Početna strana > Hronika > Knut Flekenštajn: Teško do napretka u međustranačkom dijalogu bez najvažnijeg dela opozicije i s nefleksibilnom vlašću
Hronika

Knut Flekenštajn: Teško do napretka u međustranačkom dijalogu bez najvažnijeg dela opozicije i s nefleksibilnom vlašću

PDF Štampa El. pošta
utorak, 26. novembar 2019.

Nemački političar Knut Flekenštajn koji je u delegaciji Evropskog parlamenta nedavno učestvovao u međustranačkom dijalogu vlasti i dela opozicije o poboljšanju uslova za slobodne i fer izbore u Srbiji, ne veruje da će do narednih izbora biti ostvaren pomak ako se najvažniji deo opozicije ne uključi u razgovore i ako vladajuća većina ostane nefleksifibilna.

"Srednjoročno gledano, vidim priliku da se srpski parlament organizuje na takav način da i opozicija može da doprinese parlamentarnom radu. Kratkoročno, do narednih izbora, to će biti veoma teško ako najvažniji deo opozicije ne bude učestvovao u razgovorima, a većina vladajuće partije ostane nefleksibilna", rekao je Flekenštajn za portal Međunarodna politika i društvo.

Na taj način, naglasio je, „neće biti zajedničkog rešenja, u kratkom roku, za naredne izbore“.

"Moramo biti veoma pažljivi šta govorimo jer ne želimo da pomognemo jednoj strani da pobedi. Cilj nam je da doprinesemo normalnom poslovnom odnosu između opozicije i vladajuće stranke kako bismo pomogli da se primene fer uslovi za izbore u Srbiji", rekao je.

„Katastrofalne posledice odluke o Severnoj Makedoniji“

Na pitanje kako je odluka o neotvaranju pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom uticala na proces evrointegracija čitavog regiona, Flekenštajn je rekao da su "posledice katastrofalne" i da "neće biti pogođene samo Severna Makedonija i Albanija, već i Srbija, na primer".

On je dodao da lično veruje da su promene u procesu pristupanja neophodne i da je to dobra ideja, ali da je došla u pogrešno vreme.

"U redu je reći da balkanskim državama treba omogućiti da učestvuju unutar EU, u nekim oblastima, čak i pre pristupanja", rekao je dodajući da za to postoje dva ključna uslova. Prvi je da ne odlučujemo o novim procesima sami već u dijalogu sa vladama balkanskih zemalja. Drugi uslov je da rezultat mora biti puno članstvo u EU", dodao je Flekenštajn i naglasio da privilegovano partnerstvo koje je pominjano u vezi sa Turskom "jednostavno nije alternativa".

Flekenštajn je rekao da EU ne želi da ima ostrvo unutar svojih granica koje je pod uticajem Turske, Rusije ili možda Saudijske Arabije i da zato mora da nastavi da radi na integraciji Zapadnog Balkana pod jasnim uslovima.

"Sve zemlje Zapadnog Balkana imaju stanovnika koliko Severna Rajna - Vestfalija"

"Balkanske države spadaju među nas i to moramo mnogo hrabrije nego ranije da govorimo i sopstvenim građanima od kojih se neki nepotrebno boje ovog procesa.

"Sve zemlje Zapadnog Balkana imaju stanovnika koliko Severna Rajna - Vestfalija. Verujem da EU ako se reformiše može veoma dobro da se suoči sa takvim proširenjem. To će joj doneti i čitav niz prednosti", rekao je.

On je ocenio da socijaldemokrate možda neće imati odlučujuću ulogu u procesu proširenja, ali mogu imati veoma važnu  - da ne ostave mesta sumnji da je zaista važno da zemlje Zapadnog Balkana uđu u članstvo.

Iako će pristupanje EU potrajati neko vreme mora se jasno reći da je to cilj i mora se raditi na tome, naglasio je Flekenštajn.

Flekeštajn je jedan od posrednika Evropskog parlamenta u dijalogu vlasti i dela opozicije o izbornim uslovima u Srbiji.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner