недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Коха Диторе: Нова „влада Косова" неће условљавати Србију признавањем, али хоће ратном одштетом и поделом имовине
Хроника

Коха Диторе: Нова „влада Косова" неће условљавати Србију признавањем, али хоће ратном одштетом и поделом имовине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. децембар 2014.

Нова „влада Косова“ неће условљавати дијалог признавањем суверенитета, преноси данас штампа у Приштини, али ће тражити доста тога, између осталог и ратну одштету по разним основама, али и део блага бивше заједничке државе. Према писању листа "Зери" Тачи се у четрвтак у Њујорку састаје са премијером Србије Александром Вучићем.

„Влада“ ће, преноси данашња Коха диторе, уместо залагања за признавање независности, остати снажно ангажована на потпуној нормализацији односа са Србијом и наставку дијалога.

Нигде у програму, наиме, није поменута реч реципроцитет кад је реч о признавању независности, већ се наводи да је циљ да Србија уважи суверенитет „Косова“. У нацрту програма „косовске владе“, у који је Коха Диторе имала увид, наводи се опредељење да се спроведу сви споразуми с Београдом као и да се отварају нове теме.

Такође, током мандата влада ће се ангажовати да процес нормализације међудрзавних односа има јасне параметре са процењеним роковима који ће бити одређени како би се избегли бескрајни преговори у троуглу Приштина-Брисел-Београд.

У контексту дијалога са Србијом у програму нове владе у врху приоритета је питање успостављање међународне границе између две државе, док је друга прекид уплитања Србије на „Косову“ у сферама које нису третиране у Бриселу.

Међу темама су и међудржавна сарадња интересних сфера укључујући ваздушни транспорт, ратна одштета по разним основама, питање несталих лица укључујући повратак расељених.

Помиње се и обавеза враћања експоната и документације културне баштине које је Србија узела са „Косова“, затим враћање филмова „Косовофилм“а, али и пензијско-инвалидског фонда косовских становника.

Програм се бави и питањем сукцесије где се тражи део "блага" бивше Југославије и међународног дуга „Косова“, али и одређен број дипломатско конзуларних објеката - предсавништава бивше Југославије, војних објеката бивше државе, део архива некадашње земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер