четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Кинески радници у Бору затворени као у логору
Хроника

Данас: Кинески радници у Бору затворени као у логору

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јануар 2021.

Штрајк у Ракити у Бору разбијен уз помоћ полиције и претњи фабричких шефова. Неколико полицијских патрола, али и шефови који су запретили, чак 18 људи издвојили из групе и одвели некуда, наводно на тестирање на корону – и јучерашњи протест кинеских радника у Зиђиновом огранку компаније Ракита у Бору је заустављен, сазнаје Данас.

Дан раније око 50 Кинеза који граде јаловиште за потребе, сада Зиђиновог новог рудника бакра „Чукару Пеки“, протестовало је пред седиштем те компаније, тражећи боље услове за рад.

Најавили су и да ће када се врате у Кину тужити Зиђин јер од априла скоро да раде без престанка, у спаваоницама немају грејање, слабо се хране, често су жедни а излазак ван тог простора, до града, није им дозвољен па се осећају као затвореници.

Ситуацију је додатно искомпликовало то што међу њима има и оних који су заражени ковидом 19, смештени су у неку врсту импровизованог карантина, али се посао који су обављали прелио додатно на преостале раднике.

– Они су страни држављани без икакве заштите овде, имају само компанију за коју раде а она се иживљава над њима. Неки су у Бору више од 13 месеци, знају само за посао и боравак у смештају из кога не могу да изађу да купе шта им треба. Као у логору су, имају једног-два Кинеза који им продају намирнице и цигарете, то је сав њихов контакт са спољним светом. Они хоће да иду кући, доста им је свега, али их компанија не пушта, присиљавају их на рад – каже извор Данаса познат редакцији који због могућих последица није желео да му се објави име.

Додаје да немају само кинески радници тешке услове, већ и домаћи и потврђује да се ради прековремено, превише за плату од 700 евра а да не могу чак ни да негодују због тога.

– Кинези имају само једну опцију: „Оце лади, неце лади“. Ако не прихваташ такве услове, буниш се, иде отказ и доспеваш на црну листу што значи да не можеш да се запослиш ни у једној фирми која са њима сарађује, јер јој одмах отказују уговор. Дотле то иде – каже наш саговорник и додаје да су тако тешки услови рада везани за сада само за Ракиту где је Зиђин стопостотни власник, док су рудници и Топионица у другом режиму али се не зна до када.

Наиме, колективни уговор је, у сарадњи са нашим властима, раскинут пола године пре истека и сада је у току преговарање око новог.

Наш саговорник страхује, међутим, да синдикати неће моћи да се изборе за повољнији статус запослених јер су и сами радници Зиђина, тако да ће се вероватно „радна етика“ из Раките прелити и у руднике и Топионицу.

„То што су причали да је Зиђин спас за Бор чиста је лаж и ако 5.500 људи настави да ћути, биће боље да се сви иселимо одавде“, каже он.

Проблем са кршењем радних права није први пут доспео у борску јавност.

Данасу је потврђено да су инспекције рада као и рударске које су задужене за безбедност у јамама, у више наврата контролисале пословање, укључујући и кршење радних права о чему је обавештено и Министарство за рад, запошљавање и социјалну политику.

Каква ће реакција бити по претходним и након последњег налаза, за сада није познато, све је у рукама Министарства.

Стидимо се, стидимо се

Иако наше инспекције имају надлежност да контролишу поступање према страним радницима у страним компанијама које послују у Србији, а у Бору то и чине, до правих информација о положају кинеских „гастарбајтера“ тешко је доћи, јер је реч о прилично затвореној групи која врло ретко комуницира са локалним становништвом и колегама. Ипак, борски новинари имали су увид и објавили преписку између кинеских радника у којој, између осталог, стоји: „Ово је срамота за Кину. Дошли смо у Европу да брукамо нашу земљу. Стидимо се, стидимо се…“

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер