четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бор: Кинески радници у Зиђину обуставили најављени протест након што су се "уплашили претњи послодавца" - осамнаест радника је одвезено комбијем у непознатом правцу
Хроника

Бор: Кинески радници у Зиђину обуставили најављени протест након што су се "уплашили претњи послодавца" - осамнаест радника је одвезено комбијем у непознатом правцу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јануар 2021.

Наставак протеста кинеских радника који су ангажовани на изградњи будућег јаловишта на пројекту рудника бакра "Чукару Пеки" код Бора, који је у власништву кинеског "Зиђина", а који је најављен за данас, није започео, пошто су се незадовољни радници "уплашили претњи послодавца", наводи се у преписци у коју су новинари портала истмедиа.рс имали увид.

Према тврдњама портала истмедиа, осамнаест кинеских радника одвезено је јутрос комбијем у непознатом правцу, јер су, наводно, позитивни на коронавирус, док се остали, како су навели, "плаше заразе".

У преписци достављеној Ист медији, радници који су јуче изразили незадовољство третманом послодавца из компаније Зиђин, кажу да су "разочарани и бесни".

Многи људи се плаше да ће освета шефова због протеста бити "тешка" и да су неки од штрајкача од јутрос закључани у спаваоницама које су у контејнерима.

Навели су да је слична ситуација и у борској топионици бакра у којој су неки радници из Кине непрекидно на послу од марта прошле године.

Педесетак кинеских радника ангажованих на изградњи јаловишта протестовало је јуче пред седиштем будућег рудника "Чукару Пеки", тражећи боље услове за рад.

Они су навели да готово од априла раде "без престанка", да у спаваоницама немају грејање, слабо се хране и често су жедни, како су рекли, излаз у Бор им није дозвољен, "па се осећају као затвореници".

Кинески радници кажу и да плату не примају у Србији, већ у Кини.

(Бета)

Видети још: Бор: Око 50 кинеских радника штрајковало испред седишта компаније Зиђин тражећи боље услове за рад, најавили тужбу против компаније по повратку у Кину

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер