Početna strana > Hronika > Konstantin Kosačov: Ne verujem da srpski narod želi u NATO
Hronika

Konstantin Kosačov: Ne verujem da srpski narod želi u NATO

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. januar 2010.

Moskva – Sve češće pominjanje mogućnosti da Srbija uđe u NATO neizostavno navodi na pitanje kako bi Rusija na to reagovala. Izjava ministra odbrane Dragana Šutanovca da Rusija ne bi imala ništa protiv, kao i apel 200 intelektualaca da se takva odluka ne donosi bez uvažavanja mišljenja naroda, bili su povod za kratak razgovor sa Konstantinom Kosačovim, predsednikom Komiteta za međunarodne odnose Državne dume Rusije.

Nakon što je predsednik Srbije Boris Tadić predao zahtev za kandidaturu u EU, Srbiju sve češće podsećaju da put u EU „iako to nije pravilo” obično vodi preko NATO. Svedoci smo da Rusija nije baš oduševljena mogućnošću ulaska u alijansu njenih prvih suseda Gruzije i Ukrajine. Kakav je vaš stav u slučaju Srbije?

– Ulazak zemlje u bilo koju bezbednosnu strukturu je unutrašnje pitanje svake suverene države. Tako smatram da i Srbija mora sama da odlučuje o takvim pitanjima. Moram, ipak, da vam kažem da veoma sumnjam da će srpski narod, nakon tragedije koju je preživeo 1999. godine, mislim na bombardovanje NATO, doneti takvu odluku. Duboko sam uveren da je srpski ministar odbrane, izjavljujući da je za Srbiju dobro da postane članica severnoatlantske alijanse, izrazio samo svoje mišljenje. Smatram da takve odluke ne treba da donose pojedinci, makar oni bili i ministri, već da se o tome mora pitati narod. Idealno bi bilo da to bude na referendumu.

U nedavnom intervjuu jednom srpskom dnevniku ministar Šutanovac kaže, između ostalog, i da Rusija ne bi bila protiv ulaska Srbije u severnoatlantsku alijansu. Da li je u pravu?

– Rusiji nikad nije bilo svejedno šta se dešava sa Srbijom niti je ikad bila nezainteresovana za sudbinu Srbije koju smatra prijateljskom zemljom i kojoj je iskreni prijatelj. Mi smo uvereni da srpski narod neće doneti takvu odluku. Preciznije rečeno, potpuno isključujem takvu mogućnost posle svega što se desilo, ali ukoliko narod ipak odluči da će mu biti bolje ako se pridruži zemljama alijanse, mi ćemo poštovati volju Srbije, njen suverenitet i pravo da sama odlučuje o putu kojim će ići.

Hoće li, u tom slučaju, odnosi između dve zemlje biti i dalje ovako dobri kao što su danas ili će se, ipak, nešto promeniti. Hoće li Rusija pokušati da utiče na Srbiju da, u ime očuvanja prijateljskih odnosa, odbije ponude koje ovih dana intenzivnije dobija?

– Hoću još jednom da ponovim da ćemo poštovati volju naroda, ma kakva ona bila. A da li će odnosi u nekoj meri biti lošiji nego danas – pa, hoće svakako. To je neizbežno. Ali Rusija neće vršiti pritisak na Srbiju niti će se ni na koji način mešati u odluke naroda. Mi zaista ne smatramo da srpski narod treba da podsećamo na sve tragične događaje iz 1999. godine, uključujući i otimanje Kosova kao direktnu, tragičnu posledicu NATO intervencije. Odluka o ulasku u alijansu bila bi, po mom mišljenju, krajnje neverovatna i mi ne verujemo da ona može biti doneta.

Molim vas da me pravilno razumete, ovo je samo moj emocionalni stav, a ne nikakav pokušaj mešanja u suverene odluke prijateljske zemlje, čiji suverenitet bezuslovno poštujemo.

(Politika)