Početna strana > Hronika > Kraj strpljenja EU, Grčkoj prete sankcije?
Hronika

Kraj strpljenja EU, Grčkoj prete sankcije?

PDF Štampa El. pošta
subota, 16. januar 2010.

BRISEL - Ministri finansija zemalja zone evra, gotovo su izgubili strpljenje i poverenje u Grčku koja Evropsku Uniju (EU) stalno dezinformiše o veličini svojih budžetskih deficita, izjavio je agenciji Rojters jedan neimenovani izvor iz evrozone, pred ministarskim zasedanjem u ponedeljak.

Ministri su, navodno, spremni, da u slučaju potrebe, primene protiv Grčke, kao prve članice EU, sankcije zbog budžetske raspuštenosti.

Izveštaj Evropske komisije protekle sedmice je pokazao da je Grčka čitav niz godina namerno smanjivala podatke o budžetskim deficitima, jer je njihov statistički sistem podlegao političkim pritiscima.

Grčka je već obmanjivala u svojim statistikama i pred stupanjem u evrozonu. Zbog toga su ljudi, već zaista, veoma razljućeni, i sada postoji samo mala spremnost da se za tu zemlju nešto učini, ukoliko oni sami ne preduzmu veoma mnogo, izjavio je jedan od neimenovanih izvora uključen u pripreme predstojećeg ministarskog skupa.

Nova grčka vlada je jesenas ispravila visinu budžetskog deficita za 2008. godinu sa pet procenata bruto domaćeg proizvoda (BDP) na 7,7 odsto i utrostručila je na više prognozu lanjskog deficita na 12,7 procenata BDP-a.

Usledila je degradacija kreditnog rejtinga te zemlje od sve tri vodeće svetske agencije za rejting, kao i pad na grčkim finansijskim tržištima, uz rastuće spekulacije o ispadanju Grčke iz evrozone, ili o masivnoj finansijskoj pomoći ostalih 15 članica zone evra, podsećaju novinske agencije.

Za sličnu pomoć, međutim, ministri finansija evrozone nemaju nikakvu volju.

"Učesnici zasedanja ministara finansija nisu političke samoubice", rekao je jedan neimenovani sagovornik.

On je ukazao da bi "nemački poreski obveznici teško otrpeli kada bi ste im rekli da njihovim novcem spasavate zemlju koja je sistematski i svesno predavala neistinite podatke i stalno iznova kršila budžetska pravila EU".

Ministri finansija će u ponedeljak saslušati izveštaj Evropske komisije i Evropske centralne banke o rezultatima njihove posete Grčkoj protekle sedmice.

Grčka vlada je posle tih konsultacija u četvrtak saopštila plan da do 2012. godine smanji budžetski deficit na 2,8 procenata BDP-a, a juče ga je i zvanično poslala u Brisel.

Nije, međutim, jasno, kada će se komisija o tom grčkom planu reformi radi izlaska iz finansijske krize, izjasniti, pošto je, prema agencijskom izvoru iz EU, veoma teško verovati nečemu što može biti zasnovano na nepouzdanim statistikama.

"Najpre moramo biti sigurni u podatke, na kojima sve zasnivamo, a onda se pak može razgovarati o programu", rekao je jedan neimenovani izvor.

Predstavnici evrozone, povrh svega, ne znaju da li trebaju da veruju Grčkoj da će svoja obećanja ovaj put ispuniti.

Taj izvor kaže da su se Grci provukli u evrozonu i izvukli se iz procedure za natprosečni deficit, tako da imaju problem sa poverenjem.

U prošlosti su, dodao je on, veoma često, takođe, govorili isto, a ništa se, međutim, nije dogodilo, dodao je taj agencijski izvor.

Zbog toga će, prema njegovom mišljenju, biti neophodno da se Grčka sada proceni ne prema namerama, već prema njihovom ispunjenju.

Ministri će, kako se očekuje, na osnovu preporuke Evropske komisije, na daljim zasedanjima polovinom februara, dati Grčkoj sopstvene preporuke.

Tražene mere će, pak, Grčka morati da počne da ispunjava u roku do četiri meseca. Ukoliko to ne bude uradila onda bi kao prva zemlja članica EU, mogla da postane meta sankcija zbog nedisciplinovane fiskalne politike, smatraju analitičari.

"Postoji neiskazana spremnost da se stvori presedan", izjavio je jedan od četiri izvora Rojtersa, dodajući da je Grčka za njih zgodan primer. "Ukoliko ne odgovori na preporuke, dalji korak će biti sankcije. Niko se za njih (Grke), neće zauzeti", dodao je taj izvor, ukazujući da sankcije mogu da dođu sa više strana i da postoji, na kraju, i mogućnost da se Grčka "odseče" od fondova Unije.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner