петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курт Волкер: САД треба да појачају своје присуство у БиХ и на Косову
Хроника

Курт Волкер: САД треба да појачају своје присуство у БиХ и на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. новембар 2011.

Бивши амерички амбасадор у НАТО-у, Курт Волкер заложио се за то да САД удвоструче своје напоре и појачају присуство у БиХ и на Косову, оцијенивши како више не треба препуштати ствари Бриселу.

У Центру за стратегијске студије у Wасхингтону одржана је Конференција о новим трансатланским приступима Западном Балкану, на којој је, међу осталим говорио и бивши амбасадор САД у сједишту НАТО пакта у Брусселсу. За разлику од већине говорника, Волкер је најприје врло конкретно анализирао данашњи тренутак Западног Балкана.

 „Већ више од 15 година политика међународне заједнице према Босни и Косову базира се на обећањима о европским интеграцијама, сматрајући да је то довољан мотив за напредак. Ако бих се требао пристојно изразити, онда бих само рекао: ето, то тренутно не функционира...та су обећања напросто изгубила кредибилитет. Идеја да европске интеграције могу бити онај силни магнет који ће пожурити реформе заиста ми не дјелује као примјенљива“, казао је Вокер.

Бивши амерички амбасадор у НАТО-у тврди да се приступ Балкану мора „редизајнирати“, прије свега зато што и у Босни и на Косову све стагнира. Као разлоге наводи и унутрашњи и вањски фактор.

 „Људи на Балкану, специјално млади, желе повратак нормалних вриједности, слободу кретања, здравије економске основе. Нажалост, њихови им лидери то не могу пружити. Они су забављени етничким подјелама и успјешно на сцену враћају национализам којим се одржавају на власти. Политичке структуре економија не занима...“, каже Курт Волкер.

Осим огромног јаза који постоји између људи и политичких лидера, Волкер примјећује и снажење радикалног исламизма у Босни „који је потпомогнут извана, из Беча на примјер, али и домаћим учитељима“.

На срећу, каже он, на Косову тога нема, „али имамо дугу врсту јаког спољног утицаја у том подручју, а то је руска одлука да Србима на Косову додјели држављанство“. Ни једну ни другу појаву Воклер не сматра ни добром ни сврсисходном.

Наводећи што би, по његовом мишљењу, требало направити да се ствари промијене, Волкер наглашава како није за било коју варијанту подјеле територије, колико год привлачно звучало као брзо рјешење.

"Прво, нема на Балкану ниједне територије која је етнички чиста. Чак ни покушаји чишћења територија током рата у БиХ нису успјели. И то нам не смије бити циљ. Људи у региону требају живјети заједно на демократским и економским принципима, сарадње и поштивања. Чак и само размишљање о некој подјели било би велика грешка“, нагласио је Вокер.

У наставку свог излагања на wасхингтонској конференцији о о новим трансатланским приступима Западном Балкану, Волкер се снажно заузима за појачавање америчкој присуства, и у Босни и на Косову:

"Мислим да смо, ево већ годинама, олако испустили узде из руку: смањујући утјецај високог представника у Босни, или пропуштајући се дубље унијети у косовске проблеме...Мислим да је крајње вријеме да удвостручимо наше напоре. Мислим да су Американци превише ствари препустили Европској унији мислећи да ће ЕУ Балкан сматрати дијелом свог територија, саставним дијелом својих проблема, па да ће се у складу с тим и ангажовати доље. Зато желим да се САД врате на Балкан, с новом енергијом“, казао је амерички дипломата.

Завршавајући своје излагање, Волкер је казао како се „нико неће осјећати сигурним и слободним све док не буду сигурни сви грађани Европе и док сваки Европљанин не буде живио у просперитетном друштву“.

(Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер