петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кнут Флекенштајн: Тешко до напретка у међустраначком дијалогу без најважнијег дела опозиције и с нефлексибилном влашћу
Хроника

Кнут Флекенштајн: Тешко до напретка у међустраначком дијалогу без најважнијег дела опозиције и с нефлексибилном влашћу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. новембар 2019.

Немачки политичар Кнут Флекенштајн који је у делегацији Европског парламента недавно учествовао у међустраначком дијалогу власти и дела опозиције о побољшању услова за слободне и фер изборе у Србији, не верује да ће до наредних избора бити остварен помак ако се најважнији део опозиције не укључи у разговоре и ако владајућа већина остане нефлексифибилна.

"Средњорочно гледано, видим прилику да се српски парламент организује на такав начин да и опозиција може да допринесе парламентарном раду. Краткорочно, до наредних избора, то ће бити веома тешко ако најважнији део опозиције не буде учествовао у разговорима, а већина владајуће партије остане нефлексибилна", рекао је Флекенштајн за портал Међународна политика и друштво.

На тај начин, нагласио је, „неће бити заједничког решења, у кратком року, за наредне изборе“.

"Морамо бити веома пажљиви шта говоримо јер не желимо да помогнемо једној страни да победи. Циљ нам је да допринесемо нормалном пословном односу између опозиције и владајуће странке како бисмо помогли да се примене фер услови за изборе у Србији", рекао је.

„Катастрофалне последице одлуке о Северној Македонији“

На питање како је одлука о неотварању приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом утицала на процес евроинтеграција читавог региона, Флекенштајн је рекао да су "последице катастрофалне" и да "неће бити погођене само Северна Македонија и Албанија, већ и Србија, на пример".

Он је додао да лично верује да су промене у процесу приступања неопходне и да је то добра идеја, али да је дошла у погрешно време.

"У реду је рећи да балканским државама треба омогућити да учествују унутар ЕУ, у неким областима, чак и пре приступања", рекао је додајући да за то постоје два кључна услова. Први је да не одлучујемо о новим процесима сами већ у дијалогу са владама балканских земаља. Други услов је да резултат мора бити пуно чланство у ЕУ", додао је Флекенштајн и нагласио да привилеговано партнерство које је помињано у вези са Турском "једноставно није алтернатива".

Флекенштајн је рекао да ЕУ не жели да има острво унутар својих граница које је под утицајем Турске, Русије или можда Саудијске Арабије и да зато мора да настави да ради на интеграцији Западног Балкана под јасним условима.

"Све земље Западног Балкана имају становника колико Северна Рајна - Вестфалија"

"Балканске државе спадају међу нас и то морамо много храбрије него раније да говоримо и сопственим грађанима од којих се неки непотребно боје овог процеса.

"Све земље Западног Балкана имају становника колико Северна Рајна - Вестфалија. Верујем да ЕУ ако се реформише може веома добро да се суочи са таквим проширењем. То ће јој донети и читав низ предности", рекао је.

Он је оценио да социјалдемократе можда неће имати одлучујућу улогу у процесу проширења, али могу имати веома важну  - да не оставе места сумњи да је заиста важно да земље Западног Балкана уђу у чланство.

Иако ће приступање ЕУ потрајати неко време мора се јасно рећи да је то циљ и мора се радити на томе, нагласио је Флекенштајн.

Флекештајн је један од посредника Европског парламента у дијалогу власти и дела опозиције о изборним условима у Србији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер