петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кардинал Бозанић: Нисам дошао у Јасеновац да се извиним
Хроника

Кардинал Бозанић: Нисам дошао у Јасеновац да се извиним

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2009.

Загребачки надбискуп кардинал Јосип Бозанић изјавио је да "у Јасеновцу осећа дубоку бол због свих жртава', истакавши да није дошао да се извињава ни да полемише.

"Нисмо дошли овамо ради расправљања и полемизирања, не долазимо изнети извињења, оправдања или изјашњавања, нити политичке ставове, иако то неки од нас траже" рекао је Бозанић у Јасеновцу.

Бозанић је данас, заједно са још 400 свештеника Загребачке надбискупије, кренуо на ходочашће у Стару Градишку, Јасеновац и Петрињу.

Посета спомен-подручју концентрационог логора Јасеновац из времена усташке НДХ изазвала је највише занимања јавности, јер су највиши представници клера то подручје посетили први пут након Другог светског рата.

Потпредседник Самосталне демократске српске странке (СДСС) Милорад Пуповац оценио је да је добро што је загребачки надбискуп Јосип Бозанић посетио Спомен-подручје Јасеновац, али је додао да је "лоше што је посета искоришћена да се кажу ствари које није требало изрећи на том месту".

"Пре свега, чињенице у вези са Јасеновцем добро су познате, као и са карактером злочина, злочиначком намером, плановима и злочиначким системом" изјавио је Пуповац за Бету и додао да се прецизан број и тачан идентитет свих жртава логора врло вероватно никада неће сазнати.

Иако је већ та чињеница вредна поштовања према жртвама, Кардинал Бозанић сматра да је потребно знати имена и број жртава да би им се изразило поштовање, закључио је Пуповац.

Он је нагласио да сматра да је све они који су починили злочин у Јасеновцу, али и који су покренули "матицу злочина" на подручју бивше Југославије служећи се идеологијом истребљења народа, на том месту данас требало осудити.

Директорка Спомен-подручја Јасеновац Наташа Јовичић изјавила је данас да је посета загребачког надбискупа кардинала Јосипа Бозанића "круна свих досадашњих посета представника Католичке цркве у Хрватској том некадашњем концентрационом логору".

Додала је да је кардинала током разгледања Музеја занимао начин прикупљања података о жртвама, те да је у разговору са загребачким надбискупом нагласила да су том концепцијом дали нагласак достојанству жртава.

"Тим ставом кардинал је задовољан, рекао је да је хришћанско схватање да се жртвама треба поклонити", рекла је Јовичић, напоменувши како је Јасеновац место злочина, али да су представници Спомен-подручја постигли циљ јер је том важном посетом послата порука мира хрватској јавности.

Надбискуп је у говору на миси у јасеновачкој жупној цркви нагласио да су управо политички ставови "често знали загадити истину" и нагласио да "у Јасеновцу осећа дубоку бол због свих жртава, а посебно због оних који су овде трпели и били убијени од стране припадника хрватског народа, а још више од стране припадника Католичке цркве".

"Иако препознајемо грех оних који су недостојно носили католичко име, Католичка црква никада у томе и таквим злочинима није учествовала нити их је подржавала", рекао је кардинал Бозанић.

Он је нагласио да "иако неки желе Цркви приписивати пропуст 'нечињења'" има много "показатеља да су се представници Цркве и њени верници на разне начине у тешка времена противили нечовечној идеологији која је била усмерена према другому човеку, а особито према припадницима жидовског и српског народа, према Ромима, али и политичким неистомишљеницима из хрватског народа".

Бозанић је упозорио да "све жртве јасеновачког логора вапе за истином", посебно везано за тачан број жртава и њихова имена, те да су управо оне "врло често у прошлим десетлећима биле искориштаване у циљу стигматизирања хрватскога народа као геноцидног народа и хрватске државе као непожељне јединице".

Бозанић је у својој проповеди подсетио и на многе још нерешене злочине не само из времена Другог светског рата, него и оне из времена комунистичког режима, па и из ратова 90-их година.

"И док овде с хришћанским пијететом молимо, спомињући се жртава усташког режима, с овог места дижемо свој вапај и за истином о жртвама комунистичког режима, јер нажалост још увек се у нас таји, скрива и пориче злочин комунизма учињен током рата, након рата и све време његове страховладе" рекао је надбискуп.

Бозанић је упитао због чега ни деветнаест година након демократских промена још нема пописа жртава комунизма и ко то спречава.

Бозанић је додао и да не може прихватити оправдање убица с почетка 90-их година, који су своје злочине правдали речима да је то било "превентивно деловање да се не би поновила зверства из усташког логора у Јасеновцу", а оштро је критиковао и оне који, како је казао, "с политичке позорнице пропагирају да је Католичка црква упориште усташтва".

Након мисе Бозанић је заједно са свештеницима разгледао спомен-подручје Јасеновца и помолио се под спомеником "Цвет", након чега се упутио у Петрињу.

Непосредно пре посете Јасеновцу Бозанић је посетио градилиште нове жупне цркве у Старој Градишки, као и простор некадашњег затвора из времена након Другог светског рата, у којем је, уз велики број политичких затвореника и противника бившег режима, робијало и око 300 католичких свештеника.

(Мондо-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер