петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Константин Косачов: Не верујем да српски народ жели у НАТО
Хроника

Константин Косачов: Не верујем да српски народ жели у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2010.

Москва – Све чешће помињање могућности да Србија уђе у НАТО неизоставно наводи на питање како би Русија на то реаговала. Изјава министра одбране Драгана Шутановца да Русија не би имала ништа против, као и апел 200 интелектуалаца да се таква одлука не доноси без уважавања мишљења народа, били су повод за кратак разговор са Константином Косачовим, председником Комитета за међународне односе Државне думе Русије.

Након што је председник Србије Борис Тадић предао захтев за кандидатуру у ЕУ, Србију све чешће подсећају да пут у ЕУ „иако то није правило” обично води преко НАТО. Сведоци смо да Русија није баш одушевљена могућношћу уласка у алијансу њених првих суседа Грузије и Украјине. Какав је ваш став у случају Србије?

– Улазак земље у било коју безбедносну структуру је унутрашње питање сваке суверене државе. Тако сматрам да и Србија мора сама да одлучује о таквим питањима. Морам, ипак, да вам кажем да веома сумњам да ће српски народ, након трагедије коју је преживео 1999. године, мислим на бомбардовање НАТО, донети такву одлуку. Дубоко сам уверен да је српски министар одбране, изјављујући да је за Србију добро да постане чланица северноатлантске алијансе, изразио само своје мишљење. Сматрам да такве одлуке не треба да доносе појединци, макар они били и министри, већ да се о томе мора питати народ. Идеално би било да то буде на референдуму.

У недавном интервјуу једном српском дневнику министар Шутановац каже, између осталог, и да Русија не би била против уласка Србије у северноатлантску алијансу. Да ли је у праву?

– Русији никад није било свеједно шта се дешава са Србијом нити је икад била незаинтересована за судбину Србије коју сматра пријатељском земљом и којој је искрени пријатељ. Ми смо уверени да српски народ неће донети такву одлуку. Прецизније речено, потпуно искључујем такву могућност после свега што се десило, али уколико народ ипак одлучи да ће му бити боље ако се придружи земљама алијансе, ми ћемо поштовати вољу Србије, њен суверенитет и право да сама одлучује о путу којим ће ићи.

Хоће ли, у том случају, односи између две земље бити и даље овако добри као што су данас или ће се, ипак, нешто променити. Хоће ли Русија покушати да утиче на Србију да, у име очувања пријатељских односа, одбије понуде које ових дана интензивније добија?

– Хоћу још једном да поновим да ћемо поштовати вољу народа, ма каква она била. А да ли ће односи у некој мери бити лошији него данас – па, хоће свакако. То је неизбежно. Али Русија неће вршити притисак на Србију нити ће се ни на који начин мешати у одлуке народа. Ми заиста не сматрамо да српски народ треба да подсећамо на све трагичне догађаје из 1999. године, укључујући и отимање Косова као директну, трагичну последицу НАТО интервенције. Одлука о уласку у алијансу била би, по мом мишљењу, крајње невероватна и ми не верујемо да она може бити донета.

Молим вас да ме правилно разумете, ово је само мој емоционални став, а не никакав покушај мешања у суверене одлуке пријатељске земље, чији суверенитет безусловно поштујемо.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер