestićemo sve, i tražioce azila, i krijumčare i susedne zemlje šta su nova pravila i kako će izgledati nova praksa i kako će se ulaziti u Mađarsku i onda ćemo posle nedelju dana početi primenu.

"Verujem da će to biti uspešno, možda ne odmah ali korak po korak Mađarska će uspeti da kontroliše svoju granicu i da ispuni svoje evropske obaveze", rekao je.

Osim 175 km duge ograde duž granice prema Srbiji, te mere predviđaju i pooštrenje krivičnog zakona, čime bi za ilegalni prelazak granice ili oštećenje ograde bila predviđena kazna do četiri godine zatvora i razmeštanje dodatnih snaga za odbranu mađarsko srpske granice od priliva izbeglica.

Orban je rekao da i u Mađarskoj i u Evropi vlada strah jer evropski lideri nisu u stanju da kontrolišu izbegličku krizu i naglasio da su pravila jasna i da je za kontrolu granica odgovorna zemlja koja ima spoljnu šengensku granicu kao što je Mađarska.

"Došao sam ovde da kažem predsedniku Šulcu da Mađarska čini sve što je moguće da obezbedi da se stvari regulišu", rekao je Orban podsetivši da je na samitu EU u junu odlučeno da svaka granična zemlja Šengena ojača graničnu kontrolu i primeni evropska pravila.

Orban je dodao da je Mađarska učinila sve da to ispuni i zatražio od Šulca da prenese evropskim poslanicima da prestanu da kritikuju Mađarsku zbog toga što ispunjava svoje obaveze.

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc rekao je da za izbegličku krizu neophodno zajedničko evropsko rešenje i apelovao na Mađarsku da se prikloni traganju za tim zajedničkim rešenjem umesto da zauzima nacionalni pristup.

Orban je za izbegličku krizu optužio Nemačku, navodeći da "problem (migranata) nije evropski problem, taj problem je nemački problem, niko ne želi da ostane u Mađarskoj".

"Svi oni žele da odu u Nemačku", rekao je Orban.

"Migrantska kriza nije problem Evrope već Nemačke, evropski lideri su nesposobni da je reše"

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas u Briselu da su Evropljani, uključujući Mađare, "puni straha" zbog toga što su evropski lideri, kako je naveo, nesposobni da rukovode migrantskom krizom, jer iz Berlina stižu zbunjujuće poruke.

Orban je ocenio da migrantska kriza nije problem Evrope već Nemačke, jer migranti, preko svih drugih zemalja, hrle ka Minhenu i Berlinu, dok je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc pozvao na pronalaženje zajedničkog rešenja uz sistem kvota za raspodelu izbeglica po državama.

Mađarski premijer je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Šulcom branio način na koji njegova vlada postupa pred talasom izbeglica i upozorio da su Evropljani puni straha zbog nedovoljne akcije evropskih lidera u cilju rešavanja migrantske i izbegličke krize.

"Niko ne želi da ostane u Mađarskoj, niti u Slovačkoj, niti u Poljskoj, niti u Estoniji. Svi žele u Nemačku. Naš posao je samo da ih registrujemo", istakao je Orban.

On je podsetio da je kancelarka Angela Merkel juče izjavila da niko ne bi smeo da napusti Mađarsku, a da ne bude registrovan.

"Ako nemačka kancelarka insistira da ih registrujemo, mi to moramo učiniti", rekao je Orban.

On je takođe je istakao da bi njegova zemlja trebalo da do 15. septembra donese paket mera, uključujući fizičku barijeru na granici, kako bi se suprotstavila navali migranata.

Orban je ukazao i da propisi Šengen zone, Fronteksa i Dablinski sporazum nalažu da periferne zemlje, kao što je Mađarska, snose odgovornost za zaštitu granica EU i da Mađarska čini sve kako bi poštovala evropsku regulativu.

"Došao sam ovde da obavestim predsednika Evropskog parlamenta da Mađarska čini sve kako bi se pridržavala propisa. U parlamentu upravo radimo na novom paketu odredbi, uspostavljamo fizičku barijeru i sve to zajedno može da obezbedi novu situaciju u Mađarskoj i Evropi od 15. septembra. Sada imamo nedelju dana da se pripremimo", rekao je on.

Šulc je pozvao na iznalaženje zajedničkog evropskog rešenja za situaciju sa migrantima i izbeglicama i na primenu sistema kvota za raspodelu izbeglica medju državama članicama EU. On je izrazio sumnju da države članice mogu da postignu bilo kakav uspeh primenom samostalnih mera.

"Ukoliko bi EU uvela sistem kvota koristeći "ključ za raspodelu" među državama članicama srazmerno broju stanovnika, ekonomskoj situaciji i broju primljenih izbeglica, Mađarska bi najveverovanije bila u boljem položaju nego što je sada", istakao je Šulc.

On je pozvao Orbana da pomogne u pronalaženju zajedničkog evropskog rešenja za unapređenje pravne imigracije, obezbeđivanje zaštite ljudima koji beže pred ratovima i pružanje utočišta tražiocima azila.

Mađarska odbija da prihvati plan EU za prinudne brojčane kvote za tražioce azila i podiže ogradu od bodljikave žice duž granice sa Srbijom, ali zid dosad nema mnogo efekta u zaustavljanju tog talasa te Mađarska ostaje ključna destinacija za desetine hiljada migranata koji ulaze u EU.

(Tanjug)

Orban Vučiću: Mađarska od 15. septembra šalje jake policijske i vojne jedinice na granicu sa Srbijom

Mađarski premijer Viktor Orban danas je iz Brisela telefonom razgovarao sa predsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem o kriznoj situaciji izazvanoj masovnom migracijom na granicama Srbije i Makedonije, rekao je šef Pres službe Orbanovog kabineta Bertalan Havaši, prenela je agencija MTI.

Orban je, kako se navodi, obavestio Vučića o novom zakonu o pograničnim kontrolama koje će mađarski parlament uskoro usvojiti, što će omogućiti slanje jakih policijskih i vojnih jedinica na granicu sa Srbijom od 15. septembra, naveo je Havasi.

Očekuje se da će imigranti i krijumčari ljudima potražiti nove tranzitne puteve zaobilazeći Mađarsku, rekao je Orban Vučiću, dodavši da se zemlje u regionu moraju pripremiti za tu situaciju.

Prema njegovim rečima, Vučić je rekao Orbanu da Srbija ispunjava svoju obavezu registrovanja tražilaca azila koji stižu iz Makedonije, iako Makedonija ne sprovodi kontrole na granicama.

Inače, mađarski premijer se nalazi u Briselu gde razgovora sa liderima Evropske unije o problemu migracije, navodi mađarska agencija.

Mađarski zvaničnik: Tranzitne zone za migrante biće otvorene u pravcu Srbije, a u  pravcu Mađarske "hermetički zatvorene"

Tranzitne zone koje će Mađarska uspostaviti za migrante na svojoj južnoj granici biće otvorene u pravcu Srbije, izjavio je danas predsednik Zakonodavnog odbora mađarskog parlamenta Gergelj Guljaš.On je dodao da je moguće svesti broj prelaza ilegalnih migranata na "nulu" do sredine meseca.

U intervjuu koji je objavio mađarski dnevni list "Nepsabadšag", on je potvrdio da će te zone biti "hermetički" zatvorene u pravcu Mađarske, prenela je agencija MTI.

Mađarske vlasti će odobriti azil migrantima koji stižu iz Srbije samo ako se dokaže da slična procedura za azilante u Srbiji nije ispunila kriterijume međunarodnog prava ili vladavine prava, rekao je Guljaš, poslanik vladajuće strane Fides.

On je naveo da je Srbija sigurna treća zemlja.

Guljaš je, takođe, danas rekao da bi mađarski parlament mogao da usvoji većinu zakonskih amandmana u cilju zaustavljanja priliva migranata ove nedelje, čime bi se "na nulu" mogao smanjiti broj ilegalnih prelazaka granice do sredine meseca, prenosi Rojters.

Prema njegovim rečima, zakonske izmene duž ograde na južnoj granici sa Srbijom mogle bi da reše pitanje masovne migracije, navode agencije.

Pojačana kontrola na autoputu

Mađarska policija pojačala je kontrolu saobraćaja na auto-putu M5 kod granice sa Srbijom, a tokom prethodnog dana uhapšeno je 26 ljudi koji su u svojim automobilima prevozili 184 ilegalna migranta.

Policijska kapetanija Županije Čongrad saopštila je da je kontrolom vozila, od 22 časa sinoć do sedam sati jutros, otkriveno 25 državljana Mađarske i jedan državljanin Srbije koji su svojim vozilima prevozili 184 ilegalna migranta, među kojima je bilo najviše državljana Sirije.

Njihovi automobili su zaplenjeni, a policija je nastavila kontrolu na benzinskim stanicama auto-puta M5 kod granice sa Srbijom.

Na teritoriji ove pogranične Županije tokom jučerašnjeg dana registrovano je 1.747 ilegalnih migranata, među kojima i 389 dece, među kojima je bilo najviše izbeglica iz Sirije, Avganistana i Pakistana.

Na teritoriji Mađarske juče je privedena 2.061 osoba zbog ilegalnih prelazaka granice.

(Srna-Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner