Početna strana > Hronika > Kompanija “Ziđin” negira da su "njeni radnici štrajkovali zbog uslova rada": Radnici su okupili jer su želeli da dobiju vakcinu, kako bi mogli da otputuju u Kinu i proslave Novu godinu
Hronika

Kompanija “Ziđin” negira da su "njeni radnici štrajkovali zbog uslova rada": Radnici su okupili jer su želeli da dobiju vakcinu, kako bi mogli da otputuju u Kinu i proslave Novu godinu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 19. januar 2021.

Kompanija Ziđin u Boru je negirala navode medija da su njeni radnici, angažovani preko kompanije Jinshan na izgradnji jalovišta za potrebe novog rudnika bakra "Čukaru Peki", protestovali tražeći bolje uslove za rad.

„Radnicima kompanije Jinshan dozvoljen je štrajk, kao i svaka druga aktivnost koja se odnosi na slobodu izražavanja, koja je u skladu sa zakonima Srbije“, navedeno je u kompanijskom saopštenju.

Kompanija je objasnila da su se kineski radnici okupili jer su želeli da dobiju vakcinu protiv koronavirusa, kako bi mogli da otputuju u Kinu i proslave Novu godinu u februaru, ali zbog nedostatka avionskih karata realizacija putovanja u Kinu iz objektivnih razloga nije moguća.

Jinshan, kako se navodi, svake nedelje organizuje PCR testiranje za kineske radnike, a oni koji su „korona pozitivni“ su smešteni u posebnim spavaonicama radi sprečavanja širenja koronavirusa i nijedan kineski radnik nije, kako su objavili mediji, „prinudno odveden u nepoznatom pravcu“.

U toj kompaniji ističu da su plate domaćih i kineskih radnika iznad proseka plata u Boru i okolini za puno radno vreme od 40 časova nedeljno i da nijedan domaći ili kineski radnik nije radio 250 sati mesečno.

Kineski radnici, kako je navedeno, angažovani su u skladu sa Zakonom o strancima i Zakonom o zapošljavanju stranaca, tako da su neistiniti navodi o izigravanju zakona Srbije.

„Spavaonice radnika su opremljene isključivo novim nameštajem, instalacijama i uredjajima, a kompanija Jinshan je za svoje radnike uspostavila kantine, sa dovoljnom količinom hrane i vode za svakog radnika, u kojima kineskim kuvarima u pripremi kineskih specijaliteta pomažu domaći kuvari“, navodi se u demantiju Ziđina.

Dodaje se da „građani Srbije i Kine, koji žive i rade u Boru, kao i lokalna administracija, mogu da posvedoče o uključenosti kineskih radnika u život Bora, jer je Ziđin otvorio u Boru perionicu veša, uređuje hotel, plažu i sportske terene na Borskom jezeru, tako da je informacija o zabrani kretanja kineskih državljana lako proverljiva“.

Ističe se da prevoz, smeštaj, troškovi ishrane, privatna zdravstvena nega, dozvole boravka i radne dozvole kineskih radnika za Jinshan predstavljaju veliki trošak, ali da je kompanija na to primorana zbog nedostatka radnika građevinske struke u Srbiji.

Navodi se da ne postoji „crna lista“ nepoželjnih radnika, već, naprotiv, postoji manjak radnika i menadžera sa iskustvom.

(Beta)

Videti još: Danas: Kineski radnici u Boru zatvoreni kao u logoru 

Bor: Kineski radnici u Ziđinu obustavili najavljeni protest nakon što su se "uplašili pretnji poslodavca" - osamnaest radnika je odvezeno kombijem u nepoznatom pravcu 

Bor: Oko 50 kineskih radnika štrajkovalo ispred sedišta kompanije Ziđin tražeći bolje uslove za rad, najavili tužbu protiv kompanije po povratku u Kinu

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner